„Solidarnost, sloboda, demokracija - Iskustvo Svjetskog dana mladih i njegov doprinos Europskom projektu“, naziv je javne rasprave pred Europskim parlamentom koju je pokrenuo Svjetski savez mladih, međunarodna organizacija posvećena promoviranju ljudskih prava i solidarnosti među mladima, kako bi naglasili globalnu važnost i pozitivne rezultate koje je tijekom niza godina održavanja postigao Svjetski dan mladih, prenosi službena stranica SDM-a.
Leen Van Blauwen i Klemen Žumer, mladi koji žive prema poruci Svjetskog dana mladih, tom su prilikom svjedočili o važnosti i učinkovitosti te poruke u njihovim životima.
Leen Van Blauwen trenutno radi kao asistentica fra Piotra Mazurkiewicza, generalnog tajnika Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije (COMECE). Njezin prvi Svjetski dan mladih bio je u Rimu 2000. godine s papom Ivanom Pavlom II. „Kad je Sveti Otac tijekom zatvaranja susreta nas mlade nazvao 'učenicima novog milenija i čuvarima zore', to me duboko dotaknulo“, svjedoči Leen dodajući kako je nakon tog događaja promijenila svoj život i pošla za Papinim pozivom. Riječi koje je tamo čula gorjele su u njezinom srcu te ih je postepeno produbljivala i, kako kaže, pokušavala prenijeti drugima. Nije joj važno samo to što je dobila za sebe, nego i mogućnost da drugima govori o poruci nade. Svjedočila je o važnosti mladih u europskim društvima kroz pozitivnu poruku Svjetskog dana mladih i poziv na odgovorno građanstvo.
Klemen Žumer prvi je put prisustvovao Svjetskom danu mladih 1997. godine u Parizu, a danas radi kao savjetnik u uredu Jospeha Daula, predsjednika Europske pučke stranke – kršćanskih demokrata.
Svjedočanstva ovo dvoje mladih i angažiranih ljudi dobila su pozitivan odgovor nazočnih članova Europskog parlamenta koji su prepoznali važnost mladih i njihovih sposobnosti u oblikovanju budućnosti. Svjetski dan mladih prepoznat je kao iskustvo koje mijenja život, dobro za cijelu Europu zbog vrijednosti koje promovira.
Svjedočanstvo Leen Van Blauwen naglašava i ulogu religije kao pozitivnog doprinosa Europskoj Uniji: „Čini mi se kako papa Benedikt XVI. ohrabruje nas mlade na donošenje promjena, govori da je budućnost na nama; ne u smislu da budemo revolucionari, nego da radimo ono na što nas Bog poziva - studirajući, radeći, preuzimajući socijalnu i političku odgovornost u malim organizacijama, ali i u onim velikim“.
Svjetski savez mladih imat će svoje mjesto na Svjetskom danu mladih na Love & Life Site-u u Palači sportova gdje će mladima ponuditi „izlete solidarnosti“ - sjednice za izgrađivanje mladih vođa koji razumiju vrijednost ljudskog dostojanstva.
Autor: Katarina Lončarić
Post je objavljen 01.08.2011. u 13:17 sati.