Ministar za izbjeglice i raseljena lica, Davor Čordaš, sastao se sa predstavnicima udruženja hrvatskih povratnika Bosanske Posavine
Banja Luka 14.03.2011.g. Josip Jerković, potpredsjednik Udruge prognanih, izbjeglih i povratnika Posavine, zahvalio je ministru na upriličenoj posjeti predstavnika udruženja sa područja Bosanske Posavine. Iako svako od ovih udruženja ima neki specifičan proble, u biti sve ih tišti jedinstvena problematika: obnova domova i povratak. Svako od ovih udruženja radi u interesu onih koji su se vratili, te onih koji se žele vratiti. Velika većina još uvijek živi van BiH, mahom u Hrvatskoj, a žele se vratiti u svoja predratna prebivališta. Prva grupa hrvatskih povratnika suočava se sa problemima opstanka. Općine u koje su se vratili nedovoljno izdvajaju za povratnike, pa tako ni udruge Hrvata ne crpu dovoljno sredstava iz budžeta pripadajućih lokalnih zajednica. Uglavnom rade na implementaciji donacija koje stižu iz drugih izvora, poput Vlade Republike Hrvatske, Vlade Republike Srpske ili Fonda za povratak BiH. Nastoje pratiti da se isporučeni građevinski materijal efikasno upotrijebi za obnovu stambenih jedinica.
Ivo Mijić, potpredsjednik Zajednice povratnika Bosanski Brod, podsjetio je na obnovu crkve i župne dvorane. Građevinski materijal, dobijen od Vlade Republike Hrtvatske, Vlade Republike Srpske i Fonde za povratak iskorišten je za obnovu stambenih jedinica, pa je održivi povratak pratila i obnova vjerskih objekata. Brod je prošle godine od Vlade Republike Srpske dobio 20.000 KM, a hvale vrijedna je i suradnja sa načelnikom opštine, Milovanom Čerekom. Projekat elektrifikacije, finansiran od strane Fonda za povratak BiH, treba okončati priključenjem krajnjih potrošača na elektro-mrežu.
Ivo Gavrić, potpredsjednik Udruge „Zavičajni klub Kričanovo“ iz brodske općine, izrazio je zabrinutost zbog skoro nikakve obnove u Kričanovu i Kolibama. Ukazao je na razne probleme: dogradnja električne mreže, javna rasvjeta (ne postoji samo u ova dva mjesta), čišćenja odvodnih kanala,... U mjesnoj zajednici Kolibe u tijeku je izgradnja društvenog doma, u kojem će biti smješteni svi sadržaji potrebni jednoj mjesnoj zajednici. Izgradnja je na samom početku, te bi trebalo osigurati sredstva i ubrzati završetak. Predložio je da elektrifikacija prethodi obnovi, koja bi se time olakšala a izbjeglo bi se da, kao slučaj u Kolibama, obnovljena kuća čeka i 10 g. el. emergiju. Također, istakao je da se u budućoj župnoj dvorani u Bosanskom Brodu planira otvaranje narodne kuhinje sa minimalno 30 obroka dnevno.
Viktor Jerković, potpredsjednik Udruge povratnika Kolibe Donje, takođe je izrazio zadovoljstvo i zahvalnost za obnovu društvenog doma u Kolibama. Uz potrebu da se ubrza obnova porušenih kuća, zapošljavanje smatra najvažnijim faktorom održivog povratka.
Patar Gagulić, potpredsjednik Udruge povratnika iz Modriče i predsjednik općinskog vijeća, naglasio je da je rad ove udruge uslovljen novčanim mogućnostima. Stoga mnogi zahtjevi, podneseni za rekonstrukciju kuća 2006. godine, još uvijek čekaju na realizaciju. Povratnici se pitaju da li u naredne dvije godine mogu očekivati pozitivan ishod.
Josip Suvalj, potpredsjednik Udruge „Povratak“ iz Pećnika i predsjednik općinskog vijeća Vukosavlje, istakao je kao pozitivan primjer dodjelu sredstava za obnovu društvenog doma i nabavku narodnih nošnji, ali je upozorio na problem vodosnabdijevanja mjesne zajednice Pećnik. U ovoj mjesnoj zajednici urađeni su bazeni, koji treba da posluže za akumuliranje vode u periodima neadkevatnog pritiska. Kako bi se uspostavio funkcionalan sistem snabdijevanja vodom iz Modriče do ove mjesne zajednice, potrebno je uraditi bušotine. Projekat opskrbe vodom je od presudnog značaja za povratnike.
Zlatko Tolić, potpredsjednik Udruge povratnika Dervećana i predsjednik HVIDRA Derventa, ukazao je na problem izdavanja osobnih dokumenata, podsjećajući da su svojevremeno izdana dokumenta Hercegbosne nevažeća, a knjige za izdavanje istih vraćene u Derventu. Budući da ih treba zamijeniti novim, povratnici su izloženi troškovima upravnog postupka. Osim toga, postupci traju dugo, pa se očekuje da nadležni u Ministarstvu lokalne uprave i samouprave utiču na ubrzanje postupaka.
Mirko Đaković, predsjednik Udruge povratnika i predsjednik Mjesne zajednice Novo Selo, zadovoljan je izgradnjom prostorija mjesne zajednice i doma kulture, za što je potrebno osigurati još 20-tak hiljada KM. Sredstva bi se iskoristila za nabavku stolarije. Podsjetio je na proslavu stogodišnjice Župe u Novom Selu. U tu svrhu ova udruga je provela aktivnosti čišćenja i pripreme terena. Isto tako, intenzivno se radi na organizaciji proslave, pa su već definirani zadaci i zadužene osobe za izvršavanje istih.
Zahvaljujući predanom djelovanju udruga na terenu, hrvatski narod na podučju bosanske posavine predstavljaju tri predsjednika mjesnih zajednica i isto toliko predsjednika opštinskih vijeća.