Zdravstvo se komercijalizira i dehumanizira
Glas Istre, 19.1.2011.
Prikaza: 103 / Komentara: 1
Ocjena:
Država se i u 2010. godini nastojala oslobađati obveza prema zdravlju pojedinca, obitelji i društva, uz izgovor da se provodi racionalizacija. Prema onima koji ne mogu platiti lijekove i liječenje država je sve disfunkcionalnija i okrutnija. Na taj se način javno zdravstvo ne izvlači iz krize, već komercijalizira i dehumanizira.
Ono je u zbilji sve sporije i sve zapletenije u birokraciju te istodobno postaje odlično mjesto za skrivanje različitih anomalija i kršenje prava pacijenata. Ocjena je to sociologa dr. Mirka Štifanića, profesora s Medicinskog fakulteta u Rijeci.
"Kriza zdravstva" naslov je i njegove knjige, izašle prošle godine. Indikativan je podnaslov "Zdravlje postaje roba koju bogati kupuju, a siromašni umiru".
Za stanje u javnom zdravstvu ne treba kriviti liječnike i ostale medicinske radnike, nego zdravstvenu administraciju na najvišoj razini, smatra dr. Štifanić. S te razine upravljanja i papirologije stižu ograničenja i upute koje moraju dovesti do pogoršanja komunikacije između pacijenata i zdravstvenih radnika te kršenja prava pacijenata na zdravlje pa i život. Naime, pojedini liječnici na odgovornim funkcijama potvrđuju da su izgubili orijentaciju odnosno da su zaboravili da su - liječnici. To ruši ugled svih ostalih samozatajnih i izvrsnih liječnika.
- Zamislite samo što za pacijente i njihove obitelji znači kad na ultrazvuk srca moraju čekati godinu dana. Istodobno od uglednih liječnika čuju da su liste čekanja prenapuhane, da se pacijenti naručuju na više mjesta i kada ostvare taj pregled u drugoj ustanovi niti im se ne jave. U biti, izgleda da žele reći da su pacijenti krivi za sve, upozorava Štifanić.
Za srozavanje zdravstva proziva i političare.
- Politička kasta, privilegirana i u zdravstvenom smislu, postavlja nove ciljeve javnom zdravstvu, a cilj broj jedan je potrošiti manje novca. U suprotnom će liječnik imati problema, veli Štifanić.
Izlaz vidi u osvješćivanju, organiziranju i djelovanju svih onih koje zanima hrvatsko javno zdravstvo, ali i društvo. To su akteri koji mogu pokrenuti promjene, a radi se o prije svega humanim i moralnim liječnicima, odanima dobrobiti pacijenta. Osim njih to su hrabri i informirani pacijenti, spremni boriti se za svoje pravo na zdravlje i život, te mediji, koji im u tom procesu mogu mnogo pomoći, smatra Štifanić. (J. ORLIĆ)
KOMENTAR
Jedno od izvrsnih ogledala danasnjeg dehumaniziranog drustva koje, svojom mocnom podloscu, zasnovane jos ranih sedamdesetih 20. stoljeca, do tada nepoznatih zlocinackih razmjera Friedmanovih Chicago's boys-a, i koji, pod kasnijim Nobelovim blagoslovom dobivaju svoje zeleno svjetlo za daljnja osvajanja,i koja trebaju prevazici svoje razaracka ostvarenja Prvog i Drugog svjetskog rata, kao i efkte Hirosime i Nagasakija,na konacnoj uspostavi globalne dominacije novo korporativne svjeske imperijalne nemani.
Proleteri svih zemalja, zadnji nam ternutci kucaju na vrata, sa zahtjevom da se konacno budimo.Buducnost covjecanstva iskljucivo je u nasim rukama.
Zasto?
Cetiri su bitna razloga tome:
1. Proletarijat kao nejbrojnija proizvodjacka snaga svijeta.
2. Kao naj educiranji ljudski faktor i pokretac cjelokupne drustvene ekonomije visoko razvijenih domena.
3. Proletarijat kao jedina drustvena klasa koja je posma otudjena od sretstava za proizvodnju, od njega stvorenih i otetih.
4,Sve dosadasnje paljativne reforme, zagovarane i provodjene od strane Ljevih i Desnih politikanskih takmaca za vlast, posma su transcendentirale u naj reakcionarniji drustveni faktor danasnjice, koji vodi covjecanstvo kao biolosku vrstu ka potpunom planetarnom nestanku.
Post je objavljen 19.01.2011. u 13:20 sati.