Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vatrenevijesti49

Marketing

ZMIJE NE PRIMAJU U AZIL U RUŠČICI A NJIHOVO UBIJANJE ZAKONOM JE ZABRANJENO

OSIJEK
Piše: Marija Mihelić

Zahvaljujući sporosti Ministarstva kulture Uprave za zaštitu prirode, zmije i ostale zaštićene životinje koje budu spašene bilo od strane osječkih vatrogasaca ili koga drugoga nemaju mjesto gdje bi dalje živjele!Teorijski, vatrogasci postupaju protuzakonito jer je svako uznemiravanje zaštićene životinje kažnjivo! U četiri slučaja hvatanja zmija u domovima i dvorištima samostalno puštali zmije natrag u prirodu.


Naime, iako u Ruščici nadomak Slavonskog Broda Državni azil prima zaštićene životinje, nikakav pisani trag ni financijsko rješenje prijevoza ni četiri mjeseca nakon zahtjeva osječka Javna profesionalna vatrogasna postrojba nije dobila. Zapovjednik Boris Banjan tako kaže da su u četiri slučaja hvatanja zmija u domovima i dvorištima samostalno puštali zmije natrag u prirodu, na područje Lijeve obale Drave.

- Rečeno nam je samo da nikada nisu dobili sličan zahtjev i da moraju razmisliti na koji način reagirati. Ima još slučajeva pronalaženja zmija u urbanim sredinama i ljudi, prirodno, različito reagiraju, neki se plaše, a istovremeno znaju da zmiju ne smiju ubiti. Upravo zato smo prije godinu dana odlučili hvatati zmije na zahtjev građana no mislimo da bi bilo korektno da Ministarstvo kulture odredi mjesto gdje bi se nakon toga smjestile - kaže Banjan.

Nelogično je da je Ministarstvo predvidjelo kazne za ubijanje zaštićenih životinja no istovremeno je gotovo nemoguće slijediti propisane korake u slučaju pronalaženja kojeg primjerka. Naime, pronađu li zaštićenu životinju građani bi trebali pozvati inspektora koji potom ili izlazi na teren ili određuje gdje se životinja smješta. Ruščica ili Awap u zagrebačkom Zoološkom vrtu dvije su varijante, no i Jadranko Boras iz osječkog ZOO-vrta slaže se da je između odredbe i kazne mnogo zrakopraznog prostora te da se Ministarstvo doslovce oglušuje na taj problem, ali isto tako da neće financirati smještaj tih životinja u azil, a naglašava da se ondje primjerice, zmije ni ne smještaju već ostale vrste poput kune zlatice, sova i sl. Zmije kao najbrojnije, kaže Boras, preživjet će u prirodi i jedino što može savjetovati pronalazačima jest da ih ondje i ostavi što je, do odgovora Ministarstva, najbezbolnije rješenje.


- Problem je što nas građani konstantno zovu u ZOO-vrt i za sove i za orlove primjerice, a mi možemo pružiti samo osnovnu veterinarsku skrb i ništa više. Ako je životinja ozlijeđena potom se smješta u prihvatni centar, a pod odobrenjem inspektora za zaštitu prirode ponovno se pušta na slobodu. Da bismo mi smještali te životinje kod nas trebali bismo povećati broj radnika, što ne možemo - rekao je Boras. Do kakvog suvislog rješenja, čini se, i nadalje će građani zvati vatrogasce, a oni hrabriji hvatati zmije na svoju ruku. No pitanje je koliko će se njih pridržavati slova zakona i životinju održati na životu.

Vatrogasci postupaju protuzakonito!?
Teorijski, vatrogasci postupaju protuzakonito jer je svako uznemiravanje zaštićene životinje kažnjivo! Rekao je to Željko Vuković, inspektor zaštite prirode i dodao da se sve zaštićene vrste osim zmija smještaju u Državni azil u Ruščici.
- Sad je sezona bijelih roda koje ispadaju iz gnijezda, a nerijetko se u azil smještaju i sove. Inače, ako već hvataju zmije, građani ili vatrogasci trebaju ih pustiti u prirodu, laički rečeno deset metara dalje i svakako u primjereno okružje - rekao je Vuković.Pronađu li zaštićenu životinju, građani bi trebali pozvati inspektora koji potom ili izlazi na teren ili određuje gdje se životinja smješta
…. glas slavonije

Post je objavljen 13.08.2011. u 10:33 sati.