Hrvatski predsjednik Ivo Josipović poručio je u četvrtak u govoru na summitu 56 zemalja članica Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), koji se održava u glavnom gradu Kazahstana Astani, da je pravi trenutak za suočavanje te organizacije s novim izazovima te pozvao sudionike da zacrtaju novi smjer za budućnost i odrede ulogu OESS-a.
Hrvatska dijeli mišljenje da je pravo vrijeme za suočavanje s novim izazovima i mi, čelnici država i vlada zemalja sudionica, imamo veliku odgovornost danas u Astani da zacrtamo novi smjer za budućnost i odredimo ulogu OESS-a, izjavio je Josipović. Hrvatski predsjednik osvrnuo se u svom govoru na protekla desetljeća, podsjetio je na tragičan rat na prostoru bivše Jugoslavije, na krize u bivšim zemljama Sovjetskoga Saveza, kao što su separatizam u Moldaviji, azerbajdžansko-armenski sukob oko Nagorno-Karabaha, te problem u Gruziji i naglasio je da je europski kontinent danas sigurniji i napredniji. Pedeset i šest zemalja (članica OESS-a) su plod nove političke realnosti. Njihove težnje mogu se svesti na jedan zajednički nazivnik: one žele mir, sigurnost i stabilnost, mogućnost da razviju svoja gospodarstva i uspostave veze u globaliziranom svijetu koji donosi velike inovacije, ali i nove izazove s novim opasnostima i prijetnjama, rekao je Josipović.
Podsjetio je i na nedavno održane važne sastanke u Lisabonu: summit NATO-a i summit NATO-Rusija na kojima je usvojen novi strateški koncept i koji su ponudili partnerske odnose i suradnju s Rusijom na mnogim područjima. Josipović je rekao da je prirodno da OESS bude dio takvog političkog projekta, a posebice zato što je tijekom više od 35 godina svoga postojanja razvio sveobuhvatan koncept sigurnosti.
Koncept 'sigurnosne zajednice' predstavlja politički i sigurnosni okvir za euro-atlantsku i euro-azijsku sigurnost kao i za euro-mediteransku komponentu koja se treba dalje razvijati. Svi mi trebamo težiti tome cilju - izgraditi zajednicu u kojoj neće biti crta podjele, neće biti različitih razina sigurnosti i u kojoj će prijetnja ili primjena sile biti nezamisliva, kazao je Josipović dodajući da u tom procesu svi sudionici moraju dati svoj doprinos, bili oni mali ili veliki, u interesu jačanja sigurnosti i stabilnosti. Mi moramo djelovati, zajedno i pojedinačno, u svim zemaljama i pritom ne smijemo zaboraviti našu smjernicu da se ne smiju ugroziti interesi pojedinca, njegova sloboda, njegova ljudska i demokratska prava.
Po njegovim riječima, Hrvatska vjeruje da razvoj sigurnosne zajednice počinje na vlastitom teritoriju i to kao prvo kroz razvoj dobrosusjedskih odnosa u našem dijelu europskog prostora. Naša politika je aktivna prema svim našim neposrednim susjedima i zemljama u regiji. Kao članica NATO-a i buduća članica EU-a mi želimo da da područje jugoistočne Europe postane sigurnije, razvijenije i stabilno uz poštivanje granica svih država i njihovog teritorijalnog integriteta gdje će ljudi slobodno razviti svoje nacionalne težnje i poštovati druge nacije i nacionalne manjine, istaknuo je Josipović.
Post je objavljen 02.12.2010. u 17:13 sati.