Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/povratakpitomace

Marketing

Najava: Predstavljanje Plana 21 u Pitomači


Općinska organizacija SDP-a Pitomača Vas poziva na druženje uz kavu

Pitomača, tržnica u srijedu (05.10.11) u 9 sati.

Cilj ove aktivnosti je predstavljanje programa Kukuriku koalicije 'Plan 21' i razgovor s mještanima. Mještani će moći dobiti informacije i odgovore na sva pitanja o našem predizbornom programu kroz razgovor i druženje, a na pitanja će između ostalih odgovarati i saborska zastupnica Biljana Borzan, članica Predsjedništva SDP-a Hrvatske te saborski zastupnici Nada Čavlović Smiljanec i Vlatko Podnar i predsjednik Županijske organizacije SDP-a Tomislav Žagar.
Pozivamo sve mještane da se uz kavu priključe razgovoru o rješenjima koja nudimo.
Općinska organizacija SDP-a Pitomača
------------------------------------------


PITANJA I ODGOVORI O ZAŠTITI OKOLIŠA
U ovo doba kada je ljude strah bilo što pitati i kada se na postavljena pitanja dugo ili čak nikada čekaju odgovori, Kukuriku koalicija je na svojim internet stranicama uspješno odgovorila na više od tisuću, pretežito anonimnih pitanja iz svih tema koje predstavljaju u svojem predizbornom programu.
Najzanimljivija pitanja i odgovori na njih za naš podravski kraj su ona pitanja o kojima se nitko iz lokalne vlasti ne usudi izjasniti i razgovarati. To je pitanje zaštite okoliša i čuvanje našeg najvećeg blaga, rijeke Drave, Jelkuša, Križnice i Širinskog otoka. Dokazana činjenica je da se zbog prekomjernog iskapanja šljunka iz Drave produbilo korito rijeke te zbog toga nepovratno propada Stara Drava oko Križnice, naše prekodravske ljepotice. Za spašavanje Križnice moramo platiti revitalizaciju u iznosu večem od 50 milijuna kuna!? Gdje će se u budućim godinama održavati Štukijada? Gdje će pitomački ribiči pecati i uživati u najljepšem dijelu rijeke Drave? Što će posjećivati brojni turisti koji dolaze u Križnicu? Bez revitalizacije, vidjet će samo suho korito i lokvice smrdljivog mulja.
Tajno i pod glupim izlikama Hrvatske vode pokušale su uništiti pitomački Zaštićeni krajobraz Jelkuš. Nisu uspjeli! Niti neće! Sprud i danas ponosno stoji i dom je brojnim zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. Širinski otok je većim dijelom godine suh i nemože se zvati "otok". Produbljeno korito Drave uzrkovano iskapanjem šljunka ne tjera vodu oko "otoka"!
Naivnim uplitanjem nekih političkih stranaka te stranke i pojedinci podržavaju uništavanje največih pitomačkih prirodnih vrijednosti. Križnica, Širinski otok i Jelkuš nisu samo naše lokalne vrijednosti jer se o njihovim ljepotama govorilo i u svjetskim medijima uglednih televizijskih kuća.
Nedavno proglašeni Regionalni park Mura - Drava zaštićuje u još jednom segmentu našu Dravu ali dok mi sami ne shvatimo smisao zaštite i način života u ovom ekoturističkom području, nećemo moći prepoznati da je očuvanje okoliša najveći domet svakog pojedinca općine Pitomača.
U nastavku pročitajte dio PITANJA i ODGOVORE Kukuriku koalicije s tematikom zaštite okoliša!

