Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

NATO misija u Afganistanu ostvaruje napredak bez obzira na probleme s trgovinom drogom i talibane

Direktor CIA-e Leon Panetta izjavio je jučer kako s ratom u Afganistanu ima ozbiljnih problema, ali da misija NATO-a pod vodstvom SAD-a ostvaruje napredak.



"To je teže i sporije nego što je itko očekivao", rekao je Panetta, u rijetkom intervjuu koji je dao za za nedjeljnu emisiju "This Week", TV mreže ABC News. On je naveo probleme s upravljanjem, trgovinu drogom i pobunu talibana, kao glavne izazove za cilj koji je "osigurati da Al Kaida nikada ne nađe drugo sigurno utočište iz kojeg će napadati SAD".

"Pobjeda u Afganistanu je učiniti da zemlja bude stabilna, kako bi se osiguralo da u njoj ne bude utočišta za Al Kaidu ili talibane", rekao je Panetta. Govoreći o povećanom nasilju protiv američkih i NATO snaga u Kandaharu i pokrajini Helmand, Panetta je rekao da je "ključ uspjeha ili neuspjeha u tome hoće li Afganistanci prihvatiti" da osiguravaju i upravljaju vlastitom zemljom.

On je umanjio izglede za politički uspjeh procesa pomirenja u Afganistanu, rekavši da bi talibani i njihovi saveznici sudjelovali u tome samo ako su suočeni s porazom. Panetta je procijenio da nema više od 50 do 100 terorista Al Kaide u Afganistanu, i to uglavnom u Kandaharu. Na pitanje o Osami bin Ladenu, rekao je da se on u dobro čuvanim skrovištima negdje u plemenskim područjima Pakistana, blizu granice s Afganistanom.

"On očito ima ogromno osiguranje oko sebe", rekao je Panetta o vođi Al Kaide za kojim Amerikanci bezuspješno tragaju od terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001.

Direktor CIA je izrazio nadu da će uz daljnje napore na ometanju operacija Al Kaide i likvidiranju njezinih čelnika u Afganistanu, "u konačnici biti moguće" iz skrovišta istjerati Bin Ladena i Ajmana al-Zavahirija, drugog čovjeka skupine. Panetta je priznao da američke obavještajne službe od 2000. godine nisu imale podatke o točnoj lokaciji Bin Ladena. Panetta je također naglasio da prijetnja od Al Kaide ostaje i dalje glavna briga SAD-a, navodeći da skupina koristi ljudi koji nemaju nikakav dosije o terorističkoj aktivnosti, kako bi prošli kroz sigurnosti sustav, te agente-spavače koji su već u SAD-a ili one koji se sami radikalizirali, poput vojnog psihijatra, bojnika Nidala Hasana, izvršitelja pokolja nad vojnicima u Fort Hoodu, u Teksasu 2009.

Govoreći o Iranu, Panetta je rekao da vlada u Teheranu i dalje razvija sposobnost za izradu atomske bombe, te kako SAD procjenjuje da ima "dovoljno nisko obogaćenenog uranija za dva komada nuklearnog oružja". Irancima, ako donesu takvu odluku, treba još godina do izrade nuklearnog oružja i druga godina za razvoj sustava za njegovu isporuku, dodao je.

Za drugu državu nuklearnog "otpadnika" - Sjevernu Koreju, Panetta je rekao da pitanje nasljednika čelnika Kim Jong Ila, vjerojatno stoji iza nedavnih vojnih poteza, kao što je navodno potapanje južnokorejske korvete Cheonan u ožujku.

"Mislim da bi to moglo biti dio toga, kako bi stvorio kredibilitet za svoga sina", rekao je Panetta o vjerojatnom nasljedniku. "Njegov sin je jako mlad i vrlo netestiran. Sin je odan svome ocu i Sjevernoj Koreji, ali nema neku vrst vjerodostojnosti kod vojske, jer nitko ne zna što će biti", kazao je Panetta.

Rekao je kako sumnja da će doći do daljnje eskalacije, napominjući da se režim u Pjojgjangu "na kraju, uvijek povuče s ruba, pa mislim da će to učiniti i sada". Sjeverna Koreja je u subotu objavila održavanje rijetkog političkog skupa, za koji analitičari smatraju da će oglasiti uspon Kim Jong Una, sina vladara Kim Jong Ila, kao novog čelnika te izolirane komunističke dikatature.

Državni mediji izvijestili su da će se delegati vladajuće Radničke partije Koreje sastati u rujnu kako bi izabrali novo stranačko vodstvo. Analitičari kažu da sastanak ima sva obilježja sličnog skupa iz 1980. na kojem je Kim Jong Il izabran u Politbiro kako bi zamijenio svog oca, Kim Il Sunga.

Post je objavljen 28.06.2010. u 16:04 sati.