Sveta Stolica cijeni oslobađanje fondova jer ono potvrđuje ispravnost djelovanja Vatikanske banke i njezino ozbiljno zauzimanje u borbi protiv pranja novca i ilegalne aktivnosti na financijskom polju
Vatikan, (IKA) - Takozvana vatikanska Banka, Zavod za vjerska djela, primjer je dobroga ponašanja i stoga je Talijansko državno odvjetništvo naložilo oslobađanje 23 milijuna eura koji su po nalogu istoga odvjetništva u rujnu bili zamrznuti. Vatikan je za zadovoljstvom prihvatio vijest i preko svoga glasnogovornika potvrdio "potpuno prihvaćanje međunarodnih standarda za suzbijanje i borbu protiv ilegalnih aktivnosti na financijskom području.
Državno je odvjetništvo prihvatilo zahtjev obrane podnesen 20. svibnja, ističući kako su se u posljednjih pet mjeseci obistinile znatne promjene na zakonskoj i institucionalnoj razini te su izmijenile kontekst u kojem valja vrednovati opravdanost razloga zbog kojih su bili zamrznuti vatikanski fondovi. Riječ je o novim financijskim normama po kojima se Vatikan uskladio s europskim standardima, odnosno zakonom za suzbijanje i borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma, a zakon je stupio na snagu 1. travnja, te o ustanovi Tijela za financijsko informiranje, čija je zadaća suzbijanje i borba protiv pranja novca, ali i razmjena informacija sa sličnim državnim tijelima.
Tijelo za financijsko informiranje Talijanske banke 15. rujna odlučilo je zamrznuti dva bankovna naloga Vatikanske banke, sveukupno 23 milijuna eura, prijenos novca s jednog na drugi račun u neku njemačku banku i u jednu talijansku banku. Novac je zamrznut jer Vatikanska banka nije navela svoje podatke niti svrhu bankovne transakcije. Novac se stavlja na raspolaganje Vatikanske banke – priopćeno je iz Talijanskoga državnoga odvjetništva.
Ustanovljenje Tijela za financijsko informiranje (Aif) na čijem je čelu kardinal Attilio Nicora, odlučno je utjecalo na odluku Talijanskog državnog tajništva. U pravorijeku je istaknuto da Tijelo za financijsko informiranje Svete Stolice već surađuje s nadzornim talijanskim tijelom te da je priskrbilo sve potrebne informacije o transakciji između Vatikanske banke i talijanskih financijskih zavoda, koja je bila sporna. Stoga se može smatrati da je u stranoj državi, glede djelovanja Vatikanske banke, usvojen pravni režim zasnovan na kriterijima i prikladnim pravilima da se ne ponove propusti, istaknuto je u pravorijeku.
O. Federico Lombardi, ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice, odgovarajući na pitanje novinara, rekao je, kako prenosi Radio Vatikan, da Sveta Stolica cijeni oslobađanje fondova jer ono potvrđuje ispravnost djelovanja Vatikanske banke i njezino ozbiljno zauzimanje u borbi protiv pranja novca i ilegalne aktivnosti na financijskom polju. Sveta je Stolica ustanovila Tijelo za financijsko informiranje, u čijem su sastavu vrlo stručne osobe i nadležno je odlučno i dosljedno provoditi započeti proces, kazao je Lombardi.
Post je objavljen 03.06.2011. u 15:54 sati.