plan21


Nadzirat ćemo rudna bogatstva uz pomoć suvremenih tehnologija,Objavljeno 23.09.2011.
PITANJE: Poštovani! Što ćete poduzeti vezano uz nelegalne kamenolome, neučinkovito postupanje policije vezano uz krađu rudnog bogatstva, te eventualne kontrole rada kamenoloma (od dobivanja koncesija, kontrole iskopa u smislu količine, ugrožavanja okoliša, kontrole prijavljenih prihoda i sl), te procesuiranje vlasnika kod kojih su već nađene razne nepravilnosti.
Srdačan pozdrav
ODGOVOR: Poštovani/a,
planiramo učinkovito provoditi zakone koji se tiču ove problematike (Zakon o koncesijama, Zakon o vodama, Zakon o rudarstvu) i strogo kažnjavati prekršitelje zakona. Svjesni smo toga da je najbolja prevencija pojave ovakvih kaznenih djela strogo i učinkovito sankcioniranje takvih nedjela. Nažalost, državna vlast već godinama pokazuje zabrinjavajuću nemoć u zaštiti strateških interesa i opasnu nesklonost kažnjavanju beskrupuloznih pljačkaša mineralnih sirovina i zločinaca protiv okoliša. Ova se situacija godinama ne rješava usprkos modernim tehnologijama, satelitskim snimkama i mogućnosti digitalnog nadzora. U cilju učinkovitog sankcioniranja takvih djela planiramo intenzivno nadzirati sve ugrožene lokalitete uz pomoć suvremenih tehnologija (npr. 24-satni digitalni nadzor, aero-foto ili satelitski nadzor i sl.)
S poštovanjem,Kukuriku koalicija

plan21


Važeći Zakon o vodama se ne provodi u praksi, Objavljeno 22.09.2011.
PITANJE: Cemu ovo inzistiranje na tome da cete resurse zadrzati u drzavnom vlasnistvu - pa zakonima je to vec odavno rjeseno, primjerice najnoviji Zakon o vodama. Ako mislite fokusirati kampanju na floskule tipa 'oni bi privatizirali, mi necemo' savjetujem da procitate postojece zakone. Ovo ispada kao vasa casna pionirska rijec da cete marljvo uciti i raditi, biti dobri drugovi i da cete postovati ono sto su drugi vec osigurali.
ODGOVOR: Poštovani, važeći Zakon o vodama koji je Hrvatski sabor usvojio 2009. godine kvalitetan je zakon koji se, nažalost, ne provodi u praksi. Usprkos tome što Zakon zabranjuje eksploataciju šljunka i drugih mineralnih sirovina u vodonosnim područjima, i dalje se šljunak i pijesak nemilice vade, a otvorene rane u vodonosnicima zatrpavaju otpadom čime se ugrožava najvažniji strateški resurs države. Skrećemo Vam pažnju na činjenicu i da put do ovog kvalitetnog Zakona nije bio jednostavan, odnosno da su ovom Zakonu u saborskoj proceduri prethodila dva prijedloga zakona kojima je bila predviđena tiha privatizacija vodnih resursa. Sigurni smo da je žestoki otpor oporbe, stranaka današnje Kukuriku koalicije, i doveo do toga da su ta dva prijedloga povučena iz procedure te je naposljetku usvojen kvalitetan Zakon o vodama. To, zasigurno, nije bio prvotni plan vladajućih stranaka. Upravo zbog toga, zbog konstantnog pritiska moćnih i utjecajnih lobija usmjerenih prema privatizaciji strateških resursa i naglašavamo naše opredjeljenje prema zaštiti tzv. prirodnih monopola jer je to i svojevrsna garancija biračima/cama.
S poštovanjem,Kukuriku koalicija

plan21


Očuvanje pitke vode, Objavljeno 15.09.2011.
PITANJE: Prijedlog 1. Hitno donošenje Zakona o zabrani korištenja pitke vode za pranje ulica i bilo koju drugu svrhu koja nije pijenje vode.
Razlog: rezerve pitke vode nisu neograničene!!
Stoga se hitno valja tehnološki restrukturirati da se za sve druge svrhe koje nisu pijenje pitke vode ne može razbacivati sa pitkom vodom već se moraju iznaći druga tehnološka rješenja.

Prijedlog 2.- momentalno staviti van snage sve dodijeljene koncesije za eksploataciju pitke vode i mineralne vode (Jamnica i ostale) tj. osnovati državnu tvrtku koja bi se time bavila te utvrdila rezerve pitke i mineralne vode, kao i utvrdila godišnje maksimalne kvote za vađenje tih dragocjenih voda po pojedinom nalazištu!!
Razlog za donošenje ovakve odluke: zaštita nacionalnog interesa odnosno zaštita vode, kao i ostvarivanje prihoda od voda za državu, a ne pojedince. .

