Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/imandadoitamar

Marketing

Njegove staze



Jeste li već čuli za nekoga tko je proveo godine svojega života u pripremi za jedno zvanje da bi konačno završio radeći nešto potpuno različito? Možda ste to i vi? U svojim umovima mi imamo zamisao o tome što bismo željeli raditi i time namjeravamo ispraviti smjer svojega života. Međutim, česte životne krize stvaraju prekretnice koje korigiraju smjer našega života onako kako to nismo zamislili.

U takve ljude je spadao i Samuel Morse. Rođen 1791. u Sjevernoj Americi, Morse je rastao s dubokom željom da bude umjetnik, slikar. U početku je taj san postajao stvarnost. Bio je poznat izvan granica svoje zemlje. Ali u to je vrijeme bilo teško zaraditi za život kao umjetnik. Njegov je umjetnički poziv doživio komplikacije kasnije, kada mu je umrla žena, a odmah nakon nje i njegovi roditelji. Otputovao je u Europu u namjeri da slika i razmisli o svome životu. Na putu natrag na brodu je, za stolom tijekom večere, sudjelovao u jednoj dikusiji o elektromagnetizmu. Tijekom te, sada veoma važne prigode, Morse je izjavio: "Ako se prisutnost elektriciteta može registrirati u bilo kom dijelu strujnoga kruga, ne vidim razlog zašto se neka informacija ne bi mogla prenijeti električnom strujom."

I tako, unatoč mnogim teškoćama i razočaranjima, on je nakon upornih nastojanja završio novi izum i 1837. godine ga primijenio kod patenta koji danas poznajemo kao telegraf. On je također sastavio i takozvanu Morseovu abecedu. Tek mnogo kasnije, nakon mnogih odbijanja i razočaranja taj je projekt dobio priznanje. Samuel Morse kasnije je komentirao: "Jedina zraka nade koja me je stalno pratila dolazila je iz moga pouzdanja u Boga. Kada uzdignem srce prema gore moje se brige za budućnost stišaju i čini mi se kao da čujem Isusov glas i poznate riječi: 'Kada tako krasno odijevam ljiljane u polju, zar se neću pobrinuti i da odjenem tebe?' U to imam snažno pouzdanje i uvijek ću strpljivo čekati na vodeći glas Providnosti." Nakon toga Morse je stvorio nekoliko drugih inovacija i danas ga možemo smatrati ocem telefaksa, modema i ostalih sredstava elektroničke komunikacije. A sve je to počelo onako kako on nije niti sanjao za svoj život.

U Svetome pismu stoji: "Mnogo je namisli u srcu čovječjem, ali što Jahve naumi, to i bude." Božji planovi za nas možda ne slijede uvijek naše urođene i stečene sklonosti. Ali on nam želi dobro, ono krajnje dobro kakvo bismo i mi sami sebi priuštili kada bismo znali sve činjenice koje Premudri poznaje. Zato i nastoji ispraviti naše staze dobrim utjecajima. Nevolja je kada padnemo pod loše utjecaje pa mi nastojimo da se raziđemo od Božjih nauma. Tada sve ide tamo kamo ne bismo željeli.

Post je objavljen 21.11.2011. u 09:12 sati.