S konferencije Međunarodnih dana Drave upućena oštra poruka Vladi
U sjeni Vladine odluke o nepotpisivanju Deklaracije o uspostavi Prekograničnog rezervata, održana je konferencija o desetim Međunarodnim danima Drave
Povodom 10. Međunarodnih dana Drave u petak je u Gradskoj vijećnici održana konferencija na temu „Između dvije rijeke - ususret Regionalnom parku Mura - Drava“. Konferenciji su prisustvovale nevladine organizacije koje djeluju uzduž rijeke Drave, predstavnici javnih ustanova za zaštićena područja, predstavnici državnog Zavoda za zaštitu prirode te ostale zainteresirane udruge. Svečanost ove jubilarne konferencije pokvarila je jučerašnja odluka vladajuće strukture koja je odbila potpisati Deklaraciju o uspostavi Prekograničnog rezervata tijekom konferencije o biološkoj raznolikosti koja se održava o Japanu.
Naime, nepotpisivanjem ove Deklaracije, Hrvatska je odbila najveće zaštićeno područje u ovom dijelu Europe, a to je Rezervat Mura - Drava - Dunav. Svakako treba napomenuti da su sve ostale zemlje obuhvaćene budućim rezervatom potpisale Deklaraciju, a radi se o Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Srbiji.
Ova odluka nadležnih ministarstava prilično je razočarala organizatore, ali i goste konferencije, a vidno razočaran bio je i koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić koji je naglasio kako je očito da u ovom trenutku vladajuća struktura nema sposobnost donošenja kvalitetnih odluka i kako im je važnije izgraditi nekoliko hidroelektrana nego proglasiti prirodni rezervat.
- Danas smo trebali slaviti 10. godišnjicu Međunarodnih dana Drave, ali na našu žalost za to nemamo razloga. Mislili smo da smo u ovih 10 godina napravili veliki posao, a Vlada nas je ovom prilično šokantnom odlukom vratila na sam početak. Drava je nacionalni resurs i ima svoja ograničenja, no netko ima namjeru Dravu pretvoriti u neobnovljivi resurs. Dobro se zna da Ministarstvo gospodarstva koči ovaj projekt jer oni žele u našoj predivnoj prirodi izgraditi hidroelektrane i ako se one izgrade, od Drave će koristi imati samo neki pojedinci, a potpisivanjem Deklaracije koristi bi imali svi. Unatoč tome, moramo uputiti vapaj da se ide i dalje putem kojim smo krenuli i ultimativno tražimo da se potpiše Deklaracija jer ovako ispada da smo jedino mi pametni, a naši susjedi koji su potpisali ne, iako je istina u potpunosti suprotna - rekao je razočarani Mršić.
Veliko razočaranje pokazao je i poznati koprivnički biolog i prirodni stručnjak Goran Šafarek koji je naglasio kako je nepotpisivanje Deklaracije civilizacijska sramota Hrvatske.
- Otvoreno mogu reći reći da je nepotpisivanje rezervata biosfere velika hrvatska sramota. Četiri zemlje će potpisati Deklaraciju, među njima i Srbija na koju mi gledamo „posprdno“, a naši „pametnjakovići“ su odbili potpisati. Najveći krivac je ministar gospodarstva Đuro Popijač koji na sve moguće načine briše i odbija sve naše zahtjeve te je sada i stopirao proglašenje rezervata biosfere, a sve kako bi se izgradile HE i kako bi novac išao u HEP, tvrtku s korupcijskim skandalima. Pomalo je smiješno kako ministarsvo gospodarstva zatvara oči na velike štete koje bi nastale izgradnjom HE, npr. nastali bi golemi poremećaji u podzemnjim vodama, došlo bi do gubitka zemljišta na koja će se ponovno morati „utući“ velika svota novca, a osušila bi se i šuma Repaš. Ova odluka uistinu nas je šokirala, ali mi nećemo odustati od naših namjera - zaključio je Šafarek.
Osim konferencije, koja zahvaljujući nelogičnom vladinom potezu nije prošla u slavljeničkom raspoloženju, u prijepodnevnim satima, na Zrinskom trgu odvijala se i likovna radionica na kojoj su sudjelovali dječji vrtići i osnovne škole, a u 12.30 u koprivničkoj Galeriji predstavljanje su prve digitalne zbirke Gorana Šafareka – Biljne i životinjske vrste na Velikom Pažutu.
Obilježavanje tradicionalnih Međunarodnih dana Drave završit će nedjeljnom biciklijadom pod nazivom „Dobro jutro Dravo!“. Pokret je predviđen za 10 sati sa Zrinjskog trga, a konačno odredište je ušće Mure u Dravu kod Legrada. Koprivnica.net