Prijedlog 3.- osnovati Policiju za zaštitu okoliša (naoružanu) u sklopu koje bi bili i Rudarski policijski inspektori koji bi locirali i pronašli sve nelegalne eksploatatore mineralnih sirovina odnosno nelegalna eksploatacijska polja!!
Paralelno bi trebalo donijeti i Zakon o nezastarjevanju nelegalnog rudarenja i nelegalnim rudarenjem kao kriminalnom djelatnošću, prema kojem bi trebao napraviti registar svih tvrtki koje se po bilo kojoj osnovi bave rudarenjem ili su se u prošlosti bavile tom djelatnošću- sa popisom njihovim suvlasnika i odgovornih osoba. U sklopu izrade tog registra trebalo bi što prije utvrditi da li uredno podmiruju svoje financijske i druge obaveze prema državi i prema jedinicima lokalne samouprave (prijavljena dobit i prijava količine izvađene rudače, da li plaćaju koncesijsku naknadu, kao i da li su izašli izvan okvira odobrene koncesije za one koji koncesiju uopće imaju, itd). Za sve prekršaje prema tom zakonu trebalo bi preko OIB-a uvesti drakonske kazne na imovini suvlasnika i direktora (odnosno članova njihove uže obitelji), a u slučaju da se utvrdi da su iskopi preduboki i ugrožavaju podzemne vode i mogućnost određivanja kazne zatvora za odgovorne . Naime, pretpostavljam da se u rudarenju radi o bavljenju djelatnošću koja nije u cijelosti osnovana na poštovanju zakona i propisa, a često je riječ o najbogatijim pojedincima u Hrvatskoj.
Sa poštovanjem, Goran Oštrić, dipl.ing.arh.

ODGOVOR: Poštovani g. Oštrić,hvala Vam najljepša na Vašim konkretnim prijedlozima. Neke od njih već smo razmatrali u okviru koalicije pa postoji mogućnost da će biti i realizirane. To se prvenstveno odnosi na tzv. ekološku policiju koja bi imala znatno veće ovlasti od današnje prilično neučinkovite inspekcije zaštite okoliša.

Zabrana korištenja pitke vode za pranje ulica je zanimljiva ideja i svakako će je biti potrebno provesti kada se za to stvore potrebni uvjeti. Nažalost, u Hrvatskoj pročišćavanje otpadnih komunalnih voda koje bi se mogle koristiti u tu svrhu ima svega 44% kanalizacijskih sustava, a kada se uzme u obzir da je svega 43% hrvatskog stanovništva priključeno na kanalizacijski sustav vidljivo je da imamo porazne podatke. Osim toga, svega jedan pročistač otpadnih voda u Hrvatskoj ima i 3. stupanj pročišćavanja.

U Hrvatskoj je jedan od većih problema nestabilnost pravnog sustava koja proizlazi iz vrlo čestih izmjena i dopuna zakona. Svjesni smo toga da trenutno gospodarenje vodama u Hrvatskoj nipošto nije zadovoljavajuće te u tom dijelu treba učiniti velike pomake. To se odnosi i na potrebu pozicioniranja Hrvatske kao tzv. H2O europskog branda u smislu prodaje vode kao finalnog flaširanog proizvoda, a ne sirovine. No, odgovorna Vlada ne može mijenjati koncesijske ugovore na temelju kojih su tvrtke pokrenule investicije olakim potezom pera jer bi to ugrozilo stabilnost investicija i već sada prilično nestabilno gospodarsko okruženje. Vodni sektor u Hrvatskoj treba ojačati realizacijom kanalizacijskih sustava s modernim sustavima za pročišćavanje otpadnih voda, održavanjem protupoplavnih kanala, izgradnjom sustava za navodnjavanje i odvodnjavanje, smanjenjem korištenja fertilizanata i agro kemikalija, izgradnjom sustava gospodarenja otpadom te učinkovitim sankcioniranjem svih zločina protiv okoliša, a posebice otvaranja rana u vodonosniku raširenom praksom ilegalnog šljunčarenja. Hrvatska od 2009. godine ima kvalitetan Zakon o vodama koji se nažalost ne primijenjuje i nužno je da ga počnemo implementirati. Kukuriku koalicija to planira i učiniti.

Post je objavljen 02.10.2011. u 16:34 sati.