Tattoo oprema, koja ce biti u izravnom kontaktu sa Vasom kozom sastoji se od vise djelova, i obavezno je da svaki od tih djelova bude pravilno steriliziran. Iako se vecina opreme vec kupuje sterilizirana, potrebni su i dodatni postupci:
(Slika 3a.: Celicni sklop tube, vrha i gripsa. 3b.: plasticni sklop)
1. Igla- iako se igle kupuju zapakirane i sterilizirane, tattoo salon bi ih u pravilu trebao zapakirane ponovo sterilizirati u autoclaveu (sterilizacija parom), jer bit cemo realni nikada neznate sta su jadne igle prezivile na putu do Vas. Gornja povrsina pakovanja igle je od prozirne plastike, a na poledjini je papir indikator, na koje vidite specifikaciju igle.
(Slika 4.: Prikaz flat igle u pakovanju)
2. Tipsa (Vrhovi)- Tipovi, tipse ili vrhovi mogu biti nacinjeni od celika ili plastike, ovisno o opremi koju koristi tattoo majstor. Kroz tipsu prolazi igla, ona ju fiksira, i ujedno zadrzava boju, koju igla povlaci van kada se podigne. Ukoliko se koriste plasticne tipse, obicno se koriste u kompletu sa plasticnim gripsom i tubom, dolaze zapakirane, te se jednako tako moraju dodatno sterilizirati. Celicne se nakon pranja sredstvima koja odklanjaju svu necistocu i dezinficiraju, sravljaju u vrecice za sterilizaciju te se steriliziraju u autocaveu. Pakiranje je isto kao i kod igli, vrecice nisu od tvrde plastike.
(Slika 5.: Dvije vrste vrhova (Round i Flat) koriste se ovisno o igli)
3. Grips- Grips je celicna ili plasticna deblja cijev, koja sluzi tattoo majstoru kao rukohvat. S obzirom da su ruke tattoo majstora u dodiru sa krvi i bojom tetovaza, vrlo je vazno da se grips ukoliko je celicni temeljno opere i sterilizira, kako nebi bilo zaostataka boje i krvi prijasnjih klijenata. One se nakon ciscenja sredstvima pakiraju u vrecice i stavljaju u autoclave. Plasticni gripsovi su pakirani kao i igle te jednako tako trebaju provesti kroz autoclave.
(Slika 6.: Celicni grips)
4. Tuba- Tuba je drzac masinice i gripsa, i iako nije u doslovnom dodiru sa kozom iznimno je vazno da je sterilizirana zbog provlacenja igle kroz nju. To je uza dulja cijev, nacinjena od plastike ili celika, i ovisno o tome se tretira.
(Slika 7.: Tattoo tuba)
Postoje vise vrsta sterilizatora, te prema tome tattoo majstor odlucuje koji ce koristiti. Najcesce se korsiti parni autoclave koji radi na pritisak pare. U novije vrijeme koristi se sve cesce i suhi sterilizator no problem je sto ok njega postoji mogucnost prepaljivanja zastitnog deklaracijskog papira. Ujedno se koristi i ultrazvucni sterilizator, u koji se dodatno uljeva tekucina za ultrazvucnu sterilizaciju. Koristi se nesto manje zbog vise petljanja pri postupku.
(Slika 14a.: Mini automatski suhi sterilizator, pogodan zbog velicine i jednostavnosti, a i cijene)
(Slika 14b.: Autoclave, koristi paru)
(Slika 14c.: Mini ultrazvucni cistac)
Ukoliko obratite pozornost na sliku autoclavea, primjetit cete da izgleda jednako kao i expresni lonac. To je upravo zato sto je njegov princip rada isti. USKORO CU POSTAVITI I KAKO IMPROVIZIRATI STERILIZATOR. ukoliko nemate sredstava za kupnju
Post je objavljen 22.11.2011. u 14:52 sati.