Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/kre-kreativni

Marketing

Adenium

U ovom postu sve ljubitelje biljaka želim upoznati sa jednom meni vrlo dragom biljkom.

Adenium je vrlo lijepa, sukulentna i grmolika biljka prekrasnih cvjetova koji se protežu u raznim nijansama. Krasi ju izrazeni "caudex"/stopa/ koji sluzi za skladištenje vode po kojemu je i dobila ime (obesum = debeo). Adenium nije ni lak ali niti previše kompliciran za uzgoj, jednom kada se upozna osnova uzgoja ove biljke, ne bi trebalo biti većih komplikacija vezano za ugoj ove vrlo zanimljive i cijenjene biljke. Tijekom sezone rasta ili vegetacije ova biljka se tretira kao tropska, što znači puno topline i vlage. Nikako ne držati biljku na izravnom suncu. Polusjena bi bila idealna. Ne previše zalijevati niti potapati biljku jer je podložna truljenju. Vrlo lako možemo prepoznati nedostatak vode jer se biljka lagano počne smežuravati, ispija vodu iz svog «tijela», tada ju je dovoljno zaliti da voda prođe kroz posudu te ne zalijevati dok ona opet ne pokaže da joj fali vode. Biljku saditi u propustan i rastresiti supstrat, na dnu posudice obavezna rupa kako bi višak vode mogao iscuriti. Napraviti drenažu, tj. Kamenčiće na dno posude. Posuda u koju se sadi ne bi smjela biti prevelika u odnosu na veličinu biljke. Zima je vrijeme za proces odmaranja biljke, temperatura neka bude oko 10 – 15 stupnjeva, zalijevanje samo po potrebi, što rjeđe to bolje. Neka vas ne zabrine opadanje listova, to je normalan proces koji može ili ne mora biti, to će biljka sama odlučit kako joj je najbolje preživjeti ovo zimsko mirovanje. S dolaskom toplijih dana početi češće zaljevati. Iznošenje van tek kada prođe opasnost od mraza. Razmnožavati se može sjemenkama ili reznicama. Reznicama se ne dobije onaj «trbušćić» po kojemu je Adenium prepoznatljiv i poseban.

POSIJMO ADENIUM


Sijati se može tokom cijele godine u propustan supstrat na temperaturi 20 i većoj, održavanje vlažnosti supstrata umjereno vlažnim, sjemenke vrlo lako trule te treba pogoditi točan omjer vlage. Sjemenke staviti vodoravno na zemlju te ih blago utisnuti ali ne preduboko, toliko da se nazire još onaj srednji, malo deblji dio sjemenke. Sjemenke klijaju vrlo brzo, već nakon par dana od sjetve. Bitno je da temperatura klijancima bude uvijek ista, bez prevelikih odstupanja.

Prekriti posudu u kojoj su klijanci, napraviti uvjet «plastenika».


Potrebna je posuda za sijanje sa rupom dolje, posuda koja će biti «bazenčić» te poklopac, kako je prikazano na slici. Ako koristim posude koje su već bile korištene, dezinficiram vručom vodom da ubije sve moguće gljivice i bakterije, ne koristim nikakve preparate niti vršim neke velike pripreme vezano za sijanje, jer vjerujem da je najvažniji omjer vode, topline, te uvjeta u kojemu se uzgajaju biljke. Kada mlada biljčica odbaci sjemenku dobro pregledajte da nije ostala jedna prozirnaopna u kojoj ostanu prvi listići zarobljeni te se kasnije teže razvijaju. Skidanje opne: poprskajte i navlažite vodom da omekša te iglicom lagano i precizno svucite opnu. Nije nemoguće da se iz sjemenke pojavi i «albino» Adenium, bijele je boje i nije dugoga vijeka, na žalost zbog nemogućnosti preživljavanja osuđen je na propadanje već nakon izbijanja drugog para listića.

Biljka stara 6 mjeseci.


Posjetite CVJETNO DRUŠTVO želite li uzgojiti ovu prekrasnu biljku Adenium










Post je objavljen 06.01.2011. u 09:30 sati.