U srijedu je u Opuzen došla delegacija ruskih poslovnih ljudi koji su prošle godine bili prezadovoljni neretvanskom mandarinom koju su iz Neretve uvezli u Rusiju. Tema sastanka je bila otkup neretvanske mandarine i povećanje njegova izvoza u Rusiju. Na sastanku su prisustvovali predstavnici otkupljivača iz Neretve, predstavnici proizvođača mandarine iz Neretve i ruski kupci. Inače u Rusiju je prošle godine izvezeno oko 30% neretvanske mandarine. Ove godine su Rusi planirali povećati uvoz neretvanske mandarine te su čak spremni otkupiti sav neretvanski urod. Iako je ova vijest sigurno dobra vijest za poljoprovrednike, ona nije baš dočekana od svih otkupljivača s odobravanjem. Naime prema neslužbenim informacijama Agrofructus (Konzum) neće pristati na to da svu otkupljenu mandarinu proda Rusima. Iako su navodno čak Rusi bili spremni platiti mandarinu odmah, pojedini otkupljivači mandarine prodaju mandarine isključivo Rusima ne vide kao dobru opciju jer se mandarina probila i na druga tržišta koja se za svaki slučaj želi sačuvati – prije svega tržište EU.
Sve ovo prema najvama ipak neće bitnije povećati cijenu mandarine. Otkupljivači, naravno, žele mandarinu po što manjoj cijeni. Zaštitna cijena od 3 kune, ipak neće nadomjestiti poljoprivrednicima lošiji urod ove godine. Jedina nada koja ostaje poljoprivrednicima je da će 2 nova veća otkupljivača (NTL i Fragaria) donijeti i više potražnje na tržištu pa da će stoga gotovo monopolistički položaj Agrofructus (Konzuma) biti s već postojećih nekoliko manjih otkupljivača bar malo poljuljan.
Inače neslužbeno se saznaje da će prodaja i otkup mandarine biti dozvoljeni od 15. rujna, a dožućivanje mandarine bi trebalo biti dopušteno u slučajevima kad mandarina dosegne oko 60% žutila jer se smatra da takva mandarina ima zadovoljavajuće omjere šećera i kiselina.
Ove godine se urod mandarine zbog nepovoljnih vremenskih prilika i teške prethodne godine, očekuje oko 40.000 tona, a prema procjenama Neretvanske udruge voćara „Mandarina“ iz Opuzena urod mandarine do 2015. godine bi mogao narasti preko 100.000 –pa čak i do 150.000 tona zbog velikog broja novih nasada.
Post je objavljen 08.09.2011. u 16:45 sati.