Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

AROME I MIRISI

ANALIZA ETERIČNIH ULJA RADI CERTIFIKATA

U eteričnim uljima skriveni su doživljaji mirisa i ljekovite moći biljaka.Priroda je u tom pogledu fantastična. Eterična ulja su hlapljive i složene smjese različitih organskih spojeva, vrlo karakterističnih mirisa i aroma.Eterična ulja su u in, kroz razne oblike upotrebe - sapune, kupanje, masaže. I to je povod za razgovor s stručnom osobom, s namjerom da više saznamo o aromama i mirisima.
Gospođa mr. sc. Jasminka Papić, dipl. ing. radi u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, voditeljica je Odsjeka za arome i mirise u Službi za zdravstvenu ekologiju.Tu se radi kontrola zdravstvene ispravnosti i kvalitete aroma i biološki aktivnih tvari koje mogu biti i sastavni dio aroma.
- Arome su uglavnom kompleksne supstancije koje sadrže velik broj spojeva, a neke među njima imaju izraženo fiziološko djelovanje, koje može biti korisno, a može biti i štetno. Neke od tih supstancija imaju zakonski ograničenu količinu, neke se ne smiju dodavati samostalno, iako imaju aromatična svojstva, ali se smiju u određenim količinama naći u hrani kao sastavni dio prirodne arome.

- Radi li se ovdje analiza pekmeza? Postoji li analiza ajvara?
U našoj službi se radi analiza svih vrsta namirnica samo na različite parametre.A meni, u Odsjek, dolaze gotove namirnice na određivanje sadržaja arome, na količinu arome i eventualno procjenjivanja i utvrđivanja identiteta arome. Traži se informacija o autentičnosti deklarirane arome, odnosno o točnosti njezinog deklariranja. Pokušavamo provjeriti prirodnost arome, što je zbog velikog broja sastavnica vrlo teško.

- Kao primjer navesti ću manifestaciju PROIZVODI HRVATSKOG SELA i na staklenkama ajvara, raznih pekmeza i džemova nema etikete s deklaracijom. Da li bi bilo pravilno i potrebno da proizvođači u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo rade analizu proizvoda koji su proizveli, a onda ga prodaju ?
-Zakonska obveza je provesti analizu namirnice koja se nudi na prodaju, zbog provjere njezine zdravstvene ispravnosti. Kontrola provedbe ove zakonske obaveze u nadležnosti je sanitarne inspekcijske. A što se tiče deklariranja, postoji poseban Odsjek u HZJZ koji, prema odredbama zakonskih propisa kontrolira ispravnost i točnost označavanja hrane. Postoji vrlo velik broj pravilnika u HR koji obvezuju proizvođače, a pravilnik kojim se regulira deklariranje je: Pravilnik o označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane NN 63/2011.
- Što je aroma, a što je miris ?
_ Arome su kombinirana percepcija okusa i mirisa, to su proizvodi koji nisu namijenjeni za izravnu konzumaciju i dodaju se hrani kako bi joj dali ili promijenili miris i/ili okus. Mirisi su lako hlapljive supstancije otopljene u zraku kojeg udišemo, a detektiraju ih naši detektori u nosu. Dodaju se proizvodima iz skupine predmeta široke potrošnje (kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje i sl) kako bi im dali ili promijenili miris. Postoje prirodne i sintetske arome i mirisi. Primjer je aroma vanilije koja može biti prirodna (glavni sastojak vanilin) i sintetska (glavni sastojak etil-vanilin). Obje vrste arome dodaju se i hrani i predmetima široke potrošnje.

- Podrazumijeva li aroma i eterična ulja?
_ Postoji pravilo koje definira vrste aroma. Prema tom pravilu, između nekoliko vrsta aroma, nalaze se i aromatični pripravci. Za razliku od aromatičnih tvari koje su čisti kemijski spojevi, aromatični pripravci su smjese velikog broja spojeva.
Eterična ulja spadaju u aromatične pripravke. Eterična ulja su lako hlapljive uljaste tekućine (iznimno polutekući ili čvrsti preparati), koje se dobivaju destilacijom vodenom parom iz raznih dijelova biljke ili iz epikarpa citrusa – mehaničkim tiještenjem. Mogu se dobiti i suhom destilacijom – CO2, ili ekstrakcijom otapalima. Odlikuju se intenzivnim i karakterističnim mirisima.

