U izobilju međunarodnih i jačih domaćih turnira ostalo je malo termina za naše redovne velikogorićke turnire. Ovaj puta je na red došao tek četvrti Ljetni VG-turnir, a prođlo je 10 ljetnih subota. Znači da smo bili na 6 drugih turnira umjesto naših vikend-turnira.
Izgleda da se u tom ritmu izgubio interes za ove turnire, jer je danas odziv bio vrlo slab. Ipak bilježi se sudjelovanje Mateja, što je značajna pozitiva.
Igrali smo švicarskim sistemom u pet kola, partijama handicap –2.
Vrijeme za razmišljanje je bilo 30 minuta po igraču i byoyomi od 15 sekundi za potez. Turnir smo vodili Filipovim lap-topom mcmahon programom.
Igralo se u Slatinskoga 4 sa početkom u 10:30, a završilo se oko 14:30 sati.
Pogledajmo konačno stanje turnirske tablice sa svim postignutim rezultatima.
Pitanje pobjednika turnira kao da nije postojalo. Dajući svima prednost Matej je sve protivnike pobjedio i osvojio turnir sa dva boda prednosti. Za njime je trojka koji su se međusobno pobjeđivali u krug. Prvo je Mladen pobjedio Matu, pa Robi Mladena i konačno Mato Robija. Najneizvjesnija partija je bila između Mate i Robija koja je završila za samo pola poena razlike.
U ovim okolnostima odluka pada na sos-bodove, ali i tu je bilo problema, jer su Robi i Mato bili jednaki po sos-bodovima. Robert je imao bolje sosos-bodove i osvojio drugo, a Mato treće mjesto. Četvrti je bio Mladen sa najslabijim sos-bodovima od spomenute trojice.
Peti je bio Nikola, a šesti Adil sa po 2 boda. Nikola je imao znatno veće sos-bodove. Obojica su pobjedili Filipa i dobili bod bez borbe.
Posljednji je bio Filip bodom bez borbe. Ovaj je puta mogao ostati do kraja, jer smo završili prije 15 sati.
Slijedi veliki turnir u češkom Brnu. Na put se spremaju iz Hrvatske: Zoran, Matej, Robi, Mladen, Lovro, Mato i Tea. Iz toga razloga neće biti vikend-turnira u Gorici slijedeće subote.
bl. Muradenu
Update 29. 08. 2010.
Vidjevši turnirsku tablicu na kraju turnira, nešto je izgledalo nelogićno. Sa iszim bodovima bili su Robi, Mato i Mladen. U tome slučaju o mjestima odlučuju sos-bodovi. Program je izbacio redoslijed Mladen, Mato, Robi. Bilo je čudno kako Mladen ima najviše sos-bodova, a jednu je partiju dobio bez borbe, tj. bez protivnika. Krenulo je ručno računanje, da bi vidjeli što to program radi. Ubrzo smo shvatili da program daje sos-bodove igraču koji dobiva bodove bez igre. To je logika mcmahon-sustava u kojem se poštiva vrijednost startnih bodova uvečavana svakim kolom za prosjek osvajanih bodova po igraču. U švicarskom sistemu ta logika, za ručna računanja, nije bila. Naime, smatra se da onaj koji nema protivnika uslijed neparnog broja igrača u kolu, ustvari zamišljeno bira najslabijega, koji sve partije gubi ne igrajući niti poteza. To je zamišljen protivnik koji predaje partiju već prije prvoga poteza. To je u normalnoj igri moralno neopravdano, ali računski se mora uraditi zbog neparnoga broja igrača i služi kao objašnjenje.
Da bi otklonili taj efekat programa odlučili smo da ja to odradim kod kuće na kompjutoru.
Uveo sam novoga nepostiojećega igraća Nitko Nitko i izvrtio slobodnima pobjedu protiv njega. Tako se nije povećavao sos igračima koje je on umjetno imao, jer Nitko nije dobio niti jedne partije.
Takovu završnu tablicu sam stavio u izvješće izbrisavši Nitkoa.
Ipak radeći i tražeči postupak izmjenjen je jedan parametar koji je računao pola boda u sosu za svako neigrano kolo protivnika. Time se uvela nepravednost onima koji su takove protivnike imali. Ručno se tih pola boda računa.
Sada je, povratom toga parametra, opet došlo do promjene unutar trojke od 2. do 4. mjesta. Tu treba napomenuti i zanimljivost za dobivanmje pola sos-boda i od Nitkoa za svako kolo u kojem je paran broj igrača i Nitko ne sudjeluje u obračunu. Što manje kola sa neparnim igračima ima, to je više oštećen igrač koji bude slobodan i stoga se i za Nitkoa računa pola boda za ‘neigrano’ kolo.
Kada bi promatrali dalje pravičnost, naišli bi na nove zanimljivosti. Naime, što turnur više odmiće, to je ptotivnik Nitko logićniji, a u početnim je često čista sreča, a jakima, zbog sos-bodova, nesreća. Razmišljajmo. Možda dođemo i do nekih viđenja koja program poštuje, a nama izgledaju nelogično.
Bilo kako bilo, sada tablica turnira izgleda ovako i ona je konačna, jer je uglavnom poput ranijih ručnoih računanja. Do sada nije bilo ovih problema, jer se igrač sa bodom bez borbe nije nalazio pri vrhu tablice.
Konačna tablica je ovakova, uz zanemarivanje Nitkoa, koji ustvari ne postoji.