Općina Kula Norinska je izradila iznimno važan dokument naziva „Procjena ugroženosti stanovništva, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša od katastrofa i velikih nesreća” koji je bitan ne samo za našu općinu, već i za šire područje.
Radi se o stručnom dokumentu koji detaljno razrađuje sve moguće scenarije prirodnih katastrofa, ali i onih koje uzrokuje čovjek svojim djelovanjem. Tu se ubrajaju poplave, potresi, razni oblici nepogodnih padalina (tuča, kiša, snijeg), te olujni/orkanski vjetrovi, a od čovjekovih aktivnosti razne vrste katastrofalnih nesreća s većim posljedicama (poplave uzrokovane puknućem brana ili nasipa, izlijevanja kemikalija ili naftnih derivate, ratu te ostalim katastrofama)
Dokumentom se razrađuje i način postupanja, djelovanja raznih službi i skupina u općini Kula Norinska (npr. DVD, udruge….) i izvan nje, te subjekata koje treba angažirati u takvim situacijama (npr. prevoznici, liječnici i drugi stručnjaci…)
Izradom ovog dokumenta nivo sigurnosti općine Kula Norinska se podiže na znatno viši nivo jer se u dokumentu nalaze podaci o svim mogućim ugrozama, ali i odgovorima na te ugroze.
Iz dokumenta ćemo izdvojiti primjerice procjenu ugroženosti od potresa i poplave, u kojem dijelu se govori o tome koja naselja su više, a koje manje ugrožena.
POTRES
Područje Općine Kula Norinska spada u područje gdje su mogući potresi intenziteta 8 stupnjeva MCS ljestvice (primjerice prije 12 dana u Japanu je bio 9.6 stupnjeva) iako je to malo vjerojatno. Iz toga je vidljivo da potresi na ovom području mogu dovesti do katastrofe ili velike nesreće sa ljudskim posljedicama i velikim razaranjima i materijalnim štetama.
Kuće tipa B (srednja čvrstoća gradnje) prevladavaju u cijeloj općini uz iznimku Krvavca II i Matijevića gdje zbog novije gradnje prevladavaju kuće čvrste gradnje (tip C) , a koje su otpornije na potrese.
Najugroženije su kuće u Krvavcu, Novim Selima, Podrujnici i Borovcima gdje ima veći broj kamenih kuća (tip A – lošija stabilnost), ali u takvim kućama malo tko živi.
POPLAVE
Glede poplava najugroženija mjesta su Krvavac i Krvavac II, Kula Norinska, Podrujnica i Momići dok dijelovi naselja Desne, Matijevići i Borovci postaju ugroženi u slučaju najgorih scenarija (puknuća niza brana u punom kapacitetu).
U slučaju takvog puknuća brana hidrocentrala na Neretvi rušilački val vode bi stigao u općinu Kula Norinska za 4 sata i 45 minuta i bio bi visine 4 metra (npr. val tsunamija prije 12 dana u Japanu nakon potresa je bio 10 metara), a čvrsti objekti bi uglavnom opstali. U odnosu na razinu Neretve, plimni val bi iznosio oko 7 metara i stigao bi za oko 9-10 sati od rušenja posljednje brane u Mostaru
U slučaju ovakve nesreće bila bi ugrožena naselja Kula Norinska, Krvavac, Krvavac II, , nešto manje Desne, Matijevići, Momići, Podrujnica, i Borovci (Vratar), kao i sve poljoprivredne površine.
U naselju Kula Norinska bilo bi ugroženo 60 objekata i 180 stanovnika,
U naselju Krvavac bilo bi ugroženo 120 objekata i 420 stanovnika.
U naselju Krvavac II. bilo bi ugroženo 80 objekata i 250 stanovnika.
U naselju Matijevići bilo bi ugroženo 8 objekata i 30 stanovnika.
U naselju Momići bilo bi ugroženo 12 objekata i 40 stanovnika
U naselju Podrujnica bilo bi ugroženo 35 objekata i 120 stanovnika.
U naselju Borovci bilo bi ugroženo 3 objekta i 10 stanovnika
(Vratar Rastočići )
Svega na području općine - preko 320 objekata i preko 1000 stanovnika, odnosno preko polovice ukupnog pučanstva.
Od infrastrukturnih objekata bili bi ugroženi cesta D-9 , D-62 (Metković – Vrgorac i Metković- Opuzen) i Ž-6217 (Kula-Krvavac-Komin), sve lokalne ceste, željeznička pruga, most na rijeci Norin, dalekovodi, niskonaponska mreža, trafostanice, fiksna telefonska mreža.
Bile bi ugrožene i škole, zgrada općine s poštom, željezničke stanice u Kuli Norinskoj i Krvavcu, ugostiteljski objekti i benzinska pumpa „INA-Krvavac II“ .
Promet bi bio u potpunom prekidu ( cestovni, riječni i željeznički ), došlo bi do ispada telefonije, opskrba bi bila jako otežana, skoro nemoguća. Voda ne bi bila za piće, već bi se mogla koristiti samo ona iz privatnih gusterni na višim kotama, ili pak, flaširana voda. Za očekivati je potpuni prekid u isporuci električne energije, jer bi svi HEP-ovi pogoni bili potopljeni ( Onaj u Metkoviću, trafostanica u Opuzenu, niz trafostanica na području općine. ), a iz sigurnosnih razloga, prije dolaska samog vala električna energija bila bi isključena. Nastala bi panika i upravo najviše organiziranih mjera treba usmjeriti u pravcu smanjivanja i sprječavanja panike, kao i poduzimanja radnji sa ciljem sprječavanja pljački, otimačine bilo koje vrste. ( Tada će najviše na cijeni biti plovila, jer će promet cestama biti nemoguć )
Visina i učinak udarnog vala nakon puknuća brana
Seizmičko područje:
Isprekidane crvene linije pokazuju zone jačih djelovanja potresa
Ostale crvene linije označuju vodozaštitno područje
Post je objavljen 22.03.2011. u 23:10 sati.