KUTINA - Sv. Vinko prvi je zapovjedani blagdan za vinogradare. Udruga vinogradara i voćara Moslavine Lujo Miklaužić u Kutini uz narodne običaje i tradicijski obred obilježila je Vincekovo i početak radova u vinogradu. «Sv. Vinko bio je svetac mučenik. Rad u vinogradu je mukotrpan i traži puno ljubavi, pa zato i poštujemo naše stare običaje kako bi vinska godina bila dobra.», naglasila je Biserka Stojić, predsjednica Udruge. Po snijegu i vrlo hladnom vremenu ona je prve trsove orezala u pratnji gradonačelnika Kutine Davora Žmegača. «Dan sv. Vinka je početak radova u vinogradu bez obzira kakvi bili vremenski uvjeti; kiša, snijeg, hladno, sunce. Nekad je lijepo vrijeme, nekad nije, ali tog dana vinogradari kreću u vinograd. Orezuju lozu i uzimaju nekoliko grančica sa trsa, obično po tri pupa stavljaju u vrč sa vodom negdje na toplo mjesto u kući i kad ta loza potjera prate kakva bi godina mogla biti.»
Prošla godina je bila teška, osobito u vrijeme berbe kada je bilo puno kiše. To je utjecalo na kvalitetu vina. Vinari se pribojavaju da će biti nešto lošija nego prethodne kvaliete. Kakva su i prava ocjena vina 2010. znat će se krajem svibnja kada će vinari svoja izvorna vina Moslavine; Škrlet, Moslavac i Dišeću raninu, i vina ostalih sorti donijeti na XVIII. izložbu Mosla-VINA u Kutini. To je jedina izložba izvornih vina i vina hrvatske pa sv. Vinko označava i početak priprema Udruge vinogradara Moslavine za organizaciju izložbe, podsjeća B. Stojić. «U pripremi je skupština koja će biti za mjesec dana, ali već intenzivno radimo na priprema za izložbu. Prošlo godine smo postavili novu i drugačiju izložbu, kvalitetniju, idemo prema sajmenom izlaganju uz izložbu. Ove godine možda će se dogoditi još jedan iskorak, možda ćemo imati još neke manifestacije, ali o tome više detalja kasnije.»
Organizatori izložbe ustraju na izvornosti i kvaliteti vina jer je to uvjet za stvaranje prepoznatljivosti vina Moslavine i hrvatske. U konkurenciji sa jeftinim uvoznim vinima to je jedini i uvjet opstanka na tržištu. Izložba je tako u proteklih 18 godina uporno promovirala Škrlet izvorno vino iz Molsavine kao prepoznatljivost tog kraja.
Uz izložbu Udruga vinogradara Moslavine već 12 godina provodi i projekt klonske selekcije Škrleta. Projekt je u završnoj fazi pa se na tržištu već mogu pronaći sadnice potpuno zdravog i od virusa slobodnog Škrleta. Trebat će još dvije, tri godine kako bi se na tržištu našle dovoljne količine. Kad na tržištu bude dovoljno sadnica, onda je zadatak podići što više vinograda Škrleta, poručuju iz Udruge vinogrdara Moslavine.
PETRINSKI RADIO
Post je objavljen 22.01.2011. u 06:44 sati.