Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Bitke američkog rata za nezavisnost

Bitka na Long Islandu - 27. kolovoz 1776.

Bitka na Long Islandu ponekad se u povijesti bitaka naziva i 'Bitka za Brooklyn', a slobodno se može nazvati i 'Bitka za New York', a ista se odigrala tijekom Američkog rata za neovisnost od britanske krune nadnevka 27. kolovoza 1776. godine.

Bitka je obilovala predivnim i vrlo poučnim taktičkim namjerama i potezima, iznjedrila je prve heroje američkih milicijskih snaga koje su do tada regularni vojnici 'Kontinentalci' smatrali običnim kukavicama koje se povuku nakon prvih ispaljenih plotuna.

Ako pak bih ja tu bitku želio nazvati nekim jednostavnim nazivom taj naziv bio bi slijedeći – 'bitka 17 000 najboljih vojnika Europe protiv 5 500 nediscipliniranih paravojnika', dakako, pobjeda je bila na strani ovih prvih brojnijih, ali bio je to i zadnji pokušaj britanske krune da se konačno obračuna s pobunjenicima i generalom Washingtonom, odnosno, zauvijek je propuštena prilika da se uništi 'mlada' Američka kontinentalna vojska.

Nakon ove bitke general Washington prijeći će rijeku Delaware i ratna sreća, odnosno inicijativa prelazi u ruke Američke kontinentalne vojske, ali to je već neka druga bitka u povijesti nazvana 'Bitka kod Trentona', pa o njoj neki drugi put, a ja se vraćam natrag na narečenu bitku na Long Islandu.


američki vojnici tijekom bitke na Long Islandu (vojnici iz sastava pukovnije 'Maryland', odnosno bojne 'Delaware' koji su se hrabro suprotstavili elitnoj britanskoj postrojbi 42. Black Watch)

Dakle, bile su to do tada najveće britanske ekspedicijske snage koje će biti upućene iz 'stare' Europe prema kolonijama na 'mladom' sjeverno-američkom kontinentu. Namjera tih britanskih snaga bila je zauzeti New York, a invaziju su vodila dva brata, britanski general Sir William Howe i admiral Lord Richard Howe. Neki je ljetopisac u povijesti ratova i bitaka zapisao to ovako: 'brojčanost ratnog brodovlja i vojnika koji su bili na njih ukrcani izgledalo je kao da se cijeli London uputio u New York'.

Sastav (popis) britanskih postrojbi bio je slijedeći: 17. laka pukovnija draguna (kraljičini kraljevski kopljanici) ojačani s bojnom grenadira, lakom pješačkom bojnom i bojnom kraljevske garde, 4. graničarska pješačka kraljevska pukovnija, 5. pješačka pukovnija fusilira (Northumberland Fusiliers), 10. laka pješačka pukovnija (Royal Lincolnshire), 15. laka pješačka pukovnija (Yorkshire Prince of Wales's), 22. laka pješačka pukovnija (Cheshire), irska 27. laka pješačka pukovnija (Royal Inniskilling Fusiliers), 28. laka pješačka pukovnija (Royal Gloucestershire), 33. kraljevska pješačka pukovnija (Wellingtona's Royal regimente), 35. kraljevska pješačka pukovnija (Royal Sussex Princes od Walesa's regimente), 37. kraljevska pješačka pukovnija (Royal Hampshire Princes od Walesa's regimente), 38. laka pješačka pukovnija (Staffordshire Regiment), 42. pješačka pukovnija (Black Watch), 43. kraljevska pješačka pukovnija (Royal Green Jackets), 44. kraljevska pješačka pukovnija Essex (Royal Anglian), 45. pješačka pukovnija šumara (Sherwood Foot Regiment), 49. kraljevska pješačka pukovnija (Royal Berkshire), 52. kraljevska pješačka pukovnija (Oxfordshire and Buckinghamshire), škotska 55. kraljevska graničarska pukovnija (King's highlanders Regiment) i 63. kraljevska pješačka pukovnija (King's Manchester Regiment).

Pored ovih britanskih postrojbi u bitku na Long Islandu bit će uključeno i oko 9 000 njemačkih vojnika (Hessians) koji će se boriti pod zapovjedništvom brigadira Carla von Donop. Bili su to zapravo laki pješaci poznatiji pod njemačkim nazivom 'Jäger’.


Post je objavljen 06.02.2011. u 16:52 sati.