U zadnje vrijeme smo u Pitomači svjedoci raznoraznih skupština, poput skupštine ribolovnog društva u kojem je predsjednik istog optužen za zlouporabu položaja i ovlasti, tu je i slavljenička skupština općinske organizacijske HDZ-a nakon koje uvaženi pitomački hdz-ovac mrtav pijan gazi ženu i bježi s mjesta nesreće, ima još primjera raznoraznih skupština u Pitomači. No kome smeta održavanje jedne kulturne skupštine u Pitomači?
U sklopu ovogodišnjeg Virkasa u Pitomači je trebala biti održana kajkavska satirična predstava Skupština autora Ljubomira Kerekeša. Da je ista stvarno bila u planu u Pitomači dokazuju postavljeni plakati, najave na službenoj web stranici Općine Pitomače, na drugim Internet portalima poput Slatina.net, Virovitica.info, Virovitičkog lista. Možda se organizatorima ovogodišnjeg Virkasa nenamjerno prikrala pogreška u programu, pa je i bila pogrešna najava Skupštine za Pitomaču. No to se ovo moralo objasniti ljudima, a ovako se s pravom misli da izvođenje Skupštine u Pitomači nekome ili nečemu smeta.
Koja je famozna radnja Skupštine? Radnja kajkavske satirične komedije Skupština smještena je u selo Črevo, u kojem postoji Seoski odbor, koji zasjeda jednom godišnje kako bi donio važne odluke za zajednicu. Riječ je o komediji koja govori o općedruštvenim problemima vezanim uz obnašanje vlasti. U maloj seoskoj sredini kao što je Črevo taj općedruštveni problem poprima elemente satire i komike, kao što se često događa i u samom životu. Specifičnost Kerekešove Skupštine prisustvo je predstavnika romske nacionalne manjine. "U ova šaljivo mračna vremena preuzimanja, oduzimanja i iskoristivosti vlasti govoriti o umišljaju vlasti kao veličine, isto tako i o vladanju sa predumišljajem, vjerujem da se slažete ako kažem da je postalo smiješno. Marginalci našeg društva u nekim pokušajima vladavine nisu od jučer. Oni su naša već tradicionalna postojanost, a što je najžalosnije s vjerom da su svi svemogući. Govoriti o toj karikaturi društva nepotrebno je s dozom ozbiljnosti, zato Skupština ima najozbiljniju namjeru vlastiti društveni marginalni cirkus predočiti gledatelju u cirkus vlasti..." -Ljubomir Kerekeš.
Predstava je premijerno izvedena u siječnju 2005. u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu i od tada ne silazi s repertoara. Izvedena je više od 120 puta u diljem lijepe naše, a gostovala je i u Bosni i Hercegovini. Sudjelovala je i na Festivalu glumca u Vukovaru, Iloku, Županji i Vinkovcima te na festivalima Glumci u Zagvozdu (Zagvozd), Bok festival (Bjelovar), Dani karnevala (Rijeka) i varaždinskom Špancirfestu. Nagrada za najbolju predstavu 3. Gumbekovih dana jednoglasnom odlukom žirija pripala je Skupštini Ljubomira Kerekeša i HNK u Varaždinu. Žiri, u sastavu Marta Crnobrnja, Branko Babac, Zoran Mužić i Branko Vukšić, svoju je odluku obrazložio riječima: "Struktura predstave je zapravo dnevni red jedne obične seoske, provincijske skupštine. Kroz lokalne, naoko banalne probleme autor i režiser Kerekeš dijagnosticira globalnu društvenu i političku scenu".
Nagrada za najboljeg glumca također je jednoglasnom odlukom žirija pripala Ljubomiru Kerekešu, a u obrazloženju žirija stojii: »Kako ga najkraće opisati? Virtuoz! Lani, u ljetu, na Opatovini, oduševljavao je bravurama u 'Hipohondrijašu', a prije nekoliko dana u ovoj je dvorani nasmijao i one kojima - dok nisu osjetili njegovu nenadmašnu vještinu - nije bilo ni do čega, a kamoli do smijeha. Njegov je Trpimir Oršuš brušeni dragulj - jezično, pjevački, svirački i igrački začudan. I u toj ulozi ga glumačka rješenja, strast i uvjerljivost potvrđuju kao jednog od najtalentiranijih hrvatskih kazališnih glumaca«.
– Izvor o predstavi Skupštini i autoru Ljubomiru Kerekešu, preuzet s Internet stranice Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.
Mnoge su poveznice Skupštine i Pitomače, pa tako slijede nekoliko najvažnijih - mala seoska sredina Črevo-Pitomača, općedruštveni problemi vezani uz obnašanje vlasti, predstavnik romske nacionalne manjine i naravno ne zaobilazni kajkavski jezik. Meni osobno ova predstava djeluje kao pisana za Pitomaču, no umjesto nje gledat ću predstavu Debitanti, što je isto odlična predstava, no ostaje žal i gorčina zbog načina skidanja Skupština sa Virkasovog programa za Pitomaču. Ma koliko određene institucije šutjele i našle se uvrijeđene istom, Skupština je samo odraz i mjerilo kulturizma, nije sve samo u teci, teci Dravo, podravska me majka rodila i slično, u Pitomači treba malo i kulture kakvu omogućuje Skupština. S nadom u Skupštinu do godine. Tekst: Branimir Markov