Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vatrenevijesti49

Marketing

OSPOSOBLJENI PREDAVAČI VATROGASNE MLADEŽI

VARAŽDIN
Piše: Stjepan Kovaček, dipl. ing.

Andreas Lisjak, Hrvoje Novaković, Goran Kos, Ivana Pejić i Radovan Zadravec prvi su osposobljeni predavači vatrogasne mladeži iz Međimurske županije koja su se održavala početkom godine. Tijekom programa seminara dodatno su razrađeni koncepti predavanja iz ukupno 3 tematske cjeline. (Ustroj i oblici djelovanja mladih u vatrogastvu, Osposobljavanje vatrogasne mladeži, Praktične aktivnosti vatrogasne mladeži)

Image and video hosting by TinyPic

Višegodišnja nastojanja Savjeta za vatrogasnu mladež Hrvatske vatrogasne zajednice glede formalizacije statusa voditelja vatrogasne mladeži u posljednje su se vrijeme počela pretvarati u konkretna i kvalitetna postignuča. Donošenjem Pravilnika o osposobljavanju za voditelje vatrogasne mladeži, Predsjedništvo HVZ-a na svojoj je posljednjoj prošlogodisnjoj sjednici postavilo dugo iščekivane preduvjete za početak ozbiljnog rada s osobama koje brinu o sve brojnijoj te svakako specifičnoj najmladoj grupaciji članstva vatrogastva Lijepe Naše.

Brojka od gotovo 23 000 malodobnih članova dobrovoljnih vatrogasnih društava na području Republike Hrvatske polako „zvoni na uzbunu“, uvažavajuci pritom prije svega činjenicu da rad i opčenito vođenje mladih u vatrogastvu provode članovi koji uz to imaju i niz drugih dužnosti, a s druge strane najčešće nisu nimalo educirani za ovaj odgovoran oblik aktivnosti. Stoga ne čudi inicijativa Savjeta za vatrogasnu mladež HVZ-a glede organiziranog osposobljavanja sadašnjih i budučih voditelja vatrogasne mladeži, kao osoba kojima ce njihov zaista mukotrpan i odgovoran posao biti priznat prije svega u našim vatrogasnim organizacijama, ali i opčenito u društvenoj zajednici.

Vec spomenuti pravilnik koji regulira ovo podrucje rada vatrogasnih organizacija kreiran je nakon dugih javnih rasprava o potrebama i mogucnostima vatrogastva. U njegovoj pripremi razmatrana su domaca i strana iskustva te razlicita pravna regulativa u predmetnom podrucju. Od prvotno zamisljene provedbe osposobljavanja kroz tri razine slozenosti, na kraju je koncenzusom utvrdeno kako ce program zapravo biti jedinstven za sve osobe koje zele steci ovu novu svojevrsnu strucnu specijalnost, dok ce u narednim godinama zasigurno biti prilike za uskladivanje programa temeljem iskustava u provedbi te novih okolnosti.

Prvi obvezni korak u provedbi odredaba Pravilnika o osposobljavanju za voditelje vatrogasne mladezi realizacija je seminara za predavace koji ce kao osobe s licencom za predmetnu aktivnost u praksi provoditi pripremna predavanja za stjecanje statusa „voditelj vatrogasne mladezi“. Pocetni iskorak u tom pogledu napravljen je provedbom takvog seminara za buduce predavace s podrucja koordinacije vatrogasnih zajednica zupanija sjeverozapadne Hrvatske. Isti je odrzan 3. travnja ove godine u Varazdinu, uz nazocnost buducih predavaca iz Koprivnicko-krizevacke, Krapinsko-zagorske, Medimurske i Varazdinske zupanije.

Pozdravni govor nazocnim sudionicima seminara uputili su Zvonko Biskup, predsjednik Vatrogasne zajednice Varazdinske zupanije i Nikola Socev, predsjednik Savjeta za vatrogasnu mladez Hrvatske vatrogasne zajednice. Koordinator cjelokupnog programa seminara bio je Stjepan Kovacek, zupanijski vatrogasni zapovjednik i zamjenik predsjednika Savjeta za vatrogasnu mladez HVZ-a.

Medu 18 nazocnih polaznika seminara nekoliko je istaknutih vatrogasnih duznosnika s podrucja spomenutih zupanija, a svi su redom vrlo iskusni u radu s najmladim clanstvom vatrogasnih organizacija. Tijekom programa seminara dodatno su razradeni koncepti predavanja iz ukupno 3 tematske cjeline (Ustroj i oblici djelovanja mladih u vatrogastvu, Osposobljavanje vatrogasne mladezi, Prakticne aktivnosti vatrogasne mladezi). S obzirom na cinjenicu da vecina polaznika seminara ima znatna iskustva u specificnim podrucjima rada s mladima (neki su vrlo iskusni predavaci, dok drugi imaju vise prakticnih iskustava), razradeni su afiniteti predavaca prema pojedinim temama. Tako je za podrucje svake zupanije utvrden najmanje 1 predavac za svaku tematsku cjelinu.

Sljedeci korak u provedbi odredaba predmetnog pravilnika organizacija je programa osposobljavanja za voditelje vatrogasne mladezi, a koja se planira u jesenskim mjesecima u svakoj od spomenutih zupanija, uvazavajuci brojne aktivnosti na terenu koje u nekoliko narednih mjeseci ne omogucavaju kvalitetnu provedbu spomenutog osposobljavanja. Do provedbe tih programa pripremiti ce se i obrasci audiovizualnih prezentacija za sve 3 nastavne cjeline, kao i uskladivanje prijedloga angazmana predavaca s Vatrogasnom skolom Hrvatske vatrogasne zajednice. U meduvremenu ce se obvezni seminari za predavace provesti i na podrucjima ostalih hrvatskih regija.

Spomenimo na kraju i imena prvih osposobljenih predavace pri osposobljavanju voditelja vatrogasne mladezi: Ivan Drljacic, Nikolina Socev, Maja Solina, Tomislav Golubic, Jurica Smiljan, Goran Matonickin (Koprivnicko-krizevacka zupanija), Stjepan Skuliber, Darko Brlic, Zeljko Odak (Krapinsko-zagorska zupanija), Andreas Lisjak, Hrvoje Novakovic, Goran Kos, Ivana Pejic, Radovan Zadravec (Medimurska zupanija), Nikola Sedlar, Nedjeljko Vukalovic, Dominik Dusak i Stjepan Kovacek (Varazdinska zupanija).
vatrogasci međimurja

Post je objavljen 05.04.2011. u 13:51 sati.