Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/tipkovnica

Marketing

Primjedbe na Prijedlog Zakona o socijaloj skrbi

Evo , izmjena koje smo uputili ispred krovne udruge ga Autizam.




VLADA REPUBLIKE HRVATSKE Rijeka, 21.03.2011.
n/r Gđe Premijerke Jadranke Kosor

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI
n/r Gosp. Ministra Darka Milinovića



OČITOVANJE I PRIJEDLOZI IZMJENA NACRTA ZAKONA O SOCIJALNOJ SKRBI - DIO




Poštovani!

U prilogu Vam dostavljamo primjedbe na brzinu pregledanog Nacrta Zakona o socijalnoj skrbi za koji nismo ni znali da je donešen i dan na uvid javnosti, i u ovom kratkom roku uspjeli smo se očitovati po dole navedenim stavkama.
Izjavljujemo oštar prosvijed namjeri i načinu da se u dva dana, tj. preko noći ovaj Zakon donese a da o njemu nismo bili izvješteni niti nam je dana prilika da ga pročitamo i očitujemo se bar na rok od 10 dana nego se to čini za vikend kada malo tko radi i ima priliku saznati da se nešto događa.
Temeljem Kodkesa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata koji je Vlada RH donijela 21. studenog 2009 g.. stavka V, točke 3... dužni ste javnost obavijestiti i dati rok ne kraći od 15 dana da se javnost očituje.
Ovime izjavljujemo naše neslaganje sa donošenjem zakona preko noći i tražimo produženje roka na 15 dana da se možemo detaljno očitovati na Nacrt Zakona.



2. Značenje pojedinih izraza
Članak 2.


(3) Obitelj
3. Obitelj je zajednica koju čine bračni drugovi, izvanbračni drugovi, djeca i srodnici, koji zajedno žive.
Obitelj čine i sljedeće osobe:
- punoljetna djeca osobe koja koristi pravo na pomoć za uzdržavanje dok ih je ta osoba dužna uzdržavati u skladu s propisima koji reguliraju obiteljske odnose,
- pastorci osobe koja koristi pravo na pomoć za uzdržavanje dok ta osoba ima s jednim od roditelja pastorka, koji je dužan uzdržavati svoje dijete, sklopljenu bračnu zajednicu ili živi u izvanbračnoj zajednici,
- maloljetni unuci, nećaci i braća, odnosno sestre osobe koja koristi pravo na pomoć za uzdržavanje, ako ta osoba uzdržava svoje maloljetne unuke, nećake ili braću, odnosno sestre koji su bez roditelja

- NADOPUNA - Obitelji s više djece s teškoćama – omogućiti da oba bračna ili izvanbračna druga koriste rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punoga radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta po posebnim propisima .

Obrazloženje – Pravo roditelja , pravo djeteta na pojačanu skrb i pravo obitelji na cjelovitost te na kvalitetniji život , što je uistinu nemoguće ostvariti u uvjetima kad jedan roditelj ostavaruje pravo u obitelji sa dvoje i više djece s više težih poteškoća u razvoju .

Iz postojećeg zakona proizlazi da bi roditelji bolje riješili skrb o djeci ,ako bi se razveli i živjeli u dvije jednorodne zajednice jer bi u tom slučaju svaki od roditelja tj. djece . imao bolju skrb i zaštitu CZSS .
Današnja potpora i pomoć obitelji ide za tim da se pronalaze što povoljnija rješenja za roditelje koji skrbe o dvoje ili više djece s teškoćama u razvoju ,a to podrazumijeva ne samo pružanje materijalne pomoći kroz ograničeno ili neograničeno vrijeme zaboravljajući pri tom da materijalno nije jedino što obiteljima treba.

U slučaju da jednoroditelj ima više djece s težim oštećenjima zdravlja osigurati mu po posebnim propisima pomoć u kući i pomoć za njegu djece.




Izuzeci i smanjeni iznos invalidnine
Članak 79.
(1) Ako roditelji korisnika osobne invalidnine koriste: rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punoga radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta po posebnim propisima, a dijete dnevno boravi više od 4 sata u predškolskoj, školskoj ili zdravstvenoj ustanovi, domu socijalne skrbi ili kod drugog pružatelja usluga boravka, osobna se invalidnina isplaćuje u iznosu od 125% osnovice iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Dijete čiji roditelj ili član obitelji ostvaruje naknadu za njegovatelja po ovom Zakonu,ostvaruje pravo na osobnu invalidninu u iznosu od 125% osnovice iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona.

IZMJENITI
Obrazloženje - Status roditelja njegovatelja , rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punoga radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta po posebnim propisima, je pravo roditelja i ne bi trebalo Pravo roditelja utjecati na pravo koje ostvaruje dijete .U ovom slučaju na smanjenje invalidnine samim tim što je riječ o roditeljima i djeci koja se ne mogu uključiti u nijednu ustanovu u rad jer ista ne postoji u mjestu prebivališta ili je udaljena po više desetaka kilometara ili postoji ali nema kadra koji bi s djetetom radio ili jer su osobe teški invalidi vezani uz postelje.
Država bi trebala osigurati svoj djeci u skladu s njihovim mogućnostima kvalitetnu skrb iz Državnog proračuna ,a ne uzimati invalidninu od djece koja im temeljem Zakona pripada izjednačavajući u pravima svu djecu koja nemaju istu skrb po pitanju školovanja.

7. STATUS RODITELJA NJEGOVATELJA/OBITELJSKOG NJEGOVATELJA
Članak 86

Nadopuna - (4) Pravo na status obiteljskog njegovatelja Zavod može priznati članu obitelji na njegov zahtjev, pod uvjetom da je dijete iz stavka 1. ili 2. ovoga članka pod skrbništvom jer nema roditelja ili je roditelj umro, te ako je osposobljen za pružanje pomoći i njege

Nadopuna - ) … te ukoliko roditelj nije u stanju pružiti djetetu skrb zbog trajne ili privremene bolesti ili zbog starosti.

OSOBNA INVALIDNINA

Iznos osobne invalidnine i uračunavanje prihoda
Članak 78

„Stavak (4) Doplatak za djecu ostvaren prije 01. siječnja 2002. godine koji primaju osobe starije od 27 godina uračunava se u prihod osobe iz članka 76. ovog Zakona „

Primjedba: Ovaj cijeli članak treba izbaciti iz Zakona, ako o djetetu skrbi obitelj i dijete – osoba pohađa dnevno obrazovnu ustanovu ili radnu okupaciju dnevno 8 sati dok su roditelji na poslu, a nakon toga brinu o djetetu.
S poštovanjem,
Predsjednica udruge,
Lidija Penko



Ovaj dopis je proslijeđen i na Autsm Europe


Dear Aurelie

I am sending information about our Ministary of health and social fare , and our Government who are trying to push new Low about social fare.... not giving opportunity to the public to give their opinion about that Low not even for 10 days…. But only 3 days …not mentioning that they put it in public on Friday afternoon (18.03.2011.) and we have to give our opinion today till midnight….!
Would you be so kind to spred this information to all European health and other bodies… who are suppose to know how democracy works in Croatia…

Sincerely

Lidija Penko


UDRUGA ZA AUTIZAM HRVATSKE

Post je objavljen 25.03.2011. u 00:44 sati.