Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/belleepoque

Marketing

In the (Poreč) mood

Nakon kratkog predaha i povratka iz Poreča, došlo je vrijeme da s vama podijelim fotografije i dojmove.

U Poreču sam proveo tri dana, i prvo upozorenje odnosi se na hotel. Ako planirate svoje ljetovanje tamo, izbjegnite hotel Delfin u širokom luku. Nije da sam za dvije zvjezdice očekivao basnoslovni luksuz, ali očekivao sam sobe veće od prosječne zatvorske ćelije i hranu koja ima oblik, ukus i miris. Nažalost, nijedno od toga nije bio slučaj. Drugi savjet odnosi se na porečke taksiste. Tako nam je jedan od njih , u vrijeme kada je Sunce još prilično visoko sijalo, naplatio svoje usluge 20 kn skuplje od cijene na taksimetru , jer nas se vozilo 5. Preporučam Taxi - boat, koji je neznatno skuplji, a lijep je doživljaj - s vjetrom u kosi i filmskim uletavanjem pred hotel :)

Nastanak grada Poreča nije moguće precizno odrediti, ali obično se smješta u 1. st.pr.Kr., kada je tamo osnovan municipij, koji je tijekom 1. st. n.e. dignut na rang kolonije, što mu je donijelo i veći komad zemljišta, i veće mogućnosti za razvoj. Najveća znamenitost je nadaleko poznata Eufrazijeva bazilika iz 6. st.pr.Kr, koja je nekoliko puta bila nadograđivana i mijenjana. No ono što me se dojmilo u Poreču su male skulpture diljem grada, susretljivost ljudi (koji na sve načine pokušavaju osvojiti turiste - sa osmjesima na licu , koje se u nekim drugim gradovima tako teško dobije) i puno zelenila. Jedina mala zamjerka je život grada - sve djeluje zaustavljeno u vremenu... Možda se i to mijenja s ljetom i dolaskom turista.

Posjetio sam i Pazin, središte Istarske županije, u kojem smo vidjeli krški fenomen Pazinske jame, odnosno ponora Pazinčice (na mješavini krških i flišnih stijena), HDA sa vrijednim Statutom grada Pule iz 16.st. i Etnografski muzej, u prilično klasičnom i oskudnom postavu. U istom je postavljena izložba o Istrijanima koji su napustili Istru i svoj život nastavili uspješno u nekim drugim zemljama. Izložba je prilično dirljiva zbog svih osobnih predmeta iseljenika, ali sa par prilično diskutabilnih izjava poput: "Nakon što je Jugoslavija anektirala Istru", što zvuči poput nekog nasilnog osvajanja, te kuharice "Linda`s Italy" poznate iseljenice koja otvoreno piše o Istri kao dijelu Italije. Iako je Istra bilingualna regija, na neke stvari bi se trebalo pripaziti - jer ona je još uvijek dio Hrvatske.

A sada vas prepuštam slikama, uz pokoji komentar ispod ...




















(statut grada Pule iz 1500., Pazinski arhiv)










(dva pokušaja stapanja s okolinom)

Kao što sam pretpostavio, imageshack.us ima problema sa slikama većim od 1 MB, i ne želi ih uploadati, pa sve fotografije koje sam htio tu možete pogledati na flickr-u :)


Post je objavljen 14.05.2011. u 10:25 sati.