
27.10. , 1/8 finala Kupa RH, Split - stadion u Poljudu , gledatelja: 3000
HNK HAJDUK - NK ISTRA 1961 (0:0) 0:1 a.e.t.
0:1 - Hadžić 105'
Suprotno svim očekivanjima i najavama, pulski nogomet danas je zablistao unatoč velikoj tmini koja ga obuzima ove sezone. Hrabrim i borbenim pristupom nogometaši Istre 1961 priredili su seznaciju na gostovanju kod splitskog Hajduka, te se potpuno neočekivano plasirali među 8 najboljih momčadi u Kupu Hrvatske, prvi puta nakon sezone 2004/05.
U Split su zeleno-žuti otputovali bez puno očekivanja, sa ciljem da se dostojanstveno oproste od daljnjeg natjecanja. Hajduk je kao branitelj naslova, još k tome na domaćem terenu, imao i više nego izraženu ulogu favorita. Međutim, loše postavljanje Splićana Puljani su znali iskoristiti, te uz veliku borbenost i zalaganje došli do povijesne pobjede.
Već se na samom početku vidjelo da igrači Istre nisu pripremili samo bijelu zastavu. Igrala se treća minuta kada je Žuržinov došao u priliku, poslao loptu pored vratara Radoševića, no Oremuš u posljednji trenutak spašava Hajdukovce od ranog šoka. Ta je prilika motivirala goste, koji su vrlo dobro stajali na terenu. Hajduk nije uspjevao izigrati pulsku obranu, pa je zabilježen tek pokoji pokušaj iz prekida ili sa distance. Istra je priliku čekala iz kontre, te je dobila pred kraj poluvremena, no vratar Hajduka spremno je zaustavio novi pokušaj Žuržinova.
U nastavku je Hajduk zaigrao nešto aktivnije, no i dalje je to bilo daleko ispod očekivane razine. Uz par neugodnih pokušaja Vukušića i Ibričića, ništa od Hajduka nije vrijedno spomena. Za Istru je pokušavao Alimi, no nije uspio kazniti lošu igru domaćina. Bijedo izdanje Hajduka dovelo je Istru u priliku da s lakoćom zatvori sve prilaze golu, te tako odvuče utakmicu u produžetke.
Za pretpostaviti je bilo da će u produžetcima Hajduk biti taj koji prijeti, no već nakon 2 minute igre Istra se našla u čistoj prilici. Doduše, Alimijev je pokušaj iz blizine blokiran, pa se očajni Hajduk još jednom spasio pred naletom osokoljenih Puljana. Sva nemoć domaćina ipak je kulminirala pred kraj prvog produžetka. Nadanja pulskih navijača su se obistinila, Alimi je ukrao loptu Ljubičiću, poslužio u sredini Hadžića, a ovaj pogađa za senzacionalno vodstvo Istre. Senzacionalno da, možda prije utakmice, ali ne i nakon 105 minuta u kojima se po ničemu nije moglo zaključiti da sudionik Europalige igra protiv pretposljednje momčadi 1.HNL.
Pogodak je totalno utukao već utučene i neraspoložene Hajdukovce, Istra je mogla i povećati vodstvo preko Anđelkovića, no vratar Radošević spriječio je veću sramotu. Ostalo je na kraju tih 0:1, iznenađujuće, ali i zasluženo s obzirom na prikazanu igru.
Hajduk je večeras odigrao jednu od najlošijih utakmica u posljednje vrijeme, a Istra je to iskoristila na najbolji mogući način. Slavili su Puljani tamo gdje su ove sezone padali i neki europski velikani, te tako nakon dugo vremena razveselili svoje navijače. Podignuti će to uvelike moral momčadi koja u prvenstvu još ne zna za pobjedu. Ipak, prije nego što je pokušaju ostvariti, žnatiželjno će iščekivati sutrašnji ždrijeb četvrtfinala kupa, jer tko zna do kuda zeleno-žuti mogu dogurati na krilima ove prekrasne poljudske priče.
Post je objavljen 27.10.2010. u 19:45 sati.