Nakon što je neki crno bijeli film razvijen, od njega nema neke velike koristi dokle god se od njega ne naprave fotografije u pozitivu. To se danas može učiniti na dva načina:
Prvi je noviji, pomoću skenera za filmove, i pretvorbom skeniranog negativa u pozitiv u računalu, te ispisom takve digitalizirane slike na printeru.
Drugi, klasični način, je izrada povećanja na fotoosjetljivom papiru.
Kako je ovaj proces puno kompliciraniji od razvijanja crno-bijelog filma, te je za njega potrebno i puno više opreme, vrlo poželjno je, barem prvi put, imati pored sebe nekoga tko je to već radio! No što se tiče samog procesa, evo (okvirno) kako iz crno-bijelog negativa dobiti crno-bijelu pozitiv sliku na foto papiru.
Za izradu povećanja (slika na fotopapiru) potrebno je:
1. prostor koji je moguće potpuno zamračiti i u njega postaviti svu opremu
2. aparat sa izradu povećanja sa prekidačem-štopericom
3. fotopapir željenih dimenzija i gradacije (kontrasta)
4. tri kadice za kemikalije (moraju biti veće od fotopapira)
5. kemikalije: razvijač, prekidač, fiksir, i voda (za ispiranje)
6. termometar, menzura, dvije-tri pincete, škare, komad kartona
7. posebna crvena svijetiljka za foto labos
1. PRIPREMA
Nakon što je instaliran aparat za povećanje, u tri kadice se uliju kemikalije, pripremljene prema naputcima proizvođača i zagrijane na odgovarajuću temperaturu (provjeriti termometrom).
U prvu kadicu ide razvijač, u drugu prekidač (ili voda), a u treću fiksir. Ova priprema se može raditi pri normalnom svijetlu.
Nakon toga ugasiti svijetlo, u potpunosti zamračiti prostoriju i upaliti posebnu crvenu svijetiljku za fotografski laboratorij!
2. UMETANJE FILMA
Aparat za povećavanje se uključi da stalno svijetli.
U držač negativa na aparatu za povećanje postavi se film na željenu sliku koju se želi povećati. Film se u držač postavlja tako da se emulzija filma nalazi sa donje strane (strana sa emulzijom je na opip hrapavija od strane bez emulzije).
3. PODEŠAVANJE SLIKE
Ispred objektiva aparata za povećanje postavi se crveni filter (integralni dio aparata za povećanje). Crveni filter služi kako papir nebi bio osvjetljen prilikom podešavanja slike, i uklanja se prije samog osvjetljavanja.
Iz pakiranja fotopapira izvadi se jedan list papira i postavi ispod objektiva aparata za povećavanje, na mjesto gdje aparat projicira sliku (kroz crveni filter!).
Prvo se podesi visina aprata da se dobije željena veličina slike (malo veća od papira ako se želi da slika prekrije čitavi papir, ili malo manja ako se želi dobiti bijeli rub na papiru).
Zatim se slika izoštri pomoću objektiva aparata za povećanje, a nakon toga se na objektivu zatvori blenda; blenda se zatvara malo po malo do momenta kada se na slici počnu gubiti detalji (koristi se najmanja blenda na kojoj se još svi detalji vide).
Nakon što je slika tako podešena, aparat se više ne dira i ne podešava!
4. PROBA
Ispod aparata se namjesti foto papir. Tu treba jako voditi računa da se papir okrene na ispravnu stranu - strana fotopapira koja je osjetljiva na svijetlo (emulzuja) je obično sjajnija od one bez emulzije.
Većina fotopapira se pokrije komadom kartona, a ostavi se nepokriven dio cca 2-3 cm. (Za probu čak nije potrebno koristiti čitav papir već se može škarama odrezati traka fotopapira širine nekoliko cm.)
Štoperica se podesi na vrijeme od 3 sekunde. Aparat se ugasi, zatim se ukloni crveni filter sa objektiva. Aparat se ukluči preko štoperice da se nepokriveni dio papira se osvijetli u trajanju od 3 sekunde. Nakon toga se karton malo pomakne da se otkrije novi neosvjetljeni dio (2-3cm) papira. Nakon toga se ponovo osvijetljava. Ovo se ponavlja dok čitav papir nije osvjetljen. Sada je papir "stepenasto" osvijetljen u koracima od 3 sekunde.
Nakon ovoga dotični papir se razvije (vidi točka 6.!)
Nakon razvijanja probe, prema dobivenom rezultatu na probnom papiru, odabere se potrebno vrijeme osvijetljavanja za dotičnu sliku.
Ovakva proba se radi za svaku sliku!
5. OSVJETLJAVANJE
Nakon što je probna slika razvijena i prema njoj odabrano vrijeme osvjetljavanja (podesiti štopericu na odgovarajuće vrijeme), ponovo se pred objektiv stavlja crveni filter, a ispod aparata se stavlja novi list fotopapira.
Nakon što je papir namješten, aparat se gasi, uklanja se crveni filter i nakon toga ponovo pali podešen na potrebno vrijeme osvjetljavanja.
Ukoliko se želi napraviti više kopija iste slike ovaj korak se ponovi onoliko puta koliko se kopija želi dobiti (naravno, za svaku kopiju uzme se novi list fotopapira).
6. RAZVIJANJE
Nakon što je fotopapir osvijetljen u aparatu za povećavanje, papir se prvo uroni u kadicu sa razviačem. Bitno je papir uroniti u potpunosti i u jednom potezu! Nakon toga je potrebno agitirati na način da se uhvati jedan kraj kadice odigne i lagano zaljulja nekoliko puta. Nakon nekog vremena na papiru će se početi pojavljivati slika.
Nakon isteka vremena razvijanja (prema vrsti razvijača i papira), papir se pincetom vadi iz razvijača i uranja u prekidač.
Nakon prekidanja se (po mogućnosti drugom pincetom) iz prekidača stavlja u kadicu sa fiksirom gdje stoji potrebno vrijeme fiksiranja (vrijeme također ovisi o vrsti fiksira i papira). Nakon fiksiranja, slika se temeljito opere vodom i zatim negdje objesi da se osuši.
Jedna slika je gotova!
Za izradu slijedeće fotografije ponoviti sve od koraka broj 2. (pomaknuti film na slijedeću sliku itd...)
VAŽNE NAPOMENE:
** Foto-papir se iz svoje ambalaže smije vaditi samo u mraku ili pod crvenim svijetlom (fotopapiri su osjetljivi na plavi dio spektra, pa ih crveno laboratorijsko svijetlo neće osvijetliti).
** Prilikom manipulacije, foto-papir ne dirati prstima po emulziji, jer može rezultirati otiscima prstiju na razvijenoj slici.
** S obzirom da podešavanje aparata, slike, kao i razvijanje oduzimaju dosta vremena (s obzirom da se svaku sliku razvija dvaput - prvo probu a zatim pravu sliku), potrebno je uzeti u obzir da izrada serije povećanja sa jednog filma od 36 snimaka može ponekad (ovisno o vještini onoga tko razvija i broju razvijenih kopija) oduzeti puno vremena!
(Napomena: Autor bloga nije odgovoran za bilo kakve eventualne štete nastale ako primjena ovih uputa pođe po krivu ili ne da odgovarajuće rezultate).
Post je objavljen 11.03.2012. u 05:00 sati.