Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

Sustav igranja i pravila slobodnih go-partija za rating

Tijekom poslijednjih desetak godina nastojali smo stvoriti sustav igranja goa koji bi bio poticajan razvijanju kvalitetnijega, a time i masovnijega igranja goa kod nas.
Kako to obično biva među ljudima, postoje razna mišljenja i često ne prolaze mnoge dobre namjere. Takav odnos suprotnosti dovodi često do individualnih aktivnosti, što je sigurno bolje nego ništa u okruženju čestih razilaženja.
Osnova koja me vodila, a i sve one kojima sam se na taj način pridruživao i oni meni, je poticanje igranja goa, i davanja mogućnosti za to, svima koji to žele.
Dugim stažom u organiziranju igranja goa kod nas sam vidio česte probleme s kojima su se igrači, željni igranja, susretali.
Često nije bilo mogućnosti za organiziranje jačih turnira, a niti sredstava kod većine, za izlazak na takove turnire van Hrvatske.
Često se nisu poklapali termini sa mogućnostima igranja kod mnogih za razne turnire.
Igrajući na turnirima, koji imaju svoje vrijeme odigravanja, mnogima nije to vrijeme padalo optimalno. Neki su igrali čak i bolesni. Forma turnira je na taj način vrlo kruta i tjera igrače na igranje tri ili više partija dnevno. Mnogima je to opterećenje koje smanjuje njihov kvalitetni potencijal.
Razmišljajući o tome, došao sam na ideju, a nedavno i direktno potaknut Koncerovom izjavom, da ga oni koji misle da su jači od njega, mogu izazvati na meč, da i javno izađem sa namjerom igranja, na neki način, partija u humanijim uvjetima. Nešto slično smo pokušali raditi u okviru naše go-reprezentacije, ali u sustavu interneta i žive igre nije zaživjelo.
U okruženju, u kojem djelujem, prihvatili smo EGF-rating za glavno mjerilo i pokazatelj forme i snage igrača. Provodilo se to prijavom rezultata turnira, koji bi se igrali za rating, u Europski Go Database. Igračima moga kluba, GK Velika Gorica, taj je pristup bio značajan i ravnali su se prena njemu, pa smo i naše kategorije usaglašavali sa ratingom. To činimo i dalje. Pridružila nam se cijela generacija mladih igrača Zagreba i Karlovca. Taj naš pristup je javno obznanjen i u okviru njega igramo mnoga natjecanja.
Vidimo da postoje odlične mogućnosti za igranje za rating i van turnira. Uočene su takove djelatnosti i u nekoliko jakih nacionalnih go-saveza članica EGF-e.
Radi se o igranju partija za rating koje nisu u sastavu turnira
Te šartije su stvar dogovora i izazova sa prihvatom igrača koji slobodno odabiru vrijeme i mjesto igranja. No, da bi sve to bilo valjano i dobro, treba raditi u ozbiljnom ozračju sa određenim pravilima, da nebi dolazilo do zlorabe. U tome snislu predlažemo slijedeća pravila i pokrećemo inicijativu igranja odnah po objavi njihovoj. Cijela inicijativa je stvar dobre volje igrača koji se priključe ovom načinu igre uz tehničku potporu nas nekolicine, koji ćemo voditi i pratiti mečeve, te ih i prijavljivati.
Dobro za igranje goa i dizanje kvalitete igre je otvaranje sustava i van granica Hrvatske. Ljudima dobre volje granice ne trebaju biti prepreka. Za prijavu u rating je važno da se ona čini samo iz jednoga mjesta, kako partija nebi bila prijavljena dva puta. Voljni smo ponuditi tu mogućnost svima, uz našu podršku. To je poput međunarodnog turnira u našoj otganizaciji.
Za zanimljivije igranje i izbor protivnika moguće je ponuditi organizaciju takovih događanja na kojima igrači odabiru protivnike i igraju onoliko partija koliko smatraju da im je dovoljno.
A sada kratka pravila.

1.Sve partije se igraju u živo na go-garnituri i ravnopravne su, uz komi od 6,5 poena.
2. Vrijeme za razmišljanje je 75 minuta po igraču uz byoyomi od 5 x 50 sekundi ili 10 kamenova za 10 minuta.
3. Svaku partiju sa datumom igranja treba unaprijed prijaviti koordinatoru sustava.
4. Po završetku partije igrači su obvezni prijaviti rezultat koordinatoru.
5. Izazovi na partiju, ili dogovor, vrijedi za igrače u slijedećim rasponima rating bodova:
a) igrači sa 100 – 550 bodova nogu izazvati igrače do 500 bodova jače,
b) igrači sa 551 – 1050 bodova nogu izazvati igrače do 400 bodova jače,
c) igrači sa 1051 – 1550 bodova nogu izazvati igrače do 300 bodova jače,
d) igrači sa 1551 – 2050 bodova nogu izazvati igrače do 250 bodova jače,
e) igrači jači od sa 2050 bodova nogu izazvati igrače do 200 bodova jače od njih.
6. Gleda se i računa rating svakoga igrača, a ne kao navedena skupina, a također i rating na dan izazova na partiju ili dogovora o njoj prijavom koordinatoru.
7. Koordinator potvrđuje valjanost izazova ili dogovora i nakon toga se može pristupiti igri.
8. Prijave su moguće: e-mailom, telefonski, sms-om, internetom i usmeno, te drugim načinima pisane pošte.
9. Koordinator jednom mjesečno prijavljuje rezultate odigranih partija u EGD i to krajem mjeseca tj. nakon poslijednje odigrane partije u mjesecu.
10. Svi rezultati će biti objavljeni na internetu, kao i promjene ratinga.
11. Igrači drugih nacionalnih saveza mogu igrati u ovom sustavu uz uvjet da ne postoje prepreke od njihovih saveza.
12. Skupnim događanjima na kojima se igraju partije za rating treba biti nazočan koordinator ili njegov predstavnik.
13. Pojedinačno igrane partije potrebno je popratiti zapisom partije tekstualno ili zapisom u sgf-kodu na kompjutoru, ako nije nazočan koordinator ili njegov predstavnik.
14. Dva ista protivnika mogu u istom mjesecu odigrati najviše dvije partiju u ovom sustavu.
15. U jednom mjesecu isti igrač može igrati za rating po ovom sustavu najviše 10 partija. EGD ne podržava prijavu veću od deset partija po jednom igraču u istoj prijavi.
16. Tijekom godine koordinator vodi listu uspješnosti onih koji su sudjelovali u ovom sustavu. Predstavljena je razlikom broja pobjeda u partijama i poraza.
17. Partije koje neće biti prijavljene koordinatoru prije kraja mjeseca neće se prijaviti za rating, jer odmah po istijeku mjeseca on prijavljuje partije protekloga mjeseca.
Suinicijatori i suradnici: Lovro Furjanić i Mladen Smud

Tekst i pravila pisao Mladen Smud

Post je objavljen 03.01.2011. u 23:55 sati.