Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Franceki, Martini, Viktorije ... ili jednostavno pumpe za vodu



Na Trnju. Snimio: Vanja


Već dugo, još od vrelih ljetnih dana, se spremam napisati post o još jednom od zagrebačkih "zaštitnih znakova": uličnim pumpama za vodu. To je prava ljetna tema, nema boljeg rješenja za osvježenje od gutljaja hladne vode iz jakog mlaza ulične pumpe, no prikupljanje fotki i obilaženje grada u potrazi za "ostacima ostataka" tih pumpi potrajalo je sve do sada. Pri tome se moram posebno zahvaliti VT-u koji je prvi počeo prikupljati informacije i fotke uličnih pumpi i koji je obavio najveći dio posla (VT, moj duboki naklon!), zatim je DenMla prikupljene podatke na vrlo pregledan način prikazao na karti grada, a GP nam je svima pomogao svojim informacijama i prisjećanjima na bivše i sadašnje lokacije pumpi.

I, tokom tih nekoliko posljednjih mjeseci je navedena ekipa sakupila mnoštvo zanimljivih informacija ... prije svega, jedna od zanimljivosti je sama "terminologija" odnosno njihovo ime. Ja se srećem sa tim pumpama od svoje školske dobi - Čret, kvart u kojem sam odrastao, dobio je vodovod tek kad sam već imao 18 godina, 1982. godine, a Gornji Bukovac, kvart u kojem sam pohađao osnovnu školu, ju je imao već i prije, no zbog toga što nisu sve kuće imale priključke Gradski vodovod je 1972. godine postavio nekoliko uličnih pumpi u ulicu Kosa i na Požarinju. Cijelo to vrijeme svi mi smo te pumpe jednostavno zvali baš tako: pumpe. No, pred desetak godina pronašao sam na webu ime, u stvari čak dva imena, koja su očito bila najčešće u upotrebi u generacijama 50-tih i ranije: "Železni Francek" odnosno "Železni Martin". Otkuda su došla ta imena nismo saznali, no pretpostavljam da su došla "od milja" - kao što se u vicevima svi bosanci zovu Mujo, Haso i Fata, svi slovenci su Janezi, tako su i pumpe dobile tipična zagrebačka imena Francek i Martin. wink
(možda netko od vas čitatelja ima neku drugu informaciju?)

S druge strane, Gradski vodovod barata sa pojmom "Viktorija zdenci" koji je, tako se čini, došao od imena pod kojim je pumpa predstavljena u katalogu proizvođača, MIV (Metalna Industrija Varaždin).


Detalj trnjanske pumpe. Snimio: Vanja


Oznaka na pumpi - uočite slova "VZ"! Snimio: Vanja


Pumpa u katalogu 1931. godine. Podijelio: VT


Pumpa u ne tako starom katalogu MIV-a. Podijelio: VT


Toliko o terminologiji, slijedi nekoliko riječi o pumpama samima. Nije poznato kada su se pumpe u u sadašnjem obliku pojavile u gradu, no činjenica je da su tu bile prisutne već negdje u 30-tima ili 40-tima. Moglo ih se pronaći u nekim parkovima (Zrinjevac i Maksimir ih još uvijek imaju!), grobljima (gotovo sva gradska groblja ih i nadalje imaju!), postojala su na gradskim tržnicama (na žalost, pumpe po tržnicama se sad mogu naći u svim drugim pojavnim oblicima osim tog tradicionalnog) ... no, najveći broj tih "franceka" se nalazio po kvartovima u kojima je bio veći broj kućanstava bez vodovodnog priključka: Trnje, Trešnjevka, Bukovac, a zatim i ostali rubni dijelovi grada ...

Moja sjećanja na te pumpe su ponajviše vezana uz školsko doba ... ljeti su nam pumpe bile obavezna postaja nakon trčkaranja po livadama ili "sendviča" (za 1 tadašnji dinar smo kupili u lokalnom špeceraju frtalj polubijelog kruha, a gazdanam je, ako je bio dobro raspoložen, znao dodati i po šnitu parizera gratis), jedni smo drugima držali ručku dok smo pili vodu, a oni koji su bili "face" su znali trik kojim se voda može namjestiti da sama curi bez držanja ručke tokom pola minute ili minutu.Po zimi su pumpe bile zamatane u slamu i plastične vreće, a mi smo ih nekad znali uglaviti kako bi voda tekla bez prestanka i zaleđivala cestu po kojoj se radila vrhunska klizaljka (prometa tad nije bilo osobito puno).


