Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/folklorni

Marketing

U tradicijskoj nošnji s pjesmom ušli u polje, prikazali nekadašnje običaje i vratili se u žetvenu prošlost




ŽUPANJA - Osmu godinu zaredom Turistička zajednica grada Županje organizirala je projekt Kruh naš svagdašnji - žetva i vršiba u prošlosti.
I dok su poljodjelci ovoga kraja iskoristili iznimno toplo vrijeme za početak žetve pšenice, na Ilijinom i Rezinom stanu okupili su se brojni posjetitelji sa željom da se podsjete kako se nekada obavljao ovaj najvažniji poljodjelski posao.
Manifestacija je započela natjecanjem kosaca u kosidbi te prikazom starih vještina otkivanja kose, odnosno pripremanja kose za početak žetve.
Za sve okupljene organizatori su i ove godine pripremili domaći slavonski doručak na slamnatom stolu s neizostavnim slavonskim specijalitetima - kulinom, kobasicom, čvarcima, domaćim sirom i kruhom iz krušne peći.
Potom je moba, okupljena u zajednički rad u tradicijskoj nošnji s pjesmom ušla u polje te prikazala na autentičan način kako su nekada naši stari ručno kosili žito te vršili s pomoću starih strojeva - dreša, levatora i traktora.
- Želim vam da i s ovog nesvakidašnjeg događaja ponesete lijepe uspomene, poručio je vukovarsko-srijemski dožupan Mato Golubičić, dok je o značaju žetve za sve poljoprivrednike ukratko govorio Miljenko Rakić, ravnatelj Uprave za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
- Unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama i učestaloj izloženosti vremenskim nepogodama te štetama koje se procjenjuju na oko 20 posto, kvaliteta ovogodišnjeg roda pšenice iznenađujuće je visoka, kazao je Rakić i dodao kako kvaliteta zrna s 20 uzoraka prvih otkosa, analiziranih 2. srpnja, daju nadu i pobuđuju optimizam kako ovogodišnja žetva i neće biti tako loša, kako se očekivalo.
Prema njegovim riječima, Hrvatska će ove godine proizvesti oko 500 do 600 tisuća tona pšenice, što bi uz određene zalihe koje postoje, trebalo biti dovoljno za domaću potrošnju.
- Vjerujem kako ćemo u okviru ministarstva pronaći rješenja za sve probleme s kojima se suočavamo, kazao je Rakić, koji se također, uz dožupana Golubičića i predsjednika Gradskog vijeća Županje Gabrijela Galovića našao u mobi.
Kada je posao oko žetve završio, baš kao u davna vremena, uslijedio je objed od nesvakidašnjeg guščjeg paprikaša, tradicionalnog žetvenog jela, kruha iz krušne peći te domaćih slavonskih kolača. Naravno, bilo je i tamburaša, i to: tamburaški sastavi “Mladi dukati” i “Begeš”, a u velikom slavonskom kolu našlo se stotine posjetitelja projekta “Kruh naš svagdašnji - žetva i vršidba u prošlosti”.

Z.Knežević

Glas Slavonije




KAO U DAVNA VREMENA
“I ove godine, kosci kose, rukovedalje srpom skupljaju žito, a muškarci vezači skupljaju otkose žita te ih vežu vezicama u snopove, koji se tovare u za to pripravna zaprežna kola. Nakon toga kočijaš snopove dovozi zaprežnim kolima do guvna, odnosno mjesta vršaja gdje razrezane snopove špajzer ubacuje u bubanj vršalice, dreša koji odvaja zrnovlje od košuljice - pljeve. Zrnovlje curi u vreće, slamu elevator prenosi na kamaru, a cijeli ovaj proces pogoni starinski traktor. Zatim jedni vežu vreće sa žitom, drugi ih važu, a imat će posla i oko skupljanja slame i pljeve”, pojasnio je Mirko Bačić, direktor županjske Turističke zajednice.

OD VRUĆINE UGINULA KOBILA
Vrućine i visoke temperature, koje su dosezale više od 30 stupnjeva, na županjskom području pravo su u subotu odnijele prvu žrtvu, i to dvanaestogodišnju kobilu vlasnika Karla Blumenšajna, člana Konjogojske udruge “Stari graničar”. Nesretna je životinja uginula od posljedica sunčanice, što je potvrdio Marko Maroševac, tajnik KU “Stari graničar”. Na projektu su sudjelovali članovi ove udruge, a zapregama su vozili brojne goste. “Karlova kobila je uginula, nakon što je bila na žetvi. Dogodilo se to nešto dalje od Rezinog stana, na stanu uz Županjske virove”, kazao je Maroševac. Nesretan slučaj ugibanja konja u ovoj su udruzi imali i prije nekoliko godina.


Post je objavljen 06.07.2010. u 10:01 sati.