- Što podrazumijeva analizu eteričnog ulja?
Eteričnih ulja ima velik broj. Do sada je poznato preko 150 vrsta sa preko 500 (do sada identificirano) spojeva.
Ima ih i više vjerojatno, ali nisu zanimljiva, ili ih je teško izolirati. Eterično ulje se nalazi u biljkama i izolira se fizikalnim postupcima. Proizvodi se najčešće destilacijom, najčešće vodenom parom, Tiještenjem se proizvode eterična ulja iz kore citrusa. Eterična ulja se mogu izolirati i metodom ekstrakcije, posebno za parfemsku industriju. Eteričnih ulja ima veliki broj, ali se za aromatiziranje hrane najčešće koristi njih dvadesetak. Znatno širi dijapazon primjene eteričnih ulja je u mirisnoj industriji i aromaterapiji.

- A zašto je potrebna analiza eteričnog ulja?
_Jako je veliki broj eteričnih ulja, ona imaju jako bogat sastav.Prosječan sastav eteričnih ulja je stotinjak, do 15o sastavnica, pojedinih spojeva. Neka eterična ulja kao ružino, što za sada znamo, ima preko 200 sastavnica. U sastavu nekih ulja postoji jedna ili više dominantnih sastavnica čiji udjeli mogu biti 30, 50, pa čak i preko 90%. Postoje i ulja kod kojih se niti jedna komponenta posebno ne ističe svojim udjelom. Najveći broj sastavnica svakog ulja zastupljen je s manje od 0,1%. Bez obzira na to, doprinos svakog od njih, uključujući i one koji se nalaze u tragovima, važan je za specifična svojstva svakog pojedinog ulja pa je stoga potrebna i analiza kojom se provjerava autentičnost analiziranih ulja, budući da samo ispravna i kvalitetna ulja mogu ostvariti željene učinke koji su posljedica njihovog sastava.
Osim toga, različita ulja imaju različite cijene. Dva su razloga glavna zašto se radi analiza; 1. da vidimo o kojem se ulju radi – naprimjer da li je ulje lavande ili lavandina. Jer kupcu možda baš treba lavanda, bilo u ljekovite svrhe, bilo u parfumerijskoj industriji za kompoziciju mirisa 2. iz financijskog razloga. Jedan mililitar ružinog ulja košta oko 200 kuna. A da kupite nešto što nije eterično ulje ruže, - bili biste prevareni. Za kilogram eteričnog ulja ruže treba oko 4 000 kg ( 4 tone) latica. Ruža, odnosno eterično ulje ruže se u Hrvatskoj ne proizvodi, već u Bugarskoj, Turskoj, Maroku i drugim zemljama.



-Koja eteričnih ulja hrvatski proizvođači donose najviše na analizu ?
- U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo analiziraju se eterična ulja domaćih i stranih proizvođača. Pri tome ih domaći proizvođači donose na analizu kako bi dobili certifikat koji im je potreban za daljnju prodaju. Najzastupljeniji je lavandin, hibrid dviju vrsta lavande, koji je kod nas dominantan.
U posljednje vrijeme ima sve više i lavande, koja kod nas više samoniklo ne raste, stoga se sade njezine sadnice uvezene iz Francuske i drugih zemalja.

- Koje je eterično ulje najčešće nakon lavandina?
_Teško mi je reći što je nakon lavandina. Mogu reći da na analizu dolazi dosta ulja od ružmarina. Ovo je jedno od eteričnih ulja koje se se javlja u različitim kemotipovima. Naime, osim što postoje različite vrste pojedinog roda neke biljke postoje i tzv. različiti kemotipovi, gdje botanički ista biljka na različitim područjima daje ulja različitog sastava. Postoji nekoliko kemotipova eteričnog ulja ružmarina (1,8-cineolni, kamforni i bornil-acetat, verbenonski). Kod nas raste kamforni kemotip.
Manje naših ulja dobivamo na analizu nego što bi to bilo po proizvodnji. U posljednje vrijeme sve češće dolazi na analizu borovica. Imamo i vrlo kvalitetno eterično ulje jele koje se proizvodi u Gorskom kotaru, zatim lovora, majčine dušice, timijana (koji kod nas ne raste samoniklo), Majčina dušica i timijan su dvije vrlo su slične vrste istog roda Thymus. Kod nas samoniklo raste samo majčina dušica. Na analizu rjeđe dođe i eterično ulja matičnjaka (melisa). To je veoma skupo ulje i teško ga je proizvesti. Skupo je gotovo kao ružino, iako raste skoro kao korov.

