Svjedoci smo vremena u kojemu je Hrvatska na pragu ulaska u EU. U našu zemlju pristižu mnogobrojni turisti iz Europe, a predstavnici vlasti ih dočekuju uz široki osmijeh i dobrodošlicu. „Dobro došli u Hrvatsku, zemlju za savršen odmor!“ No ja danas neću pisati o tome kakva je Hrvatska za odmor…. zabilježit ću ovom svom osobnom dnevniku događaj koji svjedoči kakva je Hrvatska zemlja za život!
Zanemarit ćemo sada poljoprivrednike i stočare koji zauzdani batinama, prijavama i lažnim obećanjima u tišini i siromaštvu svojih sela čekaju da se desi čudo… zanemarit ćemo sada sve one koji su potpisali peticiju za referendum o ZOR-u, kao što ćemo zanemariti privođenje građana u Zagrebu koji su mirno prosvjedovali u svom gradu… jer ipak nije primjereno o tome govoriti kad nam u zemlju dolaze gosti.
Zanemarit ćemo i sve brojnije strahote iz naših crnih kronika…. koje nas upozoravaju u kakvom nam je duhovnom stanju cijeli narod.
Zanemarit ćemo i političke „borbe“ u našoj zemlji koje su se svele na nazivanje političkih neistomišljenika muhama ili pak svrstavanjem izjava neistomišljenika u smeće. To je kultura dijaloga koju promiču naši političari. Nećemo se sada prisjećati da su nas vlastiti vođe nazivali stokom sitnog zuba…
Nemojte mi zamjeriti što u ovoj temi neću s oduševljenjem pisati o goloj Alex ispod bijelih plahti, o guzi Mirne koju je slučajno pokazala na plaži, o Anti koji konobari na Viru ili o novoj knjizi Vlatke Pokos za koju je pokazao interes veliki broj ljudi.
U svim tim vijestima… sramežljivo se… u tragovima… skromno i tiho pojavljuje jedna vijest koja lako promakne u žutilu naše stvarnosti.
Većina nas zna tko su najljepša žena i muškarac u Hrvatskoj, znamo tko je pobjednik Farme, tko su glavni likovi Big Brothera, tko su najbolji nogometaši, koje cijene su postigli na nogometnom tržištu…. tko se od poznatih rastao, a tko sastao….
Koliko nas zna tko je „Osoba dijaloga za 2009 godinu“?
O tome smo obaviješteni u kratkom tekstu od 16.02.2010. godine u Slobodnoj Dalmaciji:
„Na sjednici Vijeća Hrvatske akademske udruge - Čovjek nadasve, prof. dr. sc. Predrag Matvejević nominiran je za Osobu dijaloga - osobu godine za 2009. godinu.
Predrag Matvejević je po sudu članova Vijeća osoba koja se tijekom dugog vremenskog razdoblja izlagala i zalagala za obranu temeljnih ljudskih vrijednosti i kad se radilo o svjetonazorski različitim ljudskim opredjeljenjima i političko-ideološkim izborima.
Njegova otvorena pisma iz 1985. i 1986. godine očit su primjer takvog postupanja. Stao je u obranu uznika Franje Tuđmana, ali i Vlade Gotovca, kao i drugih “disidenata” u onim vremenima.
Godine 19??. je pisao s puno opreza, što je razumljivo, da Josip Broz Tito podnese ostavku. Predrag Matvejević je kao kozmopolit ostvario zavidnu stručnu literaturnu ostavštinu.
Svojim djelovanjem Predrag Matvejević je iskazao da mu je bliska kultura slobodnog i ravnopravnog dijaloga, uz poštovanje ljudskog dostojanstva i prava na različitost kao preduvjeta za suživot usprkos brojnim individualnim razlikama.
Čast nam je i ponosni smo što će se ime Predraga Matvejevića naći među dosadašnjim laureatima kao što su Ivan Supek, Franjo Komarica, Vlado Gotovac, Dalaj-lama, Hans Küng, Shimon Peres i drugi - navodi se u priopćenju Udruge, koje je potpisao dr. sc. don Ivan Grubišić.“
Čovjek dijaloga za 2009. godinu će uskoro u zatvor…
Dana 26.05.2010. vrisnuo je Dubravko Jergović i pozvao svoje kolege u zajednički vrisak….
Odaziv je bio slab....
Jučer (24.07.2010.) je na stranici Danas.hr objavljen apel francuskog filozofa –
Lévy: Predrag Matvejević ne smije u zatvor!
