U ovo digitalno doba, malo ljudi se uopće zamara razvijanjem filma - većina gleda na film kao nekakvu zastarjelu tehnologiju. One koji snimaju na film, često se smatra nekakvim sentimentalnim čudacima.
Međutim, koliko god možda film bio "zastarjela tehnologija" i skuplji od digitalije, on ipak ima jednu značajnu prednost nad digitalijom; velik broj filmskih aparata je potpuno mehaničke konstrukcije, tako da se ne može dogodit da se "isprazni baterija" (npr. pri hladnom vremenu). Mana je u tome što se jednom snimljena slika ne može brisati.
No danas je nažalost sve manje fotografskih studija gdje je moguće razviti film, razvijanje filma (pogotovo crno-bijelog) je često skupo, a filmove i kemiju za razvijanje je sve teže nabaviti, jer se zbog sve manje potražnje smanjuje proizvodnja.
Inače, crno-bijele filmove moguće je razviti i u kućnoj radinosti. Evo jedan mali "tutorial":
Za razvijanje c/b filma u kućnoj radinosti potrebno je: doza za razvijanje, termometar (da mjeri u području oko 20°c), menzura (ili nešto slično da točno mjeri volumen), škare, sat/štoperica, razvijač, fiksir i voda (po mogućnosti destilirana).
1. PRIPREMA - Prije početka razvijanja, potrebno je film u potpunom mraku* izvaditi iz kazetice, i namotati na spiralu koja se ulaže u dozu za razvijanje. Tek nakon što je doza zatvorena, smije se upaliti svijetlo.
2. RAZVIJANJE - U dozu za razvijanje se kroz otvor na poklopcu ulije razvijač. Vrijeme razvijanja ovisi o vrsti filma, vrsti razvijača, iso osjetljivosti filma i temperaturi. Postoje posebne tabele prema kojima se određuje vrijeme razvijanja prema ovim varijablama, a dostupne su na internetu.
3. PREKIDANJE - Kada istekne vrijeme razvijanja, iz doze se izlije razvijač. Zatim se u dozu ulije obična voda koja prekida razvijanje.
4. FIKSIRANJE - Nakon minutu-dvije, izlije se voda i u dozu se ulije fiksir. Vrijeme fiksiranja također ovisi o vrsti filma, fiksira i temperaturi. Prekratko fiksiranje sa filam neće ukloniti emulziju, dok predugo fiksiranje može oštetiti film (počnu se gubiti sitni detalji na slikama).
5. PRANJE - Nakon što se iz doze izlije fiksir, potrebno je film dobro isprati vodom. Ukoliko nema destilirane vode, tada je dobro u običnu vodu staviti malo tekućeg deterđenta za suđe (spriječava pojavu mrlja od kamenca na filmu kada se osuši).
6. SUŠENJE - Nakon ispiranja, film se vadi iz doze, te ga je potrebno negdje objesiti da se sam osuši. Brisanje krpom ili sušenje fenom mogu oštetiti film.
VAŽNO! Ovaj način razvijanja vrijedi samo za obične crno-bijele filmove! Postupak razvijanja filmova u boji i dijapozitiv filmova je drugačiji!
Još nekoliko napomena:
- Prilikom razvijanja i fiksiranja, povremeno je potrebno agitirati (protresti dozu za razvijanje), kako bi svježe kemikalije došle u dodir s filmom.
- Svaki razvijač za c/b film je u stanju razviti svaki c/b film, samo je razlika u tome što neki razvijači daju bolje rezultate. Općenito je specijalizirani razvijač za film bolji izbor od univerzalnog razvijača (koji razvija i film i papir). Ista stvar je i sa fiksirom. Sam izbor proizvođača i vrste kemikalija koje će se koristiti najčešće ovisi samo o fotografu koji razvija film.
- Neki se razvijači i fiksiri koriste nerazrijeđeni, dok je druge prije upotrebe potrebno razrijediti vodom u omjeru koji preporučuje proizvođač.
- Ponekad može biti problem dobiti i održavati točno odgovarajuću temperaturu kemikalija (20°C), pogotovo u kućnom (kupaonskom ili kuhinjskom) labosu. Međutim, nije toliko problem ako temperatura malo odstupa (dok je u rangu sobne temperature 18-25°C), važno je samo da su sve kemikalije otprilike jednake temperature.
- Potrebno je dobro paziti da se ne pomješaju fiksir i razvijač. Ukoliko razvijač dođe u dodir s fiksirom, može ga se baciti jer postaje neupotrebljiv. Isto tako, ako se kod razvijanja slučajno umjesto razvijača u dozu prvo ulije fiksir, film se može baciti.
---------
* većina filmova je osjetljiva na čitav vidljivi spektar boja, te će ga svaka svijetlost osvijetliti i upropastiti - pod crvenim svijetlom se razvijaju fotografije na papiru (fotopapiri su osjetljivi na plavo svijetlo te im crvena svijetlost ne smeta)!
Post je objavljen 23.03.2011. u 00:00 sati.