Svaki književni znalac koji drži do sebe u eri digitalizacije, zna što je Projekt Gutenberg, ali pošto sam svjesna da ovaj blog čita šarolika masa čitatelja s različitim stupnjevima informiranosti o svijetu knjiga i čitanja, moram vas upoznati s tim pokretom. No prvo link:
PROJECT GUTENBERG
Project Gutenberg je web-servis koji nudi besplatne e-knjige nad kojima je isteklo autorsko pravo (u Sjedinjenim Američkim Državama, napominju autori stranice, pa provjerite je li i u vašem kraju tako – kod nas autorsko pravo traje do kraja života autora te sedamdeset godina nakon njegove smrti, a za djela pisana pod pseudonimom istekom sedamdeset godina od objave). Hrvatskih knjiga, nažalost još nema, ali ima nešto srpskih i slovenskih, a to vam je i izvanredna prilika da, ukoliko znate koji strani jezik, čitate književne naslove u izvorniku.
Dakle, radi se o knjigama koje nisu nove (daleko od toga), ali koje vam mogu prilično pomoći ako istražujete neku specifičnu temu o kojoj ne možete naći puno toga – možete se osloniti na online-knjižnicu svijeta, a to je, bar ja tako mislim, prilično snažan osjećaj. Mogućnosti su u zraku.
FORGOTTEN BOOKS ()
Sličnu stvar radi i izdavač Forgotten Books, koji je specijaliziran za povijesne pisanije: od književnosti, filozofije, znanosti, preko religioznih, svetih i mitoloških tekstova, pa sve do knjiga koje se bave okultnim, slobodnim zidarstvom, alkemijom i drugim ezoteričnim znanostima. Ako se pretplatite na njihov newsletter, možete dobiti jednu njihovu knjigu na e-mail dnevno, s tim da link za download traje samo 24 sata. Knjige možete čitati u PDF-u, a ako više volite čitati papirnata izdanja, i njih možete kupiti, jer Forgotten Books zapravo reprinta i spašava od zaborava knjige koje više gotovo da i ne možete nigdje naći. Plemeniti cilj, zar ne?
Što je poanta ovog teksta? Statistike kažu da će se samo 1% knjiga objavljenih prije sto godina čitati i sto godina nakon objave. 99% objavljenih knjiga, dakle, svake godine prepušta se zaboravu. Ljudsko znanje i iskustvo, kad stavimo ove postotke u apsolutne brojke, zapravo je gotovo beskonačno, ali ljudski je um, tako tipično... ljudski, sklon zaboravljanju. Zbog toga, između ostaloga, postoje knjige.
Post je objavljen 11.09.2011. u 20:23 sati.