Slatki biscotti, cantuccini, slatki dvopek i slične stvarčice nikad mi se nisu sviđale , ali zato obožavam slane/pikantne varijante tih stvarčica .
Biscotti s parmezanom i maslinama
Recept je s ove stranice, ali ja se ne držim svega što je u receptu navedeno: ne upotrebljavam sjemenke koromača i pinjole . Sjemenke koromača ne volim , meni to ima užasnu aromu, ne sviđa mi se ni svježi koromač, to mi je uistinu odurno povrće. Ali tko to voli, slobodno nek´ upotrijebi te sjemenke. Ja umjesto tih sjemenki stavim sjemenke sezama, lana ili suncokreta , ali može i bez toga . Nadalje, u biscotte redovito ide i nešto «orašasto»: bademi, orasi, lješnjaci, pinjoli – ja to ne volim i zato to ne upotrebljavam, no, tko voli, naravno, da može dodati nešto orašasto.
Sastojci
250 g oštrog brašna
pola praška za pecivo
1 čajna žlica soli
1/4 čajne žlice mljevenog papra
2 žlice sjemenki sezama, lana
2 žlice sitno naribanog parmezana
3 jaja
100 g maslina, sitno nasjeckanih
U posudi pomiješajte brašno, prašak, sol, papar, sezam, lan i parmezan. Dodajte jaja pa sve izmiksajte mikserom (najbolje u multipraktiku) da se sastojci povežu.
Tijesto prebacite na pobrašnjenu površinu, dodajte nasjeckane masline i rukama ih umijesite u tijesto. Po potrebi dodajte još brašna da se tijesto ne lijepi.
Dobiveno tijesto podijelite na dva dijela i oblikujte dva oko 2,5 cm debela i oko 30 cm duga valjka.
Stavite ih na lim obložen papirom za pečenje i zatim u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Pecite ih oko pola sata.
Pečeno tijesto ostavite da se malo ohladi, da bude mlako. Tada ga narežite (ukoso) na ploške debljine 1-2 cm. Ploške polegnite na lim obložen papirom za pečenje i stavite ih u pećnicu zagrijanu na oko 160 stupnjeva. Ploške pecite 15ak min. s jedne pa ih okrenite i pecite još 15ak min. s druge strane, da lagano potamne i budu hrskave.
Pečene ploške ostavite da se ohlade.
Pikantni biscotti
Kako rekoh, ne volim orahe, bademe, lješnjake,... pa ih ne dodajem u ovakve recepte.
No, volim kikiriki , mogla bih ga jesti svaki dan: ali samo u slanoj varijanti , gade mi se one čokoladice tipa Snickers ili Lion gdje je kikiriki okovan onom nekakvom čokoladom i karamelom . Kako volim kikiriki, volim ga utrpati u ovakve biscotte , iako ne utrpavam ga baš često u ovakve stvarčice, jer kad ja kupim kikiriki, odmah ga i pojedem , nikad ne poživi dovoljno dugo da bi bio ukomponiran u neki recept (jedan od razloga zašto u prvom receptu nema kikirikija je i taj što sam ga pojela prije izrade biscotta) .
Ipak, ovaj put sam se suzdržala od jedenja kupljenog kikirikija i napravila sam biscotte s kikirikijem . Naravno, ako ne volite kikiriki, ne morate ga upotrijebiti, možete upotrijebiti neke orašaste plodove, kao u originalnom receptu, a možete ih i izostaviti .
Sastojci
4 jaja
250 g brašna
pola paketića praška za pecivo
1 čajna žlica sode
1-2 čajne žlice soli
papar, mljeveni čili
1 žlica začinskog bilja (origano, bosiljak, timijan,…; može svježe ili suho)
50 g sitno naribanog parmezana
1 crveni luk (svježi ili prženi)
150 g kikirikija (može i prženi i neprženi) ili oraha, badema,…
U posudi pjenasto umutite jaja pa dodajte sve sastojke osim kikirikija (količinu papra i čilija odredite sami, možete dodati i zdrobljeni sušeni čili ili nasjeckani svježi čili) i zamijesite glatko tijesto. Po potrebi dodajte još malo brašna te u tijesto umijesite i kikiriki.
U tijesto možete dodati svježi (sitno nasjeckani) luk, ali u originalu se upotrebljava tzv. prženi luk, u npr. Njemačkoj se tako pripremljeni luk (tzv. Röstzwiebeln) može kupiti u trgovinama; u Zagrebu ga nisam vidjela. Ako želite upotrijebiti takav prženi luk, možete ga sami pripremiti: crveni luk narežite ne kolute jednake debljine pa ih lagano uvaljajte u oštro brašno i pržite ih u većoj količini zagrijane masnoće (da mogu slobodno plivati); tijekom pečenja nemojte ga miješati žlicom da korica od brašna ne spadne s luka, nego kolute lagano okrenite, kako bi dobili smeđu boju s jedne i druge strane. Prženi luk izvadite na papirnati ubrus i ostavite ga da se ohladi, a onda ga umijesite u tijesto.
Zamiješeno tijesto odmah podijelite na dva dijela i oblikujte dva valjka promjera 4-5 cm. Položite ih na lim za pečenje obložen papirom za pečenje ostavljajući dovoljno prostora među njima.
Stavite ih u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 25 min.
Pečeno tijesto izvadite iz pećnice i ostavite da se malo ohladi, da bude mlako i onda ga narežite ukoso na ploške debljine oko 2 cm.
Ploške složite na lim, na papir na kojem se tijesto peklo. Stavite ih u pećnicu zagrijanu na 160 stupnjeva i pecite ih 15ak min. s jedne strane, zatim ih okrenite i pecite 15ak min. s druge strane, tj. da lagano porumene i budu hrskave.
Pečene ploške ostavite da se ohlade.
Post je objavljen 04.09.2011. u 08:12 sati.