Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bookeraj

Marketing

Knjiškom Moljcu izašla nova knjiga kritika

Gotovo pa friško šaljem obavijest koju mi je poslao kolega bloger Božidar Alajbegović, poznat na ovim blogosfernim širinama kao Knjiški Moljac (Moljče, oprosti na kasnom paljenju, na sto sam strana!), o tome kako mu je objavljena i treća knjiga kritika pod naslovom „Pedeset kritika“. Ponovno se radi o ukoričenju njegovih ranije objavljivanih kritičkih prikaza u Vijencu, na Kupus.netu i u Bibliovizoru Hrvatskog radija. No, pročitajte radije sami integralni tekst koji donosim u nastavku ovog posta:

„Treća knjiga riječkog kritičara Božidara Alajbegovića
Nakon što je prije četiri godine Hrvatsko filološko društvo objavilo njegovu knjigu kritika strane proze 'Utočište od riječi, a 2009. godine zagrebački Litteris knjigu kritika domaće proze 'Nešto kao fleš', prije nekoliko dana iz tiska je izašla nova knjiga riječkog književnog kritičara Božidara Alajbegovića. Knjiga jednostavna naslova 'Pedeset kritika' okuplja pedeset Alajbegovićevih kritičkih zapisa o istom tolikom broju stranih proznih djela objavljenih u hrvatskom prijevodu u zadnje četiri godine. Sve kritike prethodno su bile objavljene, većinom u Matičinom 'Vijencu', ali i u 'Bibliovizoru' trećeg programa Hrvatskog radija te na portalu za kulturu Kupus.net a obuhvaćaju djela autora poput Woodyja Allena, Josea Saramaga, Michaela Ondaatjea, Nicka Cavea, Harukija Murakamija, Julia Cortazara, P.P.Pasolinija, Amelie Nothomb, idr. Izdavač je ponovo Litteris (urednik Dražen Katunarić), a naslovnicu je prema Alajbegovićevoj ideji izradio Krešo Turčinović iz zagrebačke 'Crtaone'.
O autorovoj prethodnoj knjizi 'Nešto kao fleš' kritičarka Mirjana Jurišić je napisala : Božidar Alajbegović svojim kritičkim, ali i promotivnim djelovanjem za knjigu i za književnost skladno povezuje tradiciju i moderne tehnologije. Kritike su mu utemeljene u poštovanju temeljnih zahtjeva recenzentskoga posla: stručnoj analizi i nedvosmislenoj ocjeni, a medij kojim se uglavnom koristi omogućuje mu široku popularizaciju ne samo svoga rada nego i književnoga stvaralaštva uopće. Kao knjiga, njegovi su osvrti odličan vodič po novijoj proznoj produkciji.


Živjeli i čestitamo; svaka čast na predanosti, Moljče!


Post je objavljen 20.06.2011. u 20:04 sati.