Oni koji po prvi puta kupuju fotoaparat, najčešće ne znaju što žele i kakav im fotoaparat zapravo treba. Tako da se ponekad dogodi da netko nabavi izuzetno skup fotoaparat koji će većinu vremena skupljati prašinu, zbog toga što služi za slikanje rođendana nekoliko puta godišnje, ili zbog toga što jer je velik i težak pa ga je nezgodno nositi sa sobom.
Za one kojima treba aparat za fotografiranje izleta i rođendana, dovoljan je i kakav jeftini kompaktni fotoaparat.
Za malo ozbiljniju (umjetničku ili reportažnu) fotografiju se već isplati uložiti u SLR. Međutim, nabavka SLR-a može biti dvosjekli mač - ako osoba nema iskustva i ne zna što želi, može se dogoditi da nagomila gomilu opreme, a kasnije shvati da je dobar dio opreme uopće ne koristi.
Dvije glavne stvari na koje treba obratiti pažnju su:
1. Svaki fotoaparat može napraviti dobru fotografiju samo što je u određenim uvjetima boljim (i skupljim) fotoaparatima lakše fotografirati
2. Dobar i skup fotoaparat ne znači nužno i dobrog fotografa; dobre fotografije ne nastaju zbog skupe opreme već zbog sposobnosti fotografa (poznavanje estetike, kompozicije, zapažanje detalja itd).
Također, prilikom kupovanja fotoaparata, nije neobičo da ljudi, pogotovo oni neupućeni, obraćaju pažnju na pogrešne ili potpuno nevažne stvari....:
NEBITNO
* Megapixeli
Uobičajeno je pogrešno mišljenje da veći broj megapixela znači i bolju kvalitetu fotogrfije. Broj megapixela samo označava kolika je veličina fotografije, tj. koliko se fotografija može povećati bez gubitka kvalitete. Kao neka orijentacija, za fotografije dimenzija 10x15cm, sasvim je dovoljno 4-5 megapixela, dok je 8 megapixela dovoljno za format A4. Više od toga prosječnom korisniku nije potrebno.
* Stabilizacija slike
U zadnje vrijeme se dotična stvar sve češće ugrađuje u fotoaparate radi dobivanja oštrijih fotografija. Iako može biti korisna, i bez stabilizacije će vješt fotograf sa izvježbanom i mirnom rukom moći dobiti zadovoljavajuće oštre fotografije u istim uvjetima u kojima nevješt fotograf neće moći dobiti oštru niti uz pomoć ugrađene ne-znam-kakve stabilizacije. No za duge ekspozicije je ipak bolje koristiti stativ.
* Live-view
Ovo je novotarija u dSLR svijetu preuzeta sa kompaktnih fotoaparata koji ponekad čak ni nemaju optičko tražilo, a koja na zaslonu aparata prikazuje sliku koja se vidi kroz objektiv. Iako dotična stvar može ponekad biti korisna kod fotografiranja iz nezgodnih kuteva, ipak ostaje činjenica da će ljudi koji su naviknuti na SLR aparate radije većinu vremena gledati kroz optičko tražilo.
* Video mod
U zadnje vrijeme i dSLR aparati imaju mogućnost snimanja videa, što ponekad može biti korisno. No onaj kome je primarni cilj snimanje videa, prava video-kamera je puno bolja opcija.
BITNO
* Ergonomija
Jedna od bitnijih stvari za fotoaparat je da fotografu ugodno leži u ruci, te da su tipke, poluge i kotačići tako raspoređeni da se mogu lako dohvatiti i podešavati (po mogućnosti bez potrebe za promjenom hvata aparata).
* Kvaliteta optike / objektiva
Optika je zapravo najvažniji dio svakog fotoaparata jer o njoj najviše ovisi sama kvaliteta fotografije. Kako DSLR aparati imaju izmjenjive objektive, uvijek se u slučaju potrebe može nabaviti optički bolji (ali i skuplji objektiv).
* Tehničke karakteristike
Stvari kao što su ISO osjetljvost, te mogućnost okidanja više fotografija u sekundi mogu biti korisne stvari u određenim situacijama. Bitno je i kako fotoaparat određuje ekspoziciju (koje vrste mjerenja svijetla ima). Isto tako dobro dođe mogućnost spajanja fotoaparata s kompjuterom ili printerom...
* Dodatna oprema
Raspoloživost dodatne opreme je bitna stvar kod SLR aparata. Nije ugodno živjeti u spoznaji da za vaš aparat ne postoji veliki izbor dostupnih objektiva, bljeskalica i druge opreme...
* Cijena, garancija, servis
Uvijek treba tražiti onaj aparat koji daje najviše za uložen novac, ima dobru garanciju, te brz i dostupan servis. Kupovati aparat zbog "marke" a ne zbog tehničkih karakteristika je bacanje novca, a nedostupnost servisa u slučaju nekog kvara može biti itekako frustrirajuće.
Post je objavljen 01.04.2011. u 00:00 sati.