Francuski filozof i pisac Bernard-Henri Lévy svjetsku je javnost podsjetio da će u Hrvatskoj koja je na pragu ulaska u Europsku uniju ugledni intelektualac Predrag Matvejević u 78. godini života, zbog 'delikta mišljenja' 28. srpnja prvu noć prespavati u zatvoru. Pita se može li takva Hrvatska biti Europa.
"Danas se pridružujem naporima deset europskih pisaca i intelektualaca koji su digli svoj glas zbog sudbine jednog od velikih europskih intelektualaca. Predragu Matvejeviću u njegovoj domovini Hrvatskoj u ovom trenutku prijeti zatvor zbog 'delikta mišljenja'. Može li to biti Europa? Je li europski duh pao tako nisko da ćemo jednostavno to prihvatiti bez bilo kakve reakcije?", pita se Lévy u tekstu objavljenom na utjecajnom portalu The Huffington Post.
28. srpnja, u 78. godini života, hrvatski pisac Predrag Matvejević možda će provesti svoj prvi dan u zatvoru. Riječ je, objašnjava Lévy, o sveučilišnom profesoru koji je nekoć predavao na uglednoj Sorbonni i čiji je jedini zločin to što je otvoreno iskazivao svoje oštre stavove. Podsjeća na činjenicu da je 2. studenog 2005. Matvejević, jedan od najuglednijih hrvatskih intelektualaca, osuđen je na sudu u Zagrebu na pet mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine
Međunarodni mediji, osobito francuski, engleski i talijanski pisali su, kaže, o njegovom slučaju i njegovim hrabrim političkim uvjerenjima.
Lévy piše kako su rane devedesete bile iznimno teške za Matvejevića i kako je tada otišao iz Hrvatske jer je bio podvrgnut uvredama i difamacijama.
"Tijekom ratnih događanja na području bivše Jugoslavije Matvejević se borio protiv nacionalizma, ekstremizma, tvrdolinijaša na svim stranama i svih korijena ističući svoju ljubav prema mediteranskom pacifizmu", istaknuo je francuski filozof i pisac te podsjetio kako je sve počelo. Na poziv francuskog centra André-Malraux Matvejević je otputovao u Sarajevo 2001. godine sa ekipom televizijske postaje Arte. Boravak u Sarajevu inspirirao ga je na pisanje teksta objavljenog u Jutarnjem listu naslovljenog 'Naši talibani'.
U tekstu je istaknuo određeni broj hrvatskih ultranacionalističkih pisaca za koje je smatrao da su dijelom odgovorni za užase koji su se događali na području bivše Jugoslavije.
"Jedan od njih , pjesnik, smatrao je izraz 'Kršćanski taliban' (naslov koji se pojavio na tekstu objavljenom u Italiji) uvredljivim i podigao je tužbu protiv Matvejevića na Općinskom sudu u Zagrebu. Matvejević je dobio kaznu zatvora. Presuda je potvrđena i postala pravomoćna tako da će Matvejević 28. Srpnja spavati u zatvoru", piše Lévy uz komentar "Kako čudna sudbina ovog enciklopedijskog poliglotskog uma! Kakav skandal hrvatskog Georga Steinera!"
Lévy se potom pita je li hrvatsko zakonodavstvo i njegova primjena u skladu sa zahtjevima suvremenih zakonodavstava i slobode izražavanja svojstvene demokracijama.
"Je li prihvatljivo da zemlja koja je tako blizu članstvu u Europskoj uniji kao delikventa tretira osobu koja je samo javno iznijela svoj stav protiv pjesnika čiji su ultranacionalistički stavovi svima dobro poznati? I može li ovaj hrvatski ostatak jugoslovenske autoritarne prošlosti biti 'stopljen' u Europu?
Dok tražimo odgovore na ova pitanja, 28. Srpnja, u 78. godini života, Predrag Matvejević spavat će u zatvoru", zaključio je Lévy .
Zašto sam otvorila ovu temu? Dugo me to škaklja, ali mislila sam… ma tko sam ja da vrištanjem branim velikog Matvejevića?!!!! To će učiniti njegovi kolege, hrvatska intelektualna elita… oni će se pobrinuti da se o tome glasno čuje…. No kako se o tome ipak dovoljno ne čuje…. odlučila sam ovaj događaj u svojoj osobnoj arhivi zabilježiti kao svjedočanstvo vremena u kojemu živimo i kao poruku "njima" da i mi „mali“ ipak vidimo što se događa oko nas…. i da bi rado živjeli u pravednijem i slobodnijem društvu. Ako nam pohapsite ili ušutkate sve prave intelektualce… ostat ćemo na literaturi koju nam pišu Vlatka i Nives.
Čini mi se da upravo to i žele...
Post je objavljen 25.07.2010. u 12:26 sati.