Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Voda i grad



POS-ovo naselje Špansko-Oranice. Snimio: Vanja


Zagreb i voda, čini se, nisu baš veliki prijatelji. Poznat je zagrebački odnos prema Savi s kojom nikako da se saživi, iako ju je grad obgrlio pred više od 50 godina ... a isto tako su poznate poplave kojima je Sava obdarila grad tokom stoljeća njegova postojanja. U novije vrijeme više nema toliko vodenih prijetnji gradu (posljednja je bila veliko izlijevanje zagrebačkih potoka pred 20-tak godina), no čini se da sad grad prijeti vodi. S jedne strane, spominju se podaci kako su gubici vode u zagrebačkom vodovodu gotovo 50% ... a sa druge strane, besplatna pitka voda nestaje sa zagrebačkih ulica i žedni prolaznici su prisiljeni kupovati vodu u trgovinama. Prošla su vremena u kojima su se za pitku vodu građana brinule ulične pumpe ("franceki" o kojima sam pisao u jučerašnjem postu) ... naravno, osnovni razlog za te pumpe je bila činjenica da još prije nekoliko desetaka godina mnogo stanova nije imalo priključak na tekuću vodu, što sada, na sreću, više nije slučaj. No, i sada u nekim starijim naseljima (Trnje, Trešnjevka, Peščenica) postoje kuće bez pitke vode ... a bilo bi lijepo kada bi i prolaznici na frekventnijim mjestima (trgovi, dječja igrališta itd) imali mogućnost popiti gutljaj vode i oprati ruke.

U drugim zemljama i gradovima nisu rijetke javne česme, bilo izgrađene tokom povijesti (sjetimo se, recimo, česme na Baš Čaršiji u Sarajevu!) bilo u suvremeno doba (gotovo svako dječje igralište u Francuskoj ima česmu s vodom za piće pogodnu i za pranje dječjih ruku, a sva veća austrijska i njemačka igrališta imaju i pumpu sa vodom za igru, pranje i piće). A kako je kod nas?

Na sreću, dobrom poznavatelju grada je još uvijek moguće pronaći besplatni gutljaj pitke vode, no to nije uvijek lako. Najsigurnija mjesta su tržnice (iako i tu ima izuzetaka!) i groblja (to ste, vjerujem, već naučili iz jučerašnjeg posta wink). U gradu postoji i desetak uličnih pumpi u funkciji (najcentralnija su ona mala nepraktična česma na Cvjetnom trgu, česma na Dolcu te "francek" na Zrinjevcu), poneka uz dječja igrališta, niz česmi uz javne WC-e na Jarunu ... a ako sve drugo zakaže, uvijek se može otići u neki WC ili pak, zahvaljujući suvremenom trendu, u neki od ureda (banke itd) gdje se često mogu naći automati za vodu dostupni i strankama.

Želio bih na kraju pohvaliti primjer iz POS-ovog naselja Špansko-Oranice gdje su instalirane dvije javne česme sa pitkom vodom - jedna uz dječje igralište na jugoistočnom dijelu naselja, a druga na trgu pored škole. Bilo bi lijepo kada bi one označavale i promjenu trenda i uvođenje više besplatnog pristupa pitkoj vodi u gradu. Za početak, možda bi koja ulična česma mogla ukrasiti neko novozagrebačko naselje?



Dolac, na uglu Skalinske i Opatovine. Snimio: VT


Jedini javni izvor vode na Trešnjevačkom placu, dobro sakriven između kioska na istočnoj strani tržnice. Snimio: Vanja


Tržnica Prečko. Snimio: Vanja


Groblje u Gračanima. Snimio: VT


Granešinsko groblje. Snimio: VT


Česma uz dječje igralište u POS-ovu naselje Špansko-Oranice. Snimio: Vanja


Stara česma na Baš-čaršiji u Sarajevu. Snimio: Vanja


Javna česma u centru Ljubljane, pored Starog trga. Snimio: Vanja


Javna česma uz dječje igralište u Klagenfurtu (blizina Woerthersee-a). Snimio: Vanja


Na dječjem igralištu na sjeveru Klagenfurta. Snimio: Vanja


Pranje voća na česmi uz dječje igralište u Lyonu (Francuska). Snimio: Vanja


Najveće dječje igralište u Hamburgu sa raznovrsnim mogućnostima za igru vodom - na žalost, potpuno nepoznata stvar kod nas. Snimio: Vanja

Post je objavljen 05.11.2011. u 07:59 sati.