Za vikend 5. i 6. veljače bilo je zanimljivih događanja u Rijeci i okolici.
Na Gatu Karoline riječke održan je 4. Carnival Snowboard Session sa 20-tak snowboardera iz Hrvatske, Slovenije i Austrije, a snijeg je dovežen kamionima sa skijališta Platak udaljenog samo 27 km, a na Grobniščini je bila velika povorka sa oko 400 zvončara iz svih krajeva pod nazivom: "Grobnišćina zvoni".
Zvončari sa područja Kastavštine i njihov pokladni pohod proglašeni su za nematerijalno dobro od značaja za republiku Hrvatsku. Nematerijalna dobra upisana su na UNESCO-vu reprezentativnu listu baštine svijeta.
Do Prvoga svjetskog rata zvončari čitave Kastavštine bili su sličniji nego sada jer su i zvončari iz zapadne Kastavštine nosili maske, a nakon što je zapadna Kastavština Rapalskim ugovorom 1918. godine potpala pod vlast Kraljevine Italije, došlo je do zabrane nošenja maski; pa je zvončarima u tom dijelu Kastavštine preostala krabujosnica ili klobuk, šešir sa zelenilom i cvijećem od papira. Uz zvončare iz Rukavca, takav tip oglavlja imaju i zvončari iz sela Zvoneće, Bregi, Mučići, Brguda, Vlahovog Brega i Korensko. Istočni dio Kastavštine ostao je unutar granica Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i ta je povijesna činjenica rezultirala očuvanom zoomorfnom maskom u Halubju.
Prvobitna zadaća zvončara bilo je tjeranje zlih duhova zime i poticanje novog proljetnog ciklusa.
Zvončari su sada uz očuvanje nekih folklornih običaja uglavnom turistička atrakcija, a u nekim mjestima su obnovljeni zvončarski pohodi.
Na Grobnišćini su uz zvonca i životinjske maske nekad čuvali stada.
Džalamari iz Makedonije već nekoliko godina dolaze pohoditi grobnička naselja.
Krampusi iz Austrije su imali najstrašnije maske.
U Sloveniji Kurenti i Koranti održavaju tradiciju zvončarenja.
Zvončari iz Ćićarije imaju lijepo pojačanje.
Zvončari iz Muna sa cvjetnim klobucima i posebnim narječjem.
Žejanski zvončar.
Zvončari sa Zameta, najbliži moru.
Zvončari iz Kukuljanova su imali dobru muzičku pratnju
i male zvončare.
Uz još nekoliko zvončarskih grupa prošli su i domaćini, Grobnički Dondolaši, za koje se vjeruje da su nekad davno protjerali Tatare.
Dondolaš gleda prema Grobničkim Alpama.
Dolazak svih zvončarskih grupa u Čavle gdje će se održati velika fešta.
Dodatak:
Grobnišćinom su prošli: „Džalamari – Kavadarci (Makedonija), „Krampusi“ – Eggersdorf (Austria), „Koranti – Lancova vas (Slovenija), a od domaćih : Ćićski ,Munski, Zametski , Žejanski, Kukujanski zvončari, Griški Krabunosi i na kraju domaćini Grobnički Dondolaši. Cijelu skupinu pratilo je kulturno umjetničko društvo „Zvir“ iz Jelenja.
Post je objavljen 15.02.2011. u 00:30 sati.