Prije donošenja DPU-a za Nuncijatu potrebno je pričekati prihvaćanje plana za pristupnu cestu Nuncijate na državnu cestu D8, što će se uvrstiti i u izmjene i dopune GUP-a i PPU-a Grada Dubrovnika koje se sada izrađuju. Osim organizirane izgradnje stanova, Grad Dubrovnik dodijelio je zemljišta u svrhu stambenog zbrinjavanja za 23 hrvatska ratna vojna invalida iz Domovinskog rata i to 20 na užem gradskom području i 3 u Mokošici. Zbog čega Grad u suradnji s Vladom na tim parcelama nije sam izgradio stanove i riješio veći broj invalida? Predsjednik Županijske zajednice Udruge HVIDR-a Vitomir Bajac kaže kako to nije moguće jer u Zakonu o pravima hrvatskih branitelja stoji da ratni vojni invalid može birati kako će se stambeno zbrinuti - hoće li to biti stan ili zemljište.
Grad je dobro postupio jer je pojedincima davao po jednu parcelu na stanovi četiri invalida. No, riječ je o skupljoj varijanti. Ako grade kuću, moraju biti spremni za izdavanje više financijskih sredstava, ispričao nam je Bajac. Smeta mu i muči ga činjenica što je u proteklo vrijeme riješeno više stanova i obnovljenih kuća Srba povratnika, a neki su stradalnici Domovinskog rata još uvijek na čekanju, što ih svrstava u građane drugog reda. No, to je bio jedan od uvjeta za završetak pregovora s Europskom Unijom pa je država našla novac za rješavanje tih problema. Bajac se posebno osvrnuo na izgradnju u Mokošici: Smeta mi što je Mokošica bila u planu od 1998. godine.
Znate li koliko se gradonačelnika i vlasti od tada izmijenilo i nitko se nije sjetio da to zemljište dodijeli Vladi za stambeno zbrinjavanje stradalnika Domovinskog rata? U Ministarstvu su mi rekli da su te godine gledali zemljište, ali nije bilo darovnog ugovora i ništa se nije moglo. Da su tada zemljište dali Vladi, kad je bilo više para i mogućnosti, stanovi za stradalnike u Mokošici već bi bili završeni, ističe Bajac.
Iako svi vjeruju da će Nuncijata biti uskoro riješena, ovaj je projekt još uvijek na dugom štapu. I to zbog toga jer je pitanje tko će izgraditi infrastrukturu budućih parcela za invalide. Za komunalnu infrastrukturu Grad navodno nema novaca pa u kuloarima pričaju kako bi se branitelji ovaj put trebali pouzdati u Stipu Gabrića Jamba koji ima zemljište u blizini braniteljske parcele. Kad je Nuncijatu dodjeljivala za stambeno zbrinjavanje branitelja i u prostornom je planu prenamijenila u građevinsko, tadašnja gradska uprava zahvatila je i Jambov pašnjak. Taj je pašnjak, danas atraktivno građevinsko zemljište, navodno i bio razlogom smještanja stradalnika Domovinskog rata na Nuncijatu.
Iako smo u odnosu na druge hrvatske gradove riješili većinu stradalnika Domovinskog rata, činjenica da nakon dvadeset godina postoji lista čekanja za stambeno zbrinjavanje branitelja invalida nikome ne ide u prilog. Još je više sramotno što je Vlada odustala od izgradnje triju zgrada za stambeno zbrinjavanje invalida u Mokošici i što će za sada graditi samo 27 stanova. Svima je već jasno da se branitelji uvijek koriste u predizborne svrhe. Budući da je predizborno vrijeme, možda Vlada ovih dana napravi ili obeća suprotno.
Post je objavljen 13.10.2011. u 10:50 sati.