Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/matijevici

Marketing

O BLAGDANU GOSPE ŽALOSNE

Misa za Blagdan Gospe žalosne koji se tradicionalno obilježava na brdu Bobaj iznad Matijevića svake godine 15. rujna, održat će se i ove godine,
Sveta misa će se održati u srijedu s početkom u 15.00 sati, a prije mise će se moliti krunica kao i svake godine.

Svake godine više stotina vjernika iz cijele Neretve na taj dan od ranih jutarnjih sati hodočaste na malo brdo iznad Matijevića ispunjavajući svoje zavjete i učvršćivajući svoj vjeru.

Zbog svog prirodnog okruženja, tako blizu, a ipak tako prividno dalekog od civlizacije, kapelica ima posebno ozračje, ali i svoju povijest. Prema usmenoj predaji nju je prije oko 190 godina napravila Joza Šprlje, rođ. Kiridžija, zajedno sa svojom nevjestom Jurkom Šprlje rođ.Brljević koja nije mogla imati djece jer je stalno pobacivala i nije mogla roditi živo dijete. Na nagovor babe Joze, nevista Jurka je s njom iz zavjeta napravila vrlo malu i skromnu kapelicu na mjestu ovećeg kamena te su se uskoro molitve uslišale i Jurka je nakon toga imala nekoliko djece.

Početkom 80-ih. godina javila se inicijativa da se Kapelica uredi te su Matijevčani spremno prihvatili ovu inicijativu pa su se (većinom žene!) odazvali radnoj akciji koja nije bila nimalo laka, jer je kozijom stazom trebalo iznijeti poprilične količine materijala i kamena, pržine i drugog materijala na Bobaj. Iako su mnogi radili na toj akciji, prema pričama starih posebno su se intenzivno angažirali Marija Nikolić žena Jure, Mira Nikolić ud. Mije, Boža Jovica, Janja Jovica, Jurka Šprlje ud. Ante, Mate Šprlje, pok. Ante, (svi iz Matijevića), te nekoliko žena iz Kule Norinske od kojih se stari sjećaju pok. Ivanke Jerković ž. Danila Jerkovića.
U krtolima se nosilo po dva kamena jer su bili izrazito teški i nezgodni za nositi, a voda za cement u polivačama i sićima.
Image and video hosting by TinyPic
Sliku Gospe žalosne koja s probodenim srcem sa 7 mačeva, u naručju drži mrtvog Isusa, tek skinutog s Križa, naslikao je Edo Petrić koji je naplatio samo pola cijene, a kameni križ na kapeli je donirao kamenoklesar Pero Đanović iz Visočana.

Oko 2000-te godine je opet skupina ljudi dobre volje uredila prostor oko kapele u 20-ak dana, ručno razbijajući teški teren i kamen oko kapelice, slažući ga da bi se omogućio koliko-toliko pristojan smještaj za oltar na dan Gospe žalosne.

Ovom prilikom treba odati i priznanje svima koji su sudjelovali u gradnji, nadogranji i uređenju kapelice kroz povijest do danas. Vjerujemo da će im je taj trud biti priznat tamo gdje je to najvažnije.


Post je objavljen 13.09.2010. u 11:19 sati.