Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Mitnice na gradskim granicama: pregled

Evo i završetka ovog malog serijala o zagrebačkim mitnicama ... danas vam nudim pregled njihovih lokacija (zahvaljujući planovima grada iz 1927. i 1947. godine na kojima su one obilježene - hvala VT-u na preslikama detalja njegova plana!), a na Facebook grupi "Zagreb kakav je bio nekad" se može pronaći i poneka fotka.

Kao što se sjećate, jedna od mitnica je bila na potoku Črnomercu (koji je tad bio zapadna granica grada), na Horvaćanskoj cesti.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.

Nakon nje, idući u smjeru kazaljke na satu dolazimo do mitnice na Črnomercu (kod Ilice) koja se nalazila na mjestu nekadašnjeg okretišta tramvaja, kod raskršća sa ulicom Črnomerec. Pretpostavljam da je zgrada mitnice kuća koja se nalazi na sjeveroistočnoj strani tog raskršća.


Preslikao sa plana grada iz 1927. VT.


Razglednica sa prikazom mitnice na Črnomercu, izvor: "Zagreb kakav je bio nekad"


Još jedna razglednica sa prikazom mitnice na Črnomercu, izvor: "Zagreb kakav je bio nekad"

Zgrada mitnice postoji još i danas, do prije nekoliko godina bila je tamo i kolska vaga!


Snimio: VT

Slijedeća mitnica je na Svetom Duhu, malo južnije od Bijenika - nije mi poznato da li je ta kuća još i danas živa.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.

Zatim slijedi mitnica na Ksaverskoj cesti (sada Mlinovi) kroz koju su u grad dolazili stanovnici Šestina. Zanimljivo, nije vidljivo da je postojala mitnica u smjeru Gračana, oni su tad očito bili dio grada!


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.


Izvor fotke: "Zagreb kakav je bio nekad"

Kao što ste već vidjeli, 1927. je mitnica na istočnoj strani grada bila na uglu Maksimirske i Bukovačke, no do 1947. se ta granica pomakla dalje na istok, ka Dubravi, gdje su oformljene tri nove mitnice. Za stanovnike Markuševca je postojala mitnica na raskršću Svetošimunske ulice i Gornjeg Bukovca. Kuća postoji i danas (u njoj je nekad živio moj kolega iz osnovne škole!) i stambeni je objekat, a pored nje je mala kućica u kojoj je vjerojatno boravio sam "mitničar" za lošeg vremena. Nekad je imala veliki prozor na stranu ulice (vjerojatno je služio kao šalter), no kućica je u međuvremenu preuređena i povećana.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.


Kuća mitnice danas. Snimio: Vanja


Manji objekat pored mitnice, tik uz cestu. Snimio: Vanja

Nakon nje su postojale dvije mitnice prema Dubravi, jedna u nastavku Oporovečke ulice, kod potoka Štefanovec koji je bio istočna granica grada u to doba (od te zgrade nema više traga), a druga kod okretišta tramvaja u Dubravi, po poziciji na karti to bi mogla biti manja zgrada u kojoj je do skora (možda još i sada!) bila smještena podružnica Hitne pomoći.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.


Mitnica u Dubravi. Izvor: "Zagreb kakav je bio nekad"


Benzinska pumpa kod mitnice u Dubravi. Izvor: "Zagreb kakav je bio nekad"

Postojala je i mitnica kod mosta na produžetku Držićeve ...


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.

... pa kod Trnjanske skele ...


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.

... i naposlijetku kod Savskog mosta.


Preslikao sa plana grada iz 1947. VT.

Dakle, grad Zagreb je 1947. godine imao deset mitnica, deset službenih ulaza u grad. Bilo bi zanimljivo čuti kako je to nekad izgledalo - ako slučajno poznajete nekog starijeg koji je u to doba živio u Zagrebu pitajte ga o tome ... i javite poslije komentarom što ste saznali! wink

Post je objavljen 07.07.2010. u 10:57 sati.