"Pravljenje" vode na Trnju. Snimio: Vanja

Neki od "franceka" su ostavili dubok trag u zagrebačkoj svakodmevici. I Cvjetni plac je imao svog "franceka", tamo ispred kina "Zagreb", koji je bio vrlo tražena točka osvježenja za ljetnih vrućina. Kvatrić je također imao svoju pumpu, nasuprot "Name", na uglu nekadašnje tržnice i tik pored okretišta tramvaja, tako da su žedni posjetioci bili u stalnoj opasnosti od tramvaja. Jedan od poznatijih "franceka" je bio i onaj kod okretišta tramvaja na Dolju, pravo mjesto za napuniti bocu prije izleta na Sljeme i umiti se po povratku u grad.

A što "franceki" rade danas?

Mnogi od njih više ne postoje, razmontirani su tokom preuređenja ulica ili pak nakon kvara. Neki još uvijek stoje, ali neispravni - bez ručke, bez priključka, suhi, zatrpani smećem. Neki su i nadalje na ulicama, u radu, no u neoriginalnomstanju, sa modernim dodacima, pipama ... u funkciji su, ali nisu lijepi. I na kraju - postoji još nekolicina onih koji rade i još uvijek su u originalnom obliku. Nema ih puno i nalaze se ponajviše na grobljima odnosno na Trnju, gdje je još uvijek najviše onihkojima su pumpe još uvijek nužno potrebne.

Za vas koji želite znati malo više, pogledajte ovu kartu na kojoj su sve lokacije "franceka" koje je ekspertni tim wink pronašao te pripadajući popis. Ako znate još koju lokaciju, bivšu ili sadašnju, javite!
(ukoliko želite interaktivni pristup preko Google Earth aplikacije, sa OVE adrese skinite fajl kojim ćete dobiti ovaj prikaz na svom računalu)



Informacije prikupio VT uz pomoć Vanje, DenMla, GP-a. Priprema karte: DenMla





Informacije za tabelu sakupio VT uz pomoć ostale trojice gospode. wink
Legenda: zeleno - pumpe u funkciji, žuto - pumpe koje još postoje, ali nisu u funkciji, narančasto - pumpe koje više ne postoje.


A sad i nekoliko fotki s raznih strana grada!

"Franceki" koji su još uvijek u funkciji:


Zrinjevac. Snimio: VT


Pored ulaza u Maksimirski park. Snimio: VT


Breznička kod Kruga - "mutant" pumpa, ali još uvijek u funkciji. Snimio: VT


"Mutant" kod Pruda br. 26. Snimio: VT


Kruge kod kbr. 29 - vjerojatno posljednji postavljeni "francek" u gradu. Snimio: VT


Galovačka ulica na Trnju. Snimio: VT


Miramarska cesta, "francek" mimikrijski sakriven u zelenilu. Snimio: VT


"Hura, radi!", uz Remetsku cestu. Snimio: VT


Oni koji još stoje na svom mjestu, ali više ne rade:


Na Zavrtnici. Snimio: Vanja


Devastirani "francek" u Paromlinskoj, nedaleko zgrade HRT-a. Snimio: VT


Pile na Trnju. Snimio: VT


II trnjanske ledine. Snimio: VT


Ogulinska ulica u Gajevu, još do skora aktivan. Snimio: Vanja

Oni koji su nestali sa lica grada:



Nekada na uglu Rapske i Lopudske. Snimio: VT (skenirano sa dijača)


Nekada na Jelenovcu. Snimio: VT (skenirano sa dijača)


Grmoščica Srednja, nekad. Snimio: VT (skenirano sa dijača)


Remetski Kamenjak 2009. godine. Snimio: VT


Remetski Kamenjak danas, bez pumpe. Snimio: VT


Jarunska cesta kod Gredica danas, ostaci pumpe. Snimio: VT

Za kraj, želio bih citirati jednu VT-ovu misao koja se javila tokom prikupljanja podataka za ovaj post: "Franceki su kao i ljudi - na kraju se svi presele na Mirogoj"! wink
Nekada su se uglavnom brinuli za opskrbu vodom tržnica te najsiromašnijih, a sada se uglavnom brinu za zalijevanje cvijeća na grobljima.

Post je objavljen 04.11.2011. u 07:27 sati.