* Kada se spominjepopis stanovništva, a novi popis stanovništva nam vrlo brzo dolazi na kućne pragove, kao bivšem popisivaču - na um mi odmah padaju neke asocijacije. Pred očima mi zatitra par sličica koje pamtim i povezujem sa prošlim popisom od prije jedne dekade. Prva od tih sličica je silna količina nepotrebno potraćenog papira, zbog kojeg me, vjerujte mi, duša boli, a druga sličica je priča o nacizmu… no dobro, ovu drugu sličicu mogu ostaviti i za kasnije, jer nije direktno povezana s temom o kojoj planiram govoriti.
Papir. Nevrednovano bijelo zlato. Kad su negdje tamo još u prošlom stoljeću, pioniri kompjutorizacije, kao jedan od argumenata za uvođenje sveopće informatizacije u naše živote, navodili i ekološke razloge smanjenja potrošnje papira, nitko nije mogao ni naslutiti što će se zapravo dogoditi. Naime, teorija o smanjenju potrošnje papira odlično je izgledala samo na papiru, no u stvarnosti se dogodilo nešto apsurdno, ali istinito – umjesto logičkog smanjenja potrošnje papira, potrošnja papira se dolaskom kompjutora još rapidnije povećala. Od ekologije na onom papiru nije ostalo niti slovo.
Svi oni dokumenti koje smo umjesto na papir stali trpati u memorijske čipove, valjalo je i sada isprintati, kopirati, pohraniti, ali zbog tehničkih mogućnosti koje su nam danas kompjutorizacijom dostupne - možemo to nesmetano i neodgovorno raditi čak u još više primjeraka nego do sada. Dovoljno je pružiti prst kojim ćemo pritisnuti dugmić – copy, copy, copy, and print, print, print and again… print.
Tako su kopirka i printer, više nego učinkovito, zamijenili srednjovjekovne skriptorije i ubitačno sporo ručno prepisivanje. Ono što je nekoć kao privilegij bilo dostupno samo probranima, danas je dostupno apsolutno svima. Pa se sa kompjutorizacijom povećao ne samo protok informacija, već i nažalost većim dijelom besmisao i ispraznost takvih informacija, koje je svejedno opet valjalo isprintati na klasičnom bijelom papiru, formata A4, koji oduvijek a pogotovo danas - trpi baš svašta.
Taj proces obezvređivanja pisanog materijala i materijala za pisanje koji je trajao stoljećima, sve od glinenih pločica, preko papirusa i prevrijedne pergamene (koju je poskupljivao i komplicirani proces proizvodnje, pa je i riječ ili misao, koju je na nju vrijedilo zabilježiti, više -čini se- vrijedila ili se više vrednovala), naglo se u nepunih stotinjak godina, u samo jednom ljudskom vijeku ovog našeg modernog doba - okončala sa varljivo jeftinim, a opet toliko potcijenjenim i preskupim papirom. Preskupim zbog jedne druge cijene (ne novčane) koju za njega ovaj planet i čovječanstvo plaća.
Mi ljudi naime, kao da namjerno zaboravljamo od čega se papir pravi. Od sirovine? Da, neki bi je nazvali sirovinom, no zar nešto toliko lijepo može biti sirovo? Drvo, stabla, šume - toliko vrijedne, a toliko uništavane i nimalo cijenjene. Osobno bih je stoga nazvala blagom, najvećim bogatstvom ovog planeta. Šume su naime papir kojeg bezglavo trošimo, devastiramo, ne razmišljajući o posljedicama koje to devastiranje slijede.
Već nekoliko dana oduševljeno pratim još jedan izvrstan odabir Đele Hađiselimovića, francuski dokumentarac nazvan Iz ptičje perspektive, autorsko djelo poznatog fotografa Yanna Arthus-Bertranda. Iz epizode u epizodu on nam doslovno iz ptičje perspektive pokazuje veličanstvenost ove naše male modre kugle zvane Zemlja - i zastrašujuće, neoborive, dokaze našeg razornog djelovanja na njenu prirodnu ravnotežu.
