Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/davorovenovosti

Marketing

Papa dopire do srca ljudi

Iz razgovora s osobnim tajnikom pape Benedikta XVI.
Prenosim sa portala ureda za mlade ZG nadbiskupije

Vjerojatno nema čovjeka koji se ne pita: Kako je to biti papin osobni tajnik? I, kako se dolazi na "taj položaj"? Kakve se kvalifikacije zahtijevaju; što je posao tajnika Petrova namjesnika na zemlji?

Na sva ta pitanja teško je jednoznačno odgovoriti. No, na neka od njih odgovore je potražio njemački novinar Peter Seewald u razgovoru s osobnim tajnikom pape Benedikta XVI. prelatom Georgom Gänsweinom. Nitko nije Papi tako blizak kao taj svećenik. Stanuju na istome katu Apostolske palače, zajedno gledaju televizor i razgovaraju o Bogu, ali i svijetu, otkrio je sam u razgovoru za "Süddeutsche Zeitung Magazin", koji prenosi Glas Koncila.

Papi se dogodilo nešto što nije htio

"S izborom za Papu dogodilo se nešto, čemu on nije težio niti je to htio... Došao sam u trenutku kada su kardinali jedan za drugim u Sikstinskoj kapeli klecali pred Papu i obećavali mu odanost i poslušnost. Njegovo je lice bilo gotovo tako bijelo kao što mu je bijel bio novi talar i pileolus na glavi. Izgledao je jako dirnut", posvjedočio je o prvim trenucima prvoga dana novoga pontifikata prelat Gänswein.

Nakon pape Wojtyłe, nitko se nije nadao da bi Benedikt XVI. mogao privući u Vatikan dvostruko više posjetitelja i hodočasnika, da će se njegova djela prodavati u milijunima primjeraka, a papa Ratzinger spada danas među najvažnije mislioce suvremenoga svijeta. "Što ima taj Papa, što drugi nemaju?" pitao je Seewald. "Jedan je poznavatelj rimske scene", odgovorio je među ostalim Papin tajnik, "u tijeku posjeta Benedikta XVI. Bavarskoj napisao: 'Ivan Pavao II. otvorio je srca ljudi, Benedikt XVI. ih ispunjava.' U tome ima puno istine. Papa dopire do srca ljudi, progovara im, ali ne govori o sebi već im govori o Isusu Kristu, o Bogu, i to jasno, razumljivo, uvjerljivo. To je ono što ljudi traže. Benedikt XVI. daruje duhovnu hranu."

Papa ima "slonovsko pamćenje"

"Papa sluša, prihvaća savjet, razmišlja, odlučuje." U proučavanju spisa je "brz poput munje", a ima i "sjajno pamćenje", stoji u intervjuu koji napominje kako ima onih koji prigovaraju da Sveti Otac živi u "sjajnoj izolaciji", to jest "u zlatnome kavezu". "To je besmisleno. Svakoga jutra Papa ima privatne audijencije, poslije podne radne susrete s najbližim suradnicima. I to šest dana u tjednu. Osim toga, puno je susreta u vatikanskim zidinama i izvan njih", rekao je prelat Gänswein.

"Kakav je Benedikt XVI. kao sustanar?" "Papinska obitelj zapravo je vedra međunarodna zajednica: dva Nijemca, jedan Poljak (u međuvremenu postao nadbiskup Moskve, op. a.) i četiri Talijanke - a nitko se prije nije međusobno poznavao. No, vrlo brzo se sve posložilo i stvorila se srdačno obiteljsko ozračje. Što se tiče televizije: Papa i njegovi tajnici navečer gledaju - i to ako stignu - samo vijesti. A i kad gleda televizor, Papa je u bijelom. Uvijek! I ne mora nositi "Pradine cipele. Novinari doista imaju bujnu maštu", kaže njegov osobni tajnik.

Mladi postavljaju sve više pitanja

Kao tajnik poglavara Crkve s više od milijarde i sto tisuća članova mora raditi razne poslove, "ali i biti svjestan da ne može sve". Škola za papinoga tajnika ne postoji, a jedine "upute" dobio je iz osobnoga razgovora s kardinalom Stanislavom Dziwiszem koji je bio dugogodišnji osobni tajnik Ivana Pavla II. Dva tjedna nakon izbora za Papu, kod useljenja u Papin apartman, mons. Dziwisz predao mu je jedan omot i ključ prastaroga trezora "njemačke proizvodnje": "Sada imaš vrlo važnu, vrlo lijepu, ali i vrlo, vrlo tešku zadaću. Jedino što ti mogu reći jest da na Papu nitko i nikada ne smije vršiti pritisak. A kako ćeš to postići, moraš otkriti sam." "Točka. Kraj. Više ništa nije rekao. To je sva škola za papinoga tajnika." Što je bilo u omotu, mons. Gänswein nije htio odati... jer su "to stvari koje papin tajnik predaje novome papinom tajniku".

Ovaj će pontifikat - po sudu Papinoga osobnog tajnika - svakako "ojačati vjeru i ohrabriti vjeru, kao i svijest da je Katolička Crkva nešto veliko, Božji dar koji se ipak ne nameće već slobodno prihvaća." Puno je mladih koji primjećuju da čovjek danas može sve, kaže mons. Gänswein; može čak razoriti svijet. "Ali, ne može pridobiti dušu ako nedostaje ono bitno. A Katolička Crkva ima blaga koja nudi, koja inače ne nudi nitko. A ta su blaga veća i trajnija od svih političkih 'ponuda spasenja'.


Dr. Georg Gänswein rođen je 30. srpnja 1956. u mjestu Riedern u Schwarzwaldu. Najstariji je od petero djece kovača. U svom je odrastanju imao i "Pink Floyd" i "Beatles" faze, politika ga nije baš zanimala, a od sportova je mons. Gänswein najviše volio nogomet i skijanje. Radio je kao učitelj skijanja i poštar. Prvo je htio raditi kao broker, jer je mislio da će tako brzo doći do novca. Onda se pitao: "Dobro, ako uspijem i dobijem puno novaca, što dolazi onda? Ubrzo su mi se postavila egzistencijalna pitanja. I tako sam počeo tražiti, te sam i ne hoteći naišao na filozofiju i teologiju."
Za svećeništvo se odlučio kasnije, "u drugom koraku": "Naravno da sam se pitao i o celibatu. Nekako samo osjećao da se ne može voziti s pola gasa; ili jesi, ili nisi." Za svećenika je mons. Gänswein zaređen 1984. i dvije je godine bio kapelan u Schwarzwaldu, a nakon toga poslan na daljnji studij u München, i to na kanonsko pravo. "Nakon godine dan, nos mi je bio pun do te mjere da sam odlučio otići nadbiskupu i zamoliti ga da me vrati u biskupiju." No, "spasio" ga je mentor, crkveni pravnik dr. Winfried Aymans, kojemu je kasnije bio i asistent. Strpljivost mu, priznaje, "nije jača strana", a to "ponekad može iritirati" jer - kada smatra da je nešto važno - onda se toga i drži.
Na rad u Rim, u kongregacijama, pozvan je 1995., a godinu dana kasnije prešao je u Kongregaciju za nauk vjere pod vodstvom kardinala Ratzingera. Kada je ovaj izabran za Papu 2005., Gänswein je postao njegov osobni tajnik.

Autor: iz Glasa Koncila

Post je objavljen 29.05.2011. u 15:51 sati.