RIJEKA
U Rijeci se danas pripremalo za slučaj katastrofalnog potresa. Simulirale su se akcije nakon velikog potresa, kako se ponašati i što učiniti nakon prirodne kataklizme.
Zvuk sirena, utrka s vremenom. Do ozlijeđenih treba stići u što kraćemu roku. Kako bi se što bolje simulirala stvarna situacija ni sami sudionici vježbe nisu znali što ih čeka. 'Ne, oni ne znaju. Znaju okvirno neke zadaće koje moraju raditi, međutim, koliki je broj unesrećenih, gdje će morati probijati betonske blokove, koji će požar morati gasiti, što će se dogoditi', rekao je pročelnik PUZS-a Rijeka Matko Škalamera.
Na mjesto nesreće, već uobičajeno, prvi su stigli vatrogasci. 'To su prilike da se vidi što je dobro, a što je najbitnije da se vidi što nismo dobro napravili i da se to ispravi sljedeći put, a ne daj Bože i u stvarnoj situaciji', rekao je Hinko Mance, zapovjednik JVP Rijeka. No, vatrogasci nisu mogli sami. Neki su se ozlijeđeni nalazili u višim dijelovima zgrade. Na poziv je stigla i Gorska služba spašavanja.
'Znaju samo da je više ozlijeđenih nepoznatih ozlijeda i da moraju riješiti to u što skorije vrijeme', rekao je Vladimir Paušić, pročelnik GSS-a Rijeka. I dok su vrijedni momci i djevojke gasili požar i izvlačili ljude, u susjednoj su zgradi svoju misiju jednako tako besprijekorno odradili četveronožni spasioci. Bez njih se, kažu, u ovakvim situacijama ne može.
Kvalitetno se spašava uz usklađeni tim
I Civilna zaštita, iako za razliku od ostalih na teren ne izlazi svakodnevno, mora biti uvježbana, a njezini pripadnici moraju znati sve kao i žurne službe. 'Trenutačno imamo 22.000 pripadnika raznoraznih specijalnosti', rekao je Stjepan Huzjak, zapovjednik Civilne zaštite RH. Jedni bez drugih ne mogu.
'Bez velikog broja ljudi i bez usklađenih timova koji znaju što rade sigurno se ne može spašavati kvalitetno', rekao je Damir Trut, ravnatelj DUZS-a. Gotovo 400 sudionika ove vježbe pokazalo je da možemo biti mirni. Oni su spremni! .... dnevnik.hr
Post je objavljen 30.04.2011. u 22:33 sati.