Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Ovoga tjedna recikliramo grad!

Dragi moji čitatelji, recite mi, molim vas, što vam je prvo palo na pamet kada ste pročitali naslov današnjeg posta?
Baš me zanima i baš bih volio da mi napišete taj vaš prvi dojam u rubriku komentara! wink

Iako je reciklaža kod nas već postala više-manje društveno prihvatljiva (nekad se to jednostavno otpisivalo kao "kopanje po smeću") još uvijek se na nju gleda pomalo potcjenjivački ... no, gledavši šire, recikliranje se ne može (samo) gledati kao "prežvakavanje starog" već i kao dodavanje nove vrijednosti nečemu što je jednom već upotrijebljeno i to je po meni definitivno hvalevrijedna aktivnost, dapače, za takvu ponovnu upotrebu nekad baš treba posebnog dara i dobrih ideja ... a kad se sve to desi, rezultati mogu biti vrlo zanimljivi!

Da ne dužim sad puno sa teorijom, ovaj tjedan imate čak tri puta šansu da doživite "reciklažu" grada odnosno dodavanje nove vrijednosti već poznatim gradskim viđenjima. wink

Za početak, u galeriji "Modulor" Centra za kulturu Trešnjevka (CKT) ovaj petak, 05.11.2010. se u 19h otvara izložba "Reciklirani gradovi" autorice Jane Bonačić. Evo par riječi iz materijala priloženog uz poziv za izložbu:

Postavljajući pitanje sebi i drugima „Koja ti je asocijacija na pojam Grad?“, autorica Jana Bonačić otkriva da svaka osoba u sebi nosi jedan grad. Na stvarne karakteristike gradova nadograđuju se one stvorene od misli, sjećanja i uspomena. Kroz kolažiranje raznih materijala, koristeći novine i isprintane fotografije na starom papiru, Jana stvara novu sliku od stare. Kao što se unutar same povijesti grada odvija određena reciklaža gradskog prostora, objekata i urbanističkog uređenja, tako i autorica gradi sliku svojih gradova kroz sličan proces. Izložba se može pogledati do 25. studenog, radnim danom od 9 do 20 sati, te subotom od 9 do 12 sati.


Fotografija je primljena uz poziv na otvorenje izložbe.

Pored toga, jučer je u galeriji "ULUPUH"-a u Tkalčićevoj ulici poznati zagrebački arhitekt i urbani sociolog Fedor Kritovac održao predstavljanje svoje nove knjige "Otkrivanje grada" u kojoj je dao pogled na svoj dosadašnji rad na području proučavanja života i rada u urbanom okolišu Zagreba.

Na žalost, nisam mogao doći na tu prezentaciju, no sa veseljem očekujem svoj prvi susret sa knjigom koja će, tome se sa razlogom nadam, pogoditi baš u središte mojih interesa obzirom da se dosta mojih priča i fotografija upravo naslanja na sve ono što je autor knjige radio proteklih desetljeća i što mi je na indirektan način bio poticaj za još veći interes za ovakve teme.

Evo sad i nešto više o samome autoru i njegovoj knjizi (tekst je preuzet iz poziva na predstavljanje knjige):

Knjiga obuhvaća dosadašnji studijski opus dr. sc. Fedora Kritovca, arhitekta i sociologa, na polju njegova višedesetljetnog istraživanja urbanih fenomena unutar javnih prostora grada Zagreba. Knjiga tematski i kronološki predstavlja održane izložbe i projekte izložbi u pripremi autora posljednjih dvadesetak godina. Zajednički su svim ovim temama urbani fenomeni grada, ovdje na primjeru grada Zagreba, u svom prostornom, vizualnom, označiteljskom i društvenom kontekstu. Doživljeni i interpretirani urbani fenomeni prvenstveno su oni na komunaliziranim i ostalim javnim prostorima grada, na granicama i prožimanjima javnog i privatnog, koji se drže ulaza, stubišta i prozora zgrada, ulica, dvorišta.... U knjizi se tako nižu poglavlja: Cvjetni ulazi na Trešnjevci; Skulptura u vrtu; Odsjaji zagrebačkih stubišnih vitraja; Klupa u gradu i td. Autor u predgovoru tumači izabrani naziv knjige - OTKRIVANJE GRADA:

„Otkrivanje nečega - iskorištena riječ s konvencionalnim ili patetičnim značenjima (otkrivanje istine, tajne....)? Iznenadnih je, neočekivanih otkrića ili su očekivana, pripremljena. Nije li tako i s gradom. Otkrivanja grada tu su bliža podizanju poklopca s lonca (za koji se nadamo da nije prazan). Odmicanjem poklopca uvjeriti se da li je zaključalo i kako vonja.“

O autoru:
Dr. sc. Fedor Kritovac, d.i.a. rođen je 1938. godine u Zagrebu gdje se školuje, radi i živi. Završio je Studij arhitekture i doktorat društvenih znanosti iz područja urbane sociologije. Od početka karijere suradnik je u Centru za industrijsko oblikovanje, a do mirovine u Institutu građevinarstva Hrvatske, uz autorske suradnje s drugim institucijama i tvrtkama. Njegov stručni, znanstveni, edukativni, publicistički i javni rad usmjeren je prema kulturnim, umjetničkim, sociološkim, tehnološkim, marketinškim, organizacijskim, kreativnim i kritičkim aspektima življenja i poslovanja u suvremenom svijetu. Urbani svijet – kao mjesto stvaranja, proizvodnje, potrošnje, primjene i odbacivanja artefakata (unikatnih, serijskih, tipskih, standardnih, nestandardnih, itd), kao mjesto boravljenja i putovanja, područje proizvodnje i interakcije vizualnih, audio i multi medija/komunikacija. Član je ULUPUH-a od 1966. godine (Studijska sekcija), Hrvatskog društva karikaturista, Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske, ranije i drugih strukovnih društava (Društvo arhitekata Zagreba, Hrvatsko ergonomijsko društvo, Udruga za promicanje zaštite u radnoj i životnoj sredini), te uredništva časopisa Čovjek i prostor. Od 80-tih godina prošlog stoljeća realizirao je niz autorskih i koautorskih interpretativno-studijskih tematskih izložbi (Galerija Modulor, Galerija Prozori, Muzej grada Zagreba, ULUPUH, Galerija Izlog itd.). (više o autoru na: stranicama ULUPUH-a i Wikipediji )


Evo i nekoliko fotografija knjige (fotke su primljene uz poziv na predstavljanje knjige!):









A treći događaj vezan uz gradsko "recikliranje" (i to onaj zbog kojeg nisam mogao doći na prije spomenutu prezentaciju!) je otvaranje izložbe mojih odabranih fotografija sa ovoga bloga pod naslovom "Nepoznati Zagreb" u galeriji firme "Ericsson Nikola Tesla" za koju sam odabrao 102 svoje fotografije koje su velikom većinom objavljene u dosadašnjim postovima. Izložba će biti otvorena do 16.11. i može se pogledati svakog radnog dana između 8 i 16 sati. A za one koji bi željeli pogledati te fotke u miru doma svoga to mogu učiniti pogledom na OVU web galeriju u kojoj sam prikazao sve fotke koje su prikazane i na izložbi.


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Snimio: VT


Snimio: VT


Moja malenkost u razgovoru sa jednom od posjetiteljica izložbe. Snimio: VT

Post je objavljen 04.11.2010. u 12:16 sati.