Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/movrvari

Marketing

Ponešto o mobitelima

Osim što putem bloga MO-a pišemo o komunalnoj problematici, sportu, kulturi i drugim važnim temama za naša naselja, ponekad postovima nastojimo ljude uputiti u stvari koje im mogu poslužiti u životnu. Mobitelima se koristi vrlo mnogo ljudi, oni su postali sveprisutni i skoro pa svemogući. Osim što nam koriste za telefoniranje, postaju fotoaparati, GPS uređaji, služe nam za pristup internetu, igru, posao, a često i za jutarnje buđenje kao alarm. Mnogi od nas ne razmišljaju na moguće negativne utjecaje takvih tehničkih uređaja. Svakako je potrebno biti oprezan kod učestalog i dugotrajnog korištenja mobitela. Mnogi napominju kako mobiteli zrače i da takvo zračenje može biti izrazito štetno. Nedavno sam naišao na zanimljiv članak koji govori o zaštiti ljudi od zračenja mobitela. Pošto je članak zanimljiv i edukativan, prenosim ga u cijelosti.

5 načina da smanjite zračenje mobitela
Prvo istraživanje koje je dokazalo utjecaj mobilnih telefona na rad moždanih stanica nije dokazalo negativan utjecaj, no zabilježena je pojačana aktivnost dijela mozga koji je bio bliže anteni mobilnog uređaja. Ako vam mobitel služi i kao jutarnji alarm, vrijeme je da nabavite pravu budilicu. Istraživanje je dokazalo kako moždane stanice koje su bile neposredno uz mobilni telefon trošile puno više energije od onih koje su bile udaljene.

Iako i dalje nema dokaza da je ta aktivnost opasna po zdravlje i da može uzrokovati tumor kako se često misli, veza između radioaktivnosti mobitela i rada mozga ipak postoji. No zasad još nema opravdanog razloga za brigu, osobito zato što se štetan utjecaj radijacije može spriječiti držimo li mobitel na sigurnoj udaljenosti.

A to možemo na više načina:
1. Koristite hands free set – slušalice i mikrofon
Uz slušalice i mikrofon nećete imati potrebu držati mobitel na uhu i u ruci i tako ćete spriječiti neposrednu i dugotrajnu izloženost moždanih stanica radioaktivnom zračenju.

2. Poruka umjesto razgovora
S obzirom da se većina komunikacije u današnje doba i odvija putem pismenih poruka, ako još niste, vrijeme je da počnete pratiti taj trend. Pisanje poruke putem mobitela puno je manje štetno od razgovora s obzirom da je mobitel tada poprilično udaljen od moždanih stanica i ne djeluje na njih svojom radioaktivnošću.

3. Ne koristite mobitel kao budilicu
Ako vam mobitel služi i kao jutarnji alarm, vrijeme je da nabavite pravu budilicu. S obzirom da je cijelu noć blizu uzglavlja (na noćnom ormariću ili ispod jastuka) i emitira magnetske valove, suvišno je i govoriti o njegovoj opasnosti za moždane stanice.

4. Ne držite mobitel u džepu
Ako rad mobitela djeluje na rad stanica mozga, vrlo je vjerojatno da ima utjecaja na sve stanice u organizmu. Stoga je preporučljivo izbjegavati svaku neposrednu blizinu mobitela kada ga ne koristite. Držanje u džepu hlača ili majice duže vrijeme zasigurno nije bezopasno, s obzirom da je tada uređaj gotovo direktno prislonjen uz kožu tijela. Preporučljivo je mobitel držati u torbicama, aktovci ili sl.

5. Koristite futrolu za mobitel
To nije samo marketinški trik, dokazano je da torbica na mobitelu smanjuje radijaciju za čak dvije trećine. A sve što može pridonijeti zaštiti od štetnog zračenja nije suvišno imati.

Osim navedenog, osobno imam još par važnih preporuka za sve vas.

1. Izbjegavajte dugotrajne razgovore s mobitelom prislonjenim direktno na tijelo/uho. Neka vam mobiteli posluže samo za kraće razgovore. Za sve drugo postoji usmeni razgovor ili mail.

2. Nemojte djecu učiti od malena koristiti mobitel. Dječja lubanja je puno tanja i na njih zračenje djeluje više nego na odrasle.

3. Kupujte mobitele s manjim zračenjem. Razina zračenja mobitela označava se SAR vrijednostima (Specific Absobtion Rate: W/kg) odnosno posebnoj stopi apsorpcije. Radiovalovi kod mobitela se prenose i preko tkiva, a upravo SAR obilježava energiju koja se preda iz uređaja u tkivo, te dolazi do zagrijavanja tkiva u blizini antena mobitela. Zbog nedovoljne ispitanosti istog zračenja i njegovog dugoročnog utjecaja na čovjeka, vodeće svjetske i europske zdravstvene organizacije preporučaju izbjegavanje duže izloženosti zračenju mobitela. Shodno tome, od listopada 2001.g. postoji europska norma EN 50361 koja definira način mjerenja zračenja mobitela. SAR vrijednost današnjih mobitela iznosi od 0,10 do 2,00 W/kg. Mobiteli koji ne zrače više od 0,60 W/kg dobivaju ekološki certifikat "Blaue Engel" kao znak ekološke prihvatljivosti. Isto tako svi mobiteli u upustvima moraju jasno imati istaknutu razinu SAR vrijednosti.

Evo jedne takve liste:

http://www.mojmobitel.hr/service/zracenje-mobitela.html?PHPSESSID=4233g1j5qjp1bhl7ojmn6s2ett7mt0j4

http://cafe.mobil.hr/archive/index.php/t-42828.html

Post je objavljen 25.04.2011. u 20:10 sati.