U drugoj je epizodi riječ bila baš o šumama, u trećoj o vodi, sutra… tko zna što će biti sutra.
Druga me epizoda posebno potresla, počela je prizorima iz daleke Australije, sa pejzažima prekrasnih eukaliptusovih šuma na Tasmaniji, stoljetnih šuma koje izvan nacionalnih parkova krče napalmom (!) da bi se njihovim potpunim uništenjem pripremio teren za drvnu industriju i preradu papira. Nešto se duboko u čovjeku potrese kada gleda takvo razaranje prirode, kada gleda ona veličanstvena stabla spaljena i samljevena u papar zbog papira, pa se čak i u dokumentarcu čula rečenica - ako je ovako nešto moguće u uređenoj zemlji kao što je Australija, što se tek događa diljem ovog planeta?
Pedeset posto lijekova dolazi iz prirode i zemaljskih šuma, pa tako i iz Kine i jednog krškog krajolika (koji me strašno podsjetio na našu Dalmaciju), dolazi i prirodni lijek za bolest koja kosi milijune diljem svijeta, a nije bila nepoznata i u našim neretvanskim krajevima, ta se bolest zove - malarija. Pa opet, jedan kineski sijedi djedica, maleni osušeni čičica, doktor i majstor kineske tradicionalne medicine, čak je 30 godina prije zapadne medicine koja mu se rugala, lunjao sa motičicom po tom suhom naizgled neplodnom krajoliku i kopkao u potrazi za nekim gomoljčićem neke biljčice, koja je, onako skromna i naizgled nikakva, liječila ovu bolest. Ta se biljčica zove – pelin.
Gorka travka - čuvarica života. A tek naša kadulja, vrisak, gospina trava… melem iz našeg krša, iz naših hrvatskih šuma koje barem ovdje u Dalmaciji Hrvatske šume niti obnavljaju niti održavaju. Bogatstvu prirode redom tako svjedoče i kineski doktor, i beduin u pustinji, i travar iz afričkog buša koji podučava svoga malog sina travarskom znanju, ali i sam veli da neko ljekovito korijenje nije uspio pronaći već desetljećima, jednostavno je – nestalo. Zbog spaljivanja šuma, obrade zemlje ili utjecaja čovjeka – on razloga ne zna, samo zna da nekih trava više nema.
Autori dokumentarca su podvukli vrlo jasnu tezu – krčenjem šuma, uništavanjem cijelih šumskih zajednica, paljenjem autohtonih eko-sistema – čovjek uništava vlastite šanse za opstanak na ovom planetu. Naglasili su istinu koja me podsjetila na film Medicine Man, sa Seanom Conneryem u glavnoj ulozi, u kojemu bijeli doktor usred amazonske prašume i uz pomoć indijanskog plemena pronalazi lijek za rak, ali krčenje šume i dolazak autoceste, destruktivno djelovanje bijelog čovjeka koji je nesvjestan prirode oko sebe - uništavaju tu mini lokaciju i sam lijek.
Tako da kada drugi spominju popis stanovništva, a novi popis stanovništva nam vrlo brzo dolazi na kućne pragove, kao bivšem popisivaču - na um mi odmah padnu neke asocijacije. Ne mislim na popis i statistike, na morbidnu potrebu za detaljnim bilježenjem očiglednog pada ovog društva, također nastojim ne misliti o tužnoj slici životarenja hrvatskih građana koja mi je ostala u pamćenju, a kojoj sam kao popisivač bila svjedok. Ne smatram da se u zadnjih deset godina išta promijenilo na bolje, dapače imam svakog razloga vjerovati da je situacija još gora i da novim popisivačima neće biti lako. Umjesto toga pred očima mi zatitra par sličica koje pamtim…
Prva od tih sličica je silna količina potraćenog dragocjenog papira, koji pedantno pobacan leži po podovima kojekakvih državnih ureda, jer je nekome palo na pamet prebrojati sve ovce, izmasakrirana šuma tornjeva A4 formata, koja će na kraju završiti spaljena i uništena kao i šuma iz koje je nikla - i zbog koje me, vjerujte mi, duša boli, a druga sličica je priča o…