Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/matijevici

Marketing

POČELI RADOVI NA NASIPU I NOVOJ ZGRADI OPĆINSKOG SUDA

Danas je premijerka Jadranka Kosor u Metkoviću uz prisustvo mnogobrojnih uzvanika svečano otvorila radove na Projektu “Obrana od poplava grada Metkovića” koji financiraju Hrvatske vode.
Kao najpovoljniji izvođač je izabrana tvrtka Konstruktor za radove vrijednosti 28,5 milijuna kuna. Pored tih radova predviđeno je još preko 10 milijuna kn drugih troškova (troškovi izvlaštenja vlasnika, projektiranje, oprema...) čime se troškovi penju na 40 milijna kn

Predviđeni radovi obuhvaćaju gradnju sljedećih dijelova

- Obrambeni nasip i dovodni kanal s pratećim objektima
- Crpna stanica
- Regulacijska ustava
- Kabelska trasa i objekti na kruni nasipa

Iako je najavljivano da bi ovogodišnja poplava trebala biti i posljednja, potrebno je analizirati koliko su to realna obećanja. Prema natječajnoj dokumentaciji Hrvatskih voda, rok izvršenja radova je do 31. listopada 2014. godine. Tijekom prve faze planirana je izgradnja nasipa u dužini od 6,2 kilometara na teritoriju Republike Hrvatske, dok bi druga faza trebala obuhvatiti radove na 2,5 km dugoj trasi na teritoriju BiH. Planirana je i izgradnja dvije prepumpne stanice s pratećom infrastrukturom, a ti radovi će trajat 12 mjeseci do kote nasipa 2,2 m, nakon čega će se 10 mjeseci nasip slijegati. Potom će se preostalim radovima dovršiti do konačne visine od 3,7 m. Drugim riječima još najmanje 2 zime će desna obala Metkovića drhtiti za svakih jačih zimskih kiša ili toplijeg vremena (zbog topljenja snijega u BiH) dok se ne izgradi gotovo 9 km dug nasip. No bolje ikad nego nikad.

Kilometri nasipa koji će braniti desnu obalu Metkovića su imali i svoju jeftiniju alternativu koja bi ujedno spasila ne samo Metković, nego i pojedine dijelove, od poplave ugroženih dijelova naselja Momići, Podrujnica i Vid uz riječicu Norin koja je zapravo ta koja poplavi desnu stranu Metkovića. Naime zatvaranjem Norina u par dana najkritičnijeg poplavnog razdoblja na način da se izgradi prepumpna stanica na ušću Norina u Neretvu riješile bi se glavobolje ne samo većeg dijela desne strane Metkovića,već i glavobolje dijela Momića, Podrujnice, Duvrata (kuće Medaka i Nikolića koje nasip ne obuhvaća), ali i problem plavljenja prometnice Metković - Kula Norinska koja je u proteklim poplavama poplavila, iako je bila prohodna uz oprez.

Norin je taj koji, nakon što Neretva doseže velike razine, više se ne izlijeva u Neretvu, već se Neretva ulijeva u njega, nakon čega se Norin razlijeva po desnoj strani Metkovića, prostor prema Vidu, Podrujnici i Momićima. Ukoliko bi se Norin zatvorio prilikom kritičnog razdoblja, ne bi moglo doći do njegovog katastrofalnog razlijevanja. Time bi se zaštitilo znatno veće područje - praktički cijeli sliv Norina – od Pruda, Vida, Glibuše, Metkovića, Novih sela, Podrujnice, Momića i Matijevića. Izgradnjom planiranog nasipa oko Metkovića se brani samo desna obala Metkovića i to čak ne njezin cijeli dio (podsjećam da će dio kuća na predjelu Duvrat ostati neobranjeno, a nasip će im praktički biti ispred nosa).

Norin bi dakle kroz cijelu godinu bio otvoren, ali bi samo u najkritičnijim trenucima poplava bio zatvoren. Time se ne bi utjecalo na ekosustav ni provoz plovila, a obranilo bi se cijelo područje sliva Norina.

Hrvatske vode se nisu očitovale na ove apele koji su se u javnosti pojavili od strane mještana drugih ugroženih naselja, a nema ni službene studije koja je razmatrala druge opcije osim obrambenog nasipa.

Prednosti izgradnje brane-crpne stanice na Norinu kod mosta u Kuli Norinskoj su dakle:
- deseci milijuna kuna uštede
- znatno brža izgradnja
- nema potrebe za izvlaštenjima postojećih vlasnika (cijena zemljišta na močvarnom predjelu se plaća 25 kn/m2,a na drugima znatno više. Najave da će vlasnici besplatno ustupiti zemljište su ipak pretjerane)
- administrativno brža procedura
- obrana cijelog slivnog područja Norina


Ne treba biti genijalac da bi se uvidjelo jednostavnije, jeftinije i kvalitetnije rješenje koje uz to i struka podržava kao racionalnije rješenje. Nadamo se da će jednog dana netko dati valjano obrazloženje zbog čega se nije razmatrala ova opcija u obrani desne strane Metkovića od poplave – ako ne svim građanima RH koji financiraju ovaj projekat, onda bar građanima koji ostanu izvan obrambenog nasipa, a kojima Norin poplavi njihovu imovinu.

Snimku govora premijerke možete poslušati na linku VLADE RH

Premijerka je danas svečano otvorila i radove na budućoj zgradi Općinskog suda u Metkoviću. Predviđeno je da se po završetku radova, za dvije godine, osoblje iz postojeće zgrade suda u Metkoviću, te osoblje stalnih službi u Pločama i Vrgorcu preseli u novu zgradu na desnoj obali Metkovića. Ova zgrada poznata kao bivša zgrada uprave propalog poduzeća “Razvitak” trebala bi na ovaj način dobiti novi sjaj, te nakon simbola propasti Neretve, postati simbol novog uzleta Neretve.

U zgradi bi, pored Općinskog suda, trebao biti smješten i Prekršajni sud u Metkoviću te Općinsko državno odvjetništvo čime bi se sve pravosudne institucije neretvanskog i vrgoračkog kraja trebala smjestiti na jedno mjesto.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic


Post je objavljen 19.08.2011. u 19:23 sati.