Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nekretninerijeka

Marketing

Cijene ne bi trebale padati

Cijene nekretnina u Rijeci ne bi trebale značajnije padati u skorije vrijeme – zajednička je prognoza većine agenata za nekretnine. Kako je već najavljivao Novi list, riječki agenti suprotno nacionalnim prognozama o blagom padu cijena zbog još manje potražnje, smatraju da se do dna već došlo te očekuju kako bi se kroz idućih godinu dana tržište trebalo stabilizirati te kako će se sada aktualne prodajne cijene zadržati na postojećim vrijednostima.

– Blaži pad cijena se još donekle može očekivati na manje atraktivnim lokacijama, ali one bolje pozicije i kvalitetnije nekretnine neće bitno mijenjati svoje sadašnje cijene. O tome svjedoči podatak da smo nedavno prodali luksuzan stan u Rijeci na dobroj lokaciji za 3.000 eura po četvornom metru. Na lošijim gradskim pozicijama cijene se kreću od 1.000 eura po »kvadratu«, što je donja granica ispod koje se ne ide i po toj cijeni se može dobiti tek neki stan veće kvadrature. Za srednje dobre lokacije raspon se kreće između 1.200 i 1.800 eura po četvornom metru, a najbolje pozicije drže cijene od 1.600 do 2.500 eura po »kvadratu«, iskustvo je direktora Dogma nekretnina Branka Papeša.

Prema internoj statistici ove agencije, aktualna prosječna cijena svih prodanih stanova iznosi 1.370 eura po četvornom metru, što je u usporedbi s istim razdobljem prošle godine niže za devet posto jer je tada prosječan riječki »kvadrat« stajao 1.500 eura. Razni nacionalni oglasnici i web portali koji se bave trgovinom nekretninama često u javnosti iznose nešto drukčije podatke, iz kojih ispada da u Rijeci u ovom trenutku četvorni metar stana u prosjeku stoji 1.600 eura, pa nas je zanimalo od kuda takav raskorak?

– Takvi podaci se prečesto iznose na temelju oglašenih cijena koje nisu stvarne, a naša statistika bavi se isključivo onim vrijednostima koje su realizirane i koje su u trenutku prodaje stvarno postignute. Zbog toga se javno iznose nerealni podaci, koji redovito za posljedicu imaju nered i kaos na tržištu jer prodavatelji ohrabreni takvim većim vrijednostima počinju tražiti svote koje neće uspjeti ostvariti, dodaje Papeš. Nedavno smo u našem listu objavili temu o projektima novogradnji na području Viškova, Saršona i Marčelja, čije će cijene »kvadrata« ići i ispod 1.000 eura, pa nas je zanimalo kako agenti za nekretnine procjenjuju ovu pojavu – hoće li ona utjecati na pad cijena barem na viškovskom području, gdje postoji veliki broj neprodanih nekretnina?

– Na viškovskom području gradila su, uvjetno rečeno, dva tipa investitora: oni koji su imali vlastiti kapital i oni koji su radili uz bankarski kredit. Ovi prvi su donekle uspjeli prodati stanove u Rijeci, dok se u kategoriji investitora koji su opterećeni kreditom nalazi još dosta neprodanih stanova. Ipak, njihove cijene u načelu ne određuju sami investitori, nego su cijene izvedene iz kreditnih uvjeta i da bi se on namirio, ispod određenih pragova se jednostavno ne može ići. Konkurencija koja je najavljena jednostavno na njih nema utjecaja, smatra direktor Lider plusa Igor Mandžurov. Doznajemo kako na Viškovu ima i dosta primjera gdje su zbog nepodmirivanja obveza banke već odavno trebale preuzeti same nekretnine, ali čini se da se to još nitko ne usudi, jer bi i banke tada bile na čudu – što i kako sa svim tim stanovima? Mandžurov, inače, također smatra kako se cijene neće bitnije mijenjati, a o samom prometu nekretninama, slično kao i u ostalim agencijama, primjećuje kako je tržište posljednjih mjeseci ipak ponešto živnulo u odnosu na proteklu godinu.

Izvor (SEEbiz)

Post je objavljen 26.08.2010. u 14:49 sati.