Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Gradske kuće u Prilazu Baruna Filipovića (1928-1938)



Preneseno iz knjige "Socijalno stanovanje međuratnog Zagreba" Darje Radović Mahečić.


Već dugo nisam objavio neki post baziran na knjizi Darje Radović Mahečić "Socijalno stanovanje međuratnog Zagreba", ponajviše zbog toga što sam većinu poglavlja te sjajne knjige već obradio na ovom blogu, a za preostale teme nisam uspio sakupiti dovoljno građe/fotografija za objavljivanje. No, tokom vremena se ipak situacija mijenja, poneki prilog mi dođe mailom od čitalaca bloga, poneka vrata se ipak nekad zateknu otvorena wink ... tako da vam ovaj put mogu dati i fotkama potkrijepljeni post o gradskim kućama sagrađenim u bloku Prilaz Baruna Filipovića-Cankarova-Prešernova. Vjerni čitalac bloga DenMla je ovog ljeta uhvatio priliku za fotkanje tog bloka i na tome mu velika hvala, a ja dodajem nekoliko fotki snimljenih još prošle zime.



Mitnica Črnomerec nekad. Izvor: nepoznata web stranica.


Mitnica Črnomerec nekad. Izvor: nepoznata web stranica.


Dakle, povijest toga bloka seže u kasne 20-te godine kada je to bila teška gradska periferija, nedaleko od zapadne gradske granice koju je tada činio potok Črnomerec i kod kojeg je na Ilici bila gradska mitnica. 1928. godine je odlučeno da će se na toj lokaciji podići veća stambena kolonija manjih stanova (1- i 2-sobnih) i posla na izradi projekta su se prihvatili renomirani arhitekti Edo Miklosz-Schreiner, Ivan Zemljak i Nadežda Zaljepugina. Blok je trebao imati jednostavnu strukturu, uz zajedničko dvorište, trgovinu na uglovnici Prilaza i Cankareve (koji i danas postoji!), a imao je obilježja "moderne arhitekture" tog doba. Graditelji prvih zgrada je bila poznata firma Pollak & Bornstein.

Blok se malo-pomalo popunjavao i kao posljednja je izgrađena zgrada 1938. godine zgrada u Prešernovoj 5. S time je kompletiran taj blok, posljednji u nizu stambenih kolonija minimalnih stanova kojeg je podigla gradska uprava tog vremena.

Što se sadašnjeg momenta tih zgrada tiče, izvana one ni po ćemu ne privlače pažnju osim možda svojom monolitnošću po čemu je vidljivo da su nastale planski. Pozornost sa njih ponajviše odvlače susjedni objekti - "Pliva" koja se nalazi s druge strane Prilaza Baruna Filipovića, zatim Tekstilno tehnološki fakultet koji se nalazi zapadno i na neki način neprirodno s te strane zatvara blok i njegovo unutarnje dvorište, te osnovna škola Ivana Cankara koja zauzima sjeverni dio Prešernove ulice. Meni osobno se čini da je najveća vrijednost bloka njegovo unutarnje dvorište koje je još uvijek sačuvalo više-manje originalan izgled i koje je, na sreću, ostalo još uvijek sačuvano od automobilske najezde (vjerojatno zato što se zgrade nalaze dosta daleko od centra pa je potraga za mjestima za parkiranje ipak malko manja nego bliže centru).



Ugao Prilaza Baruna Filipovića i Cankareve sa dućanom na ćošku. Snimio: DenMla


Strana okrenuta prema Prilazu Baruna Filipovića, Snimio: DenMla


Kolni ulaz u dvorište iz Prešernove ulice. Snimio: Vanja


Mir i ugodno zelenilo u dvorištu. Snimio: DenMla


Snimio: DenMla


Istočni dio dvorišta. Snimio: DenMla


Zapadna strana dvorišta zimi. Uočite "instalaciju" (očito starijeg datuma) za sušenje veša! Snimio: Vanja


Trag desetljeća vidljiv je na fasadama. Snimio: DenMla




Post je objavljen 20.11.2011. u 07:28 sati.