Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/procitano

Marketing

Slučajni milijarderi

Ben Mezrich
Izdavač: Znanje

Čimje to izrekao,Eduardo je skužio koliko je ta ideja bila smiješna. Članovi Phoenixa neće se pomamiti za tim malim čudakom zbog neke kompjutorske aplikacije. Popularnost sene postiže programiranjem. Postaješ popularan, a možda i ševiš,zahvaljujući izlascima i tulumarenju sa zgodnim curama.

Apsolutna tišina, trenutak zamrznut u vremenu, odjeljak na stranici u knjizi koja obuhvaća tri stoljeća zaustavljenih trenutaka poput ovoga. Apsolutna tišina, a zatimnajnježnija buka koja posoji, zbuk dvaju vesala kako majstorski zarezuju hladnu površinu vode, provlače se pod njezinim zelenkasto plavim vrtlozima potiskujući je natrag u savršenom i složenom spoju tehničke vještine i umjetnosti.

Harvard Connection je bio nešto što bi studentistvarno i koristili prije vikenda, što bi postalo dio njihovih redovitih društvenih rituala. Otuširaš se, obriješ, obaviš par razgovora i odeš na Harvard Connection pogledati tko se zanimao za tebe.

Samo sjedište Sveučilišta Harvard. Gluho je doba noći. Klinac koji mnogo zna o računalnoj zaštiti i kako ju isključiti. Klinac koji stoji po strani zahuktalog hormonalnog studentskog života. Klinac koji se možda želi uključiti. A možda i klinac koji se samo želi dokazati, pokazati svima da je pametniji od bilo koga.

Kasnije će novinarima reći da tada i nijemnogo brinuo o Facemashu, nego ga je doživljavao kaoneriješen matematički problem, zadaću koju treba dovršiti.

Činjenica da je toliko ljudi posjetilo stranice i glasovalo bila je očit dokaz da doista postoji zanimanje za kolege s predavanja u neformalnom okruženju interneta.
Dakle, pitao se Mark, ako su se ljudihtjeli spajati na stranice da bi bacili pogled na svoje prijatelje, ne bili mogli napraviti stranice koje bi nudile baš to? Internetsku stranicu prijatelja s njihovim slikama, profilima, bilo kojimsadržajima u koje bi se moglo ulaziti klikom miša i razgledavati.

Naravno, Mark je u svojim očima bio nekoliko klasa iznad blizanaca. Kako je njima palo na pamet upregnuti njega i njegove sposobnosti? Dvojici veslača kojasu mislila da su gospodari svijeta. Možda su bili glavni u društvenom svijetu, ali u zemlji weba i računala Mark je bio kralj.

Nakon oštre i javne borbe protiv Googlea, Michrosoft je u listopadu 2007 kupio 1,6% dionica tvrke za 240 milijuna dolara. Primijeni li se ta cijena na cjelokupne izdane dionice, Facebook je u tom trenutku vrijedio oko 15 milijardi, odnosno strostruko više nego što mu je godišnji prihod od 150 milijuna dolara. Od tada se Facebook ponešto ispuhao, kao i cjelokupno gospodarstvo, ali njegovi prihodi ipak nastavljaju rasti. Kolika god mu bila prava vrijednost, njegov zapanjujući rast ne jenjava. Do kraja 2009 godine baza korisnika narasla je na dvjestotinjak milijuna, a prema tadašnjim izvješćima – svakog tjedna je pristizalo i novih pet milijuna. Društvena revolucija nije usporena ni nekim, u javnosti pretjerano eksplatiranim pogreškama, poput odavanja osobnih podataka oglašivačima ili nejasnoća u svezi s vlasništvom nad sadržajem stranica. Čini se da ništa neće spriječiti Facebook u nastavljanju obogaćivanja života sve većeg i većeg broja ljudi. Projekt iz studentske sobice Marka Zuckerberga izrastao je u jednog od najutjecajnijih giganata internetskog svijeta. Iako se ne može utvrtditi koliko je Mark Zuckerberg danas 'težak', sigurno je jedan od najbogatijih dvadesetpetogodišnjaka na planetu i smatraju ga, ne bez razloga, najmlađim milijiarderom svih vremena koji se obogatio vlastitim radom.


Post je objavljen 06.05.2011. u 15:05 sati.