"Pokažite svojim životnim svjedočanstvom da je moguće ljubiti poput Krista, bezrezervno, da se nije potrebno bojati brige za drugu osobu", rekao je, između ostalog, sveti otac Benedikt XVI. u homiliji na zagrebačkom hipodromu 5. lipnja ove godine. U svom pohodu Hrvatskoj 4. i 5. lipnja Papa se na više mjesta obratio Hrvatima riječima podrške, ohrabrenja i poticaja te molitvom. Njegove su riječi bile upućene svima okupljenima na susretima s njime, preko njih cijeloj Hrvatskoj, a onda i Europi i svijetu. Slušajući i čitajući te govore osjeća se njegova jednostavnost i direktnost govora i poziva. Svatko ih može primiti kao da su upućene njemu osobno.
Zbog vrijednosti i važnosti Papinog posjeta Hrvatskoj i riječi koje je tom prilikom izrekao, pohvalno je izdanje knjige "Papa Hrvatima (Svi Papini govori. Zagreb, 4.-5. lipnja 2011.)" nakladničke kuće "Verbum", u kojoj se nalazi Papin govor na svečanosti dobrodošlice u Hrvatskoj, tekstovi njegova obraćanja na susretu s predstavnicima civilnog društva, političkog, akademskog, kulturnog i gospodarskog života, s diplomatskim zborom i s vjerskim čelnicima te na susretu na molitvenom bdjenju s mladima. Tu je i njegova homilija na misi u povodu Nacionalnoga dana Hrvatskih katoličkih obitelji, nagovor po završetku mise prije molitve Kraljice neba, zatim nagovor na svečanoj molitvi večernje s biskupima, svećenicima, redovnicima, redovnicama, bogoslovima, sjemeništarcima. U knjizi je objavljen i predviđeni Papin govor na, zbog lošeg vremena otkazanoj, oproštajnoj svečanosti te Kateheza na Općoj audijenciji 8. lipnja koju je Sveti Otac u potpunosti posvetio svom pohodu Hrvatskoj.
Knjiga dolazi u praktičnom formatu na pedesetak stranica s izduženim koricama za označavanje stranica, a u knjigu je umetnut i prigodan bookmarker sa slikom Pape i njegovom porukom roditeljima iz homilije na hipodromu: "Dragi roditelji, trajno se obvežite učiti svoju djecu moliti, i molite s njima… u intimi doma nemojte se bojati čitati Sveto pismo, obasjavajući tako obiteljski život svjetlom vjere i hvaleći Boga kao Oca." Cijena knjige također je vrlo pristupačna: 15 kuna.
Ovdje sabrani Papini govori bili su vrlo pozitivno prihvaćeni, ali oni ne traže samo slušanje nego i pozitivne odluke za promjenom na bolje i zauzimanje za pronalaženje mjesta vjeri i njezino uključivanje, od obitelji i župa do svih pora društva i djelovanja. Papini su govori bili kratki, ali vrlo sadržajni i snažni. Svaki od njih ima vlastite posebne naglaske koji nam mogu biti pozitivan poticaj. Zato ih valja ponovno uzeti u ruke i iz njih oblikovati svoje odluke i djelovanje, a ova knjiga nam pruža odličnu prigodu za to.
Dobro bi nam došla i knjiga u kojoj bi bili sakupljeni svi govori prilikom ovog Papina pohoda, kako onaj pozdravni predsjednika Ive Josipovića, tako i pozdravi, zahvale, obraćanja hrvatskih biskupa i drugih (npr. svjedočenje mladih), budući da se i na njih Papa u svojim govorima nadovezuje. S vremenom će i takvo izdanje zasigurno biti objavljeno.
Imajući sve Papine govore na jednom mjestu, jasnije se vidi širi kontekst Papina posjeta koji pod geslom "Zajedno u Kristu" zahvaća u prvom redu temu obiteljskog života, a očita je i Papina upućenost u Hrvatsku situaciju i poznavanje njezine povijesne uloge i kulturne baštine. Tako on u Hrvatskom narodnom kazalištu ističe kako je Hrvatska oduvijek dio Europe na povijesno-kulturnome planu, a uskoro će biti i na političko-institucionalnoj razini, a značajan dio govora posvetio je hrvatskom znanstveniku i redovniku Ruđeru Boškoviću kojemu je ove godine 300. godišnjica rođenja.
Mnogo je govorio i o drugim vrijednim uzorima, a sve njegove govore prožima i misao o blaženom Alojziju Stepincu. U pozdravnom govoru pri dolasku u Hrvatsku opisao ga je kao voljenog i štovanog pastira. Uzimajući u HNK za temu izlaganja važnost savjesti, također nam priziva u misli blaženika koji je bio izraziti čovjek savjesti. Sjetimo se njegove odlučne izjave na optužbe: "Moja je savjest čista." Papa je i na bdijenju s mladima prizvao u misli brojne Gospodinove učenike koji su nam uzori, na večernjoj molitvi u katedrali opisivao je blaženikov primjer kršćanske čvrstoće i herojskog svjedočanstva, a u napisanom pozdravnom govoru osvrće se na molitvu kod groba blaženika. Također, na audijenciji u Vatikanu, u tjednu nakon posjeta Hrvatskoj, iznio je kratak životopis Alojzija Stepinca. To sve nam daje promatrati Papin posjet Hrvatskoj i pod prizmom pripreme puta za proglašenje kardinala Stepinca svetim.
Ovu knjigu Papinih govora preporučamo svima, a osobito mladima kojih se Papini govori možda i ponajviše tiču: oni su ti pred kojima je zadatak pristupanja budućnosti otvoreno i s povjerenjem, koji će biti glave i odgojitelji svojih obitelji, koji će u radosti i nadi, s odgovornom savješću, a vođeni (i zajedno s) Kristom, pronalaziti pravi smisao života usmjeren neizmjernim Božjim visinama.
Autor: Anđelko Katanec
Post je objavljen 29.06.2011. u 14:12 sati.