Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

Što grad čini gradom i u čemu se Zagreb razlikuje od ostalih gradova?

Danas ću vas ponovo pozvati na jednu izložbu, no ovaj put imate nešto duži rok za posjetu, sve do 22.06. (slijedeći utorak)! wink

Naime, u HDD-u (Hrvatskom dizajnerskom društvu) u Boškovićevoj 18 (ugao Palmotićeve) do tada je otvorena izložba "Zagrebački urbani mobilijarij" koju je organizirala Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII) u sklopu studije "Prostor identitea, prostor interakcije, prostor promjene" (skraćeno PIPIPP - zvuči kao vabljenje kokica wink). Studija se provodi od 2005. godine sa ciljem uočavanja, istraživanja i definiranja "gradskosti" odnosno, kako članovi udruge UIII dobro uočavaju, nekoć, kroz povijest, su gradovi bili prepoznatljivi kroz svoju zatvorenost i aspekt utvrde, dok se danas "gradovi definiraju i diče razinom svoje otvorenosti, uređenosti, prepoznatljivošću svog "branda"" (citat iz letka izložbe). I postavljaju se pitanja:

- što jedan grad čini gradom? Pojava pločnika i semafora? Koševi za smeće i javna rasvjeta? Putokaz za "centar"?
- koji elementi onoga što općenito zovemo infrastrukturom komuniciraju gradskost (identitet grada) i na koji način?


Snimio: Vanja

Sve to vam možda zvuči vrlo suhoparno i znanstveno, međutim izložba se bavi konkretnim primjerom gradske četvrti Maksimir i njenim najpoznatijim i najurbanijim dijelom, Kvaternikovim trgom, Maksimirskom cestom i pokrajnjim ulicama. Autori izložbe su ispravno primjetili da je taj dio grada sveden prvenstveno na prometni koridor i da je jako uočljiv nedostatak urbane opreme (klupe, minimalni broj koševa za smeće, rudimentarna javna rasvjeta, neopremljenost tramvajskih stanica itd), a i ono što je prisutno je nabacano i slabo komunicira sa korisnicima i nema svoj posebni identitet. Na izložbi je dokumentirano sadašnje stanje i postavljena su pitanja na koji bi se način to moglo izmijeniti tako da urbana oprema bolje služi građanima i posjetiocima grada, da li bi urbana oprema trebala biti standardizirana na nivou grada ili bi ju trebalo oblikovati u skladu sa kvartom i njegovim izgledom i naslijeđem, kako povezati urbaniste i dizajnere, kako pomiriti dizajnere opreme i proizvođače tako da se postigne zadovoljavajući izgled i kvaliteta te opreme uz ne previsoku cijenu itd.


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Evo, da vidite da se ne zanimam samo ja sa poklopcima šahtova! wink Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


Snimio: Vanja


London-New York-Zagreb. Snimio: Vanja

Kao dodatna zanimljivost, na izložbi se može prelistati i po želji i kupiti (50 kn) zanimljiva knjižica od 64 stranice pod imenom studije (već spomenuti PIPIPP) u kojoj je tekstom i slikom razrađeno nekoliko tema vezanih uz urbanizam Maksimira. Tekstove su napisali Dafne Berc, Dino Igrec, Ranka Franz-Štern, Elke Krasny, Fedor Kritovac, Sonja Leboš i Kristina Rismondo, a kao kuriozitet, u tekstu Fedora Kritovca je spomenuti i ovaj blog, kao mjesto u kojem se pokazao interes za pomalo zagonetnu skulpturu "Dodir" Ivana Briskija (poznatiju kao "Nessie" wink) koja se nalazi uz maksimirski stadion.

Eto, izložba je otvorena radnim danom od 10 do 20h (subotom 10-15h), ulaz je besplatan, pa svratite ako vam je usput, a za sutra (četvrtak, 17.06.) najavljen je i razgovor (pretpostavljam sa autorima) u 19h!

Post je objavljen 16.06.2010. u 09:23 sati.