- Zašto? Teško ga je proizvesti?
_ Razlog je u vrlo slabom iskorištenju – tek u drugoj decimali 0,01. Zbog toga se biljka i rijetko uzgaja Ulje ima specifičan miris, traženo je i skupocjeno.Na analizu sve češće dolazi i eterično ulje smilja. Ulje je skupo. Biljku je gotovo nemoguće uzgojiti, raste samoniklo .
Na analizu dolazi i nešto eteričnog ulja kamilice, mada je prije bilo tog ulja puno više. Dobivamo na analizu i biljke pa određujemo količinu eteričnog ulja u njima. Tu je i kadulja. Kadulja iz određenih krajeva Dalmacije ima vrlo visok sadržaj tujona. Tujon je jedna od sastavnica eteričnog ulja kadulje i pelina. Budući da tujon ima i štetno djelovanje na ljudsko zdravlje, njegova je količina u hrani ograničena.
Stoga je potrebno pri dodavanju eteričnog ulja (i ekstrakta) kadulje i pelina voditi računa o njegovom sadržaju u konačnom proizvodu, koji ne smije prijeći dopuštenu granicu. Ekstrakti i eterična ulja kadulje i pelinkovca dodaju se raznim kategorijama hrane, a posebno se koriste u proizvodnji gorkih pića (prvenstveno pelin).
Okus i miris u pelinkovcu potječu od tujona. Eterično ulje pelina, je zabranjeno u aromaterapiji. Postoje različite primjene tih eteričnih ulja u farmaciji, za proizvodnju sirupa i drugih ljekovitih pripravaka. Neka eterična ulja, poput naranče, limuna, mandarine, metvice i sl. se dodaju i zbog korekcije okusa ljekovitih pripravaka

- Kojim se sve načinima dobiva eterično ulje?
Većina eteričnih ulja se dobiva destilacijom. Neka od njih se proizvode tiještenjem (eterična ulja agruma), a neka, vrlo osjetljiva na djelovanje vode i povišene temperature, metodom ekstrakcije. Ekstrakcija se najčešće provodi organskim otapalima. Postoji i vrlo stari (i skupi) način ekstrakcije pomoću masti i/ili ulja, tzv „enfleurage“. Ovim postupkom obrađuju se nježne latice jasmina i tuberoze. Takva eterična ulja imaju miris najbliži stvarnom mirisu eteričnog ulja u biljci. Vjeran miris prirodnom imaju i eterična ulja dobivena tiještenjem. Tještenjem se dobivaju eterična ulja citrusna ulja: naranča, limun, bergamova, limeta.
-Dobiva li se eterično ulje limuna i naranče iz kore ?
Eterična ulja dobivaju se iz raznih organa ; cvijeta lista, stabljike, korijena,sjemenki i plodova.Primjer različitih vrsta eteričnog ulja iz različitih dijelova iste biljke su eterična ulja gorke naranče. Tiještenjem kore dobiva se eterično ulje naranče, destilacijom listova eterično ulje petitgrain, a destilacijom ili ekstrakcijom cvijeta eterično ulje neroli (skupocjeno ulje).

-Treba li vjerovati da je u bočici eteričnog ulja koja je kupljena baš ulje koje piše na etiketi?
- Deklaracije bi morale biti istinite, to je zakonska obaveza. Međutim, kao i svugdje, postoje neodgovorni proizvođači i trgovci koji ne poštuju ovo pravilo. Kupac uvijek može na uvid zatražiti od prodavača ili proizvođača certifikat koji garantira vrstu i kvalitetu pojedinog ulja. Kako je i kontrola eteričnih ulja zakonska obaveza, to bi svaki proizvođač morao posjedovati takav dokument. Moram napomenuti da je u nas sve veći broj odgovornih proizvođača koji poštuju sva pravila proizvodnje kvalitetnih eteričnih ulja i pri tome ispunjavaju se relevantne zakonske odredbe. Uloženi trud i novac nagrađuju kupci svojim povjerenjem i vjernosti.







Post je objavljen 01.12.2011. u 23:22 sati.