S prvim toplim, proljetnim danima volim poć malo u šetnju po brdu i usput ubrat malo šparoga. Čisto za svoj gušt. Dva, tri puta malo za sebe i gotovo. A kad moja ekipa, mala ali odabrana, krene u brdarenje bude evo ovako.
Najprije se iz kuće ide autom. Parkira se kraj balotari. Doduše, bi ona i dalje da je mater dala. I krene se u laganini šetnju. Čim smo stupili na makadam Starija se naoružala. Štapom.
- Šta će ti to?
- Ajde muči, nikad neznaš! Zmije, majuri, gušteri i ostala gamad.
I onda pomalo skrenemo sa puta i Starija kaže:
- Ja neću brat šparoge!
- Zašto?
- A to se nesmi! Ja ću brat cviće!
- Slabo si mi nešto guglala! Ako ćemo pravo reč ni proljetnice nesmiš brat. Odnosno, i jedno i drugo smiš ali samo za osobnu potribu, ne za prodaju.
- Aj, aj….
I tako skakučemo mi po kamenju, cerlikamo se i jedan neoprezan korak i posložin se koliko san duga. Pa sam ugledala ove lipe Papućice. Nemam pojma kako im je pravo ime ali negdi u glavi mi zvoni da su i one zaštićene.
I nakon njih taman se lipo namistin za slikat crvene bobice kad čujem: Kvrccc…. Žbrljc…. Tressss…. I nakon toga zvučno, onako baš od srca… a u pi….u… materinu!
- Di si?
Crna glavica proviri iz grana.
- Evo me! Ma ovo su ti neke šugave grane kad mene ne mogu podnit!
A ove crvene bobice su ustvari veprina, također zaštićena biljka.
Veprina je trajnica, zimzelena biljka koja naraste do metar visine. Ima jako razgranatu stabljiku. Grane su jako čvrste i granaju se u svim smjerovima. I na kraju je to jako nepristupačan grm. Veprina je dvodomna biljka šta znači da u prirodi nalazimo biljke sa ženskim i muškim cvjetovima. Plod veprine je crvena bobica. Korijen biljke je najljekovitiji dio biljke koji je iz zemlje iscrpio sve vrijedne spojeve i minerale potrebne čovjeku.
Na proljeće veprina daje mlade izdanke koji su malo gorči od šparoge ali jednako ukusni i kvalitetni kao i šparoga ali zapostavljeni.
Za liječenje se koristi cijela biljka s korjenom, koji je najljekovitiji dio biljke.Plod se koristi u liječenju svih vrsta kamenaca u mokraćnim kanalima, bubrezima, mokraćnom mjehuru
Korjen veprine djeluje diuretično, liječi proširene vene i hemeroide, pomaže kod poremećene cirkulacije u šakama i stopalima, te u mozgu, pomaže kod ukočenosti prstiju popraćeno bockanjem, općenito pomaže kod bolesti kao što su.: artritis, giht, reumatizam, arteroskleroza, flebitis, kod tumora prostate i varikoznih vena.Općenito poboljšava metabolizam unutarnjih organa i djeluje stabilizirajuće na psihofizičku uravnoteženost čovjeka, te revitalizira organizam.
I onda mi se ispod suhih grančica osmjehnu roza glavice, ciklame. Još jedan zaštićeni cvitić prilipog, opojnog mirisa.
A i kadulja je pomalo počela cvitat.
I tako skok po skok, po kamenju, granama, kroz tetiviku i smrič pomalo smo se spustile nazad do auta.
Post je objavljen 30.03.2011. u 